Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
zelwi
 Tytuł: Nawożenie roślin cebulowych
PostNapisane: 21 wrz 2007, o 10:49 
500p
500p

0 szt.
Mam pytanie w jaki sposób szanowni forumowicze przygotowują ziemię do sadzenia cebulek kwiatowych: czy najpierw rozsypujecie nawóz na powierzchni gleby i przekopujecie ją, a następnie kopiecie dołki i sadzicie cebulki (wtedy nawóz jest wymieszany z glebą i będzie stopniowo przechodził do głębszych warstw), czy też najpierw kopiecie dołki pod cebule, na dnie dołka rozsypujecie nawóz, mieszacie go z ziemią i na to kładziecie cebulki (nawóz jest wtedy w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni cebulek)? Która metoda lepsza?

Monika76
 Tytuł:
PostNapisane: 21 wrz 2007, o 11:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mnie też interesuje ten temat.
Akurat robię rabatę pod cebulki i nie wiem co i jak z tym nawozem :)

Barbara65
 Tytuł:
PostNapisane: 21 wrz 2007, o 14:09 
100p
100p
A co wówczas gdy cebule sadzimy w koszach?Baśka

Fleur 78
 Tytuł:
PostNapisane: 21 wrz 2007, o 18:14 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Przede wszystkim, cebulki kwiatowe nie lubią zbytniej wilgoci bo łatwo gniją. W związku z tym, jeżeli ziemia jest ciężka, słabo przepuszcza wodę, dobrze jest podsypać w dołek pod cebulki trochę piasku.
Nawozi się trzykrotnie:
1. Wiosną , kiedy roślinka zaczyna wychodzić z ziemi, żeby dać jej "zapasy" do kwitnięcia
2. Zaraz po zakończeniu kwitnienia, bo wtedy cebulka się regeneruje,
3. Pod koniec lata, żeby dać jej siłę na tworzenie nowych korzonków.

Wystarczy poskrobać trochę ziemię w miejscu gdzie zasadzone są cebulki, posypać nawozem , a następnie podlać.
Pozdrawiam i życzę pięknych kwiatków,
Fleur 78

Priam
 Tytuł:
PostNapisane: 2 gru 2007, o 12:13 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Skoro powstał taki temat to opowiem o sposobach, które sam poznałem i mam zamiar wdrążyć w życie lub wdrażam

1) Na początku należy cebulki "wykąpać" w roztworze z 2 łyżek szamponu dla dzieci, 1/4 łyżki herbaty rozpuszczalnej w granulkach i 1 łyżeczki płynu do płukania ust; wszystko rozcięczyć w 8 litrach ciepłej wody - chroni to przed szkodnikami (J. Baker)/ sam do tej pory kąpałem je w roztworze nadmanganianu (VII) potasu
2) Wykopuję dołek i na jego dno wsypuję:
- na samo dno; drobne kamyczki co zapewnia dobry drenaż
- garść kompostu i torfu
- odrobinę soli gorzkiej (jeśli ją mam)
- popiół z drewna (jeśli mam)
3) Przysypuję cebulki warstwą ziemi zmieszaną z igłami i liśćmi drzew liściastych (naturalna materia)
4) Na sam wierzch daję ściółkę z liści i igieł (chronią przed chwastami i utratą wilgoci)
5) Od czasu do czasu podsypuję je nawozem uniwersalnym w granulkach

Zobacz profil Wyślij e-mail      

eMZet
 Tytuł:
PostNapisane: 2 gru 2007, o 14:27 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Priamie, teoretyczne rozważania i marzenia to dobra rzecz, niestety mijająca się najczęściej z praktyką. Na swoim zdjęciu pokazałeś jak posadziłeś cebulki przybyszowe. Wygrzebałeś byle jaki rowek, nasypałeś weń cebulki przybyszowe bez składu i ładu, zasypałeś ziemią, i tyle. Gdzie te wszystkie ulepszenia, o których piszesz wyżej. Przecież cebulki przybyszowe wymagają większej staranności przy uprawie niż cebule duże.

Zamieszczasz przepis na płukanie cebul przeciw szkodnikom. Szkoda, iż nie podajesz autora tego przepisu. Jest nim Jerry Baker a umieszczony jest w jego książce "Ogród pełen kwiatów". Jest tam dziesiątki innych przepisów, w tym kilka odnoszących się do roślin cebulowych.

Co do sposobu sadzenia zawartego w punkcie drugim, to życzę powodzenia wszystkim, którzy tą metodą zechcą posadzić więcej jak 50 cebul.

Priam napisał(a):
3) Przysypuję cebulki warstwą ziemi zmieszaną z igłami drzew liściastych (naturalna materia)

Może podasz z jakiej odmiany drzew liściastych zbierasz te igły? :shock:

Nie zalecałbym również ściółkowania posadzonych cebul liśćmi i igłami. Zdecydowanie lepszy i łatwiejszym sposobem jest przykrycie posadzonych cebul torfem ogrodniczym. Nie ma potrzeby usuwania ściółki na wiosnę lub przy wykopywaniu cebul.

A teraz trochę o nawożeniu cebul tulipanów.

1/ Na większych rabatach, gdzie istnieje możliwość przekopania ziemi z obornikiem, tulipany można sadzić dopiero jesienią drugiego roku po oborniku.

2/ Tulipany, ze względu na krótki okres wegetacyjny, wymagają intensywnego nawożenia mineralnego. Większość dawki nawozowej należy zastosować przed sadzeniem cebul. "W Puławach na ciężkiej żyznej madzie Wiślanej stosowana jest dawka przed sadzeniem: 3 kg na ar 40-procentowej soli potasowej i 3 kg na ar 16-procentowego superfosfatu, oraz na wiosnę pogłównie 4 kg na ar saletry wapniowej." (St. Wóycicki. "Uprawa roślin ozdobnych")

3/ Na bardzo słabej glebie w moim ogrodzie stosuję przed sadzeniem około 6 dkg Azofoski na 1 m2. Wiosną, co dwa-trzy tygodnie podlewam nawozem płynnym Florovit. Podczas sadzenia wykonuję sadzarką dołki głębokości 12 cm, na dno każdego dołka wsypuję około 3-4 cm zakupionej ziemi ogrodniczej i w nią wciskam cebulę.

Pozdrawiam wszystkich cebulomaniaków.

xipe
 Tytuł:
PostNapisane: 2 gru 2007, o 19:50 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Tulipany nawożę 2 razy (pełne nawozenie NPK - azofoska na powierzchni rabaty) - raz na przełomie listopada/grudnia (nawóz przegrabiony z ziemią) a potem w lutym na śnieg. Jak wykazały badania Z. Pindla tulipany efektywnie wchłaniają substancje mineralne do momentu gdy kiełki osiągną długość 6 cm, potem nawożenie jest w sumie zbędne i nie ma wpływu na jakośc kwiatów.

eMZet
 Tytuł:
PostNapisane: 2 gru 2007, o 20:33 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
xipe napisał(a):
... Jak wykazały badania Z. Pindla tulipany efektywnie wchłaniają substancje mineralne do momentu gdy kiełki osiągną długość 6 cm, potem nawożenie jest w sumie zbędne i nie ma wpływu na jakośc kwiatów.

Być może na jakość kwiatów nie ma wpływu ale ma duży wpływ na wielkość i jakość cebul.

xipe
 Tytuł:
PostNapisane: 2 gru 2007, o 20:49 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Paradoksalnie większy wpływ na jakość cebul ma temperatura podczas spoczynku niż wiosenne nawożenie (badania Gilforda i Reesa nad inicjacją nowych cebul w klonie).
Roślina pobiera i gromadzi substancje mineralne niezbędne do budowy nowych cebul w fazie wzrostu korzeni i pędu jeszcze pod ziemią, im bliżej kwitnienia tym efektywność pobierania składników mineralnych na rzecz budowy cebul jest mniejsza a samo nawożenie wykonane po fazie zielonego pąka może być w tym okresie nawet szkodliwe z uwagi na opóźnienie dojrzewania cebul w klonie, co powoduje wiekszą podatność na choroby grzybowe i fizjologiczne.

Priam
 Tytuł:
PostNapisane: 2 gru 2007, o 20:54 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Nie używałem jeszcze tych wszystkich form gdyż o części z nich dowiedziałem się po tym jak wsadziłem cebulki przybyszowe. Przyznaję, rowek pod cebulki nie jest imponujący ale zanim go zrobiłem przekopałem tam ziemię, która rok temu zawierała tam obornik. Na wierzch przykryłem je ziemią zmieszaną z małą ilością popiołu drzewnego oraz warstwą liści i igieł (wyżej się pomyliłem i błąd poprawiłem).

danka_1959
 Tytuł: Nawożenie tulipanów
PostNapisane: 30 kwi 2011, o 05:53 
50p
50p
Jakich nawozów używacie wiosną i jesienią do tulipanów, narcyz, lilii?

sylwekw
 Tytuł: Re: Nawożenie tulipanów
PostNapisane: 14 cze 2011, o 14:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Tulipanów jesienią nie nawożę a wiosną standardowo Azofoską :-)

kasia82
 Tytuł: Re: Nawożenie tulipanów - wiosna 2012
PostNapisane: 4 mar 2012, o 13:05 
500p
500p

1 szt.
Ja posadzone jesienią cebule kwiatów od razu posypałam nawozem BIOPON

Jak po tym wyrosną hiacynty i tulipany :?: :arrow: dowiem się za miesiąc :tan
Czy mogę posypać teraz tym nawozem, czy czekać do końca marca?
Tulipany i hiacynty już czują wiosnę

marrcin
 Tytuł: Re: Nawożenie kwiatów cebulowych
PostNapisane: 12 mar 2012, o 19:28 
200p
200p

0 szt.
Jaki nawóz najlepiej kupić do tulipanów ? Może być zwykła azofoska?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 26 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości