Nawożenie roślin cebulowych

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Nawożenie roślin cebulowych

Post »

Mam pytanie w jaki sposób szanowni forumowicze przygotowują ziemię do sadzenia cebulek kwiatowych: czy najpierw rozsypujecie nawóz na powierzchni gleby i przekopujecie ją, a następnie kopiecie dołki i sadzicie cebulki (wtedy nawóz jest wymieszany z glebą i będzie stopniowo przechodził do głębszych warstw), czy też najpierw kopiecie dołki pod cebule, na dnie dołka rozsypujecie nawóz, mieszacie go z ziemią i na to kładziecie cebulki (nawóz jest wtedy w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni cebulek)? Która metoda lepsza?
Awatar użytkownika
Monika76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1434
Od: 10 wrz 2007, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Mnie też interesuje ten temat.
Akurat robię rabatę pod cebulki i nie wiem co i jak z tym nawozem :)
U Moniki - cz. 1, cz. 2
Gdy życie ofiaruje Ci cytryny, zrób z nich lemoniadę.
Barbara65
100p
100p
Posty: 103
Od: 11 maja 2007, o 09:13
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

A co wówczas gdy cebule sadzimy w koszach?Baśka
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Przede wszystkim, cebulki kwiatowe nie lubią zbytniej wilgoci bo łatwo gniją. W związku z tym, jeżeli ziemia jest ciężka, słabo przepuszcza wodę, dobrze jest podsypać w dołek pod cebulki trochę piasku.
Nawozi się trzykrotnie:
1. Wiosną , kiedy roślinka zaczyna wychodzić z ziemi, żeby dać jej "zapasy" do kwitnięcia
2. Zaraz po zakończeniu kwitnienia, bo wtedy cebulka się regeneruje,
3. Pod koniec lata, żeby dać jej siłę na tworzenie nowych korzonków.

Wystarczy poskrobać trochę ziemię w miejscu gdzie zasadzone są cebulki, posypać nawozem , a następnie podlać.
Pozdrawiam i życzę pięknych kwiatków,
Fleur 78
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Skoro powstał taki temat to opowiem o sposobach, które sam poznałem i mam zamiar wdrążyć w życie lub wdrażam

1) Na początku należy cebulki "wykąpać" w roztworze z 2 łyżek szamponu dla dzieci, 1/4 łyżki herbaty rozpuszczalnej w granulkach i 1 łyżeczki płynu do płukania ust; wszystko rozcięczyć w 8 litrach ciepłej wody - chroni to przed szkodnikami (J. Baker)/ sam do tej pory kąpałem je w roztworze nadmanganianu (VII) potasu
2) Wykopuję dołek i na jego dno wsypuję:
- na samo dno; drobne kamyczki co zapewnia dobry drenaż
- garść kompostu i torfu
- odrobinę soli gorzkiej (jeśli ją mam)
- popiół z drewna (jeśli mam)
3) Przysypuję cebulki warstwą ziemi zmieszaną z igłami i liśćmi drzew liściastych (naturalna materia)
4) Na sam wierzch daję ściółkę z liści i igieł (chronią przed chwastami i utratą wilgoci)
5) Od czasu do czasu podsypuję je nawozem uniwersalnym w granulkach
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Priamie, teoretyczne rozważania i marzenia to dobra rzecz, niestety mijająca się najczęściej z praktyką. Na swoim zdjęciu pokazałeś jak posadziłeś cebulki przybyszowe. Wygrzebałeś byle jaki rowek, nasypałeś weń cebulki przybyszowe bez składu i ładu, zasypałeś ziemią, i tyle. Gdzie te wszystkie ulepszenia, o których piszesz wyżej. Przecież cebulki przybyszowe wymagają większej staranności przy uprawie niż cebule duże.

Zamieszczasz przepis na płukanie cebul przeciw szkodnikom. Szkoda, iż nie podajesz autora tego przepisu. Jest nim Jerry Baker a umieszczony jest w jego książce "Ogród pełen kwiatów". Jest tam dziesiątki innych przepisów, w tym kilka odnoszących się do roślin cebulowych.

Co do sposobu sadzenia zawartego w punkcie drugim, to życzę powodzenia wszystkim, którzy tą metodą zechcą posadzić więcej jak 50 cebul.
Priam pisze:3) Przysypuję cebulki warstwą ziemi zmieszaną z igłami drzew liściastych (naturalna materia)
Może podasz z jakiej odmiany drzew liściastych zbierasz te igły? :shock:

Nie zalecałbym również ściółkowania posadzonych cebul liśćmi i igłami. Zdecydowanie lepszy i łatwiejszym sposobem jest przykrycie posadzonych cebul torfem ogrodniczym. Nie ma potrzeby usuwania ściółki na wiosnę lub przy wykopywaniu cebul.

*************************************

A teraz trochę o nawożeniu cebul tulipanów.

1/ Na większych rabatach, gdzie istnieje możliwość przekopania ziemi z obornikiem, tulipany można sadzić dopiero jesienią drugiego roku po oborniku.

2/ Tulipany, ze względu na krótki okres wegetacyjny, wymagają intensywnego nawożenia mineralnego. Większość dawki nawozowej należy zastosować przed sadzeniem cebul. "W Puławach na ciężkiej żyznej madzie Wiślanej stosowana jest dawka przed sadzeniem: 3 kg na ar 40-procentowej soli potasowej i 3 kg na ar 16-procentowego superfosfatu, oraz na wiosnę pogłównie 4 kg na ar saletry wapniowej." (St. Wóycicki. "Uprawa roślin ozdobnych")

3/ Na bardzo słabej glebie w moim ogrodzie stosuję przed sadzeniem około 6 dkg Azofoski na 1 m2. Wiosną, co dwa-trzy tygodnie podlewam nawozem płynnym Florovit. Podczas sadzenia wykonuję sadzarką dołki głębokości 12 cm, na dno każdego dołka wsypuję około 3-4 cm zakupionej ziemi ogrodniczej i w nią wciskam cebulę.

Pozdrawiam wszystkich cebulomaniaków.
Mietek.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Tulipany nawożę 2 razy (pełne nawozenie NPK - azofoska na powierzchni rabaty) - raz na przełomie listopada/grudnia (nawóz przegrabiony z ziemią) a potem w lutym na śnieg. Jak wykazały badania Z. Pindla tulipany efektywnie wchłaniają substancje mineralne do momentu gdy kiełki osiągną długość 6 cm, potem nawożenie jest w sumie zbędne i nie ma wpływu na jakośc kwiatów.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

xipe pisze:... Jak wykazały badania Z. Pindla tulipany efektywnie wchłaniają substancje mineralne do momentu gdy kiełki osiągną długość 6 cm, potem nawożenie jest w sumie zbędne i nie ma wpływu na jakośc kwiatów.
Być może na jakość kwiatów nie ma wpływu ale ma duży wpływ na wielkość i jakość cebul.
Mietek.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Paradoksalnie większy wpływ na jakość cebul ma temperatura podczas spoczynku niż wiosenne nawożenie (badania Gilforda i Reesa nad inicjacją nowych cebul w klonie).
Roślina pobiera i gromadzi substancje mineralne niezbędne do budowy nowych cebul w fazie wzrostu korzeni i pędu jeszcze pod ziemią, im bliżej kwitnienia tym efektywność pobierania składników mineralnych na rzecz budowy cebul jest mniejsza a samo nawożenie wykonane po fazie zielonego pąka może być w tym okresie nawet szkodliwe z uwagi na opóźnienie dojrzewania cebul w klonie, co powoduje wiekszą podatność na choroby grzybowe i fizjologiczne.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Nie używałem jeszcze tych wszystkich form gdyż o części z nich dowiedziałem się po tym jak wsadziłem cebulki przybyszowe. Przyznaję, rowek pod cebulki nie jest imponujący ale zanim go zrobiłem przekopałem tam ziemię, która rok temu zawierała tam obornik. Na wierzch przykryłem je ziemią zmieszaną z małą ilością popiołu drzewnego oraz warstwą liści i igieł (wyżej się pomyliłem i błąd poprawiłem).
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Czy i czym nawozic ziemię przed posadzeniem jesiennych cebul

Post »

Czy powinnam jakoś dokarmić ziemię przed posadzeniem jesiennych cebulek kwiatowych? Chciałam posadzić tulipany, szachownice i hiacynty. Ziemia w moim ogródku to piach :( niestety.
Jeśli nawozić to czym i czy raz wystarczy teraz a potem na wiosnę?
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
Wojtek- LM
50p
50p
Posty: 53
Od: 30 cze 2010, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy i czym nawozic ziemię przed posadzeniem jesiennych cebul

Post »

Możesz zasilić glebę nawozem wieloskładnikowym,ale niezbyt obficie gdyż zimą roślina nie będzie w stanie pobrać wszystkich składników. Następnie można nawieźć również wiosną,ale jeżeli będziesz dokarmiać inne rośliny rosnące w pobliżu,w zupełonści wystarczy również cebulom.

Pozdrawiam
Wojtek
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: Czy i czym nawozic ziemię przed posadzeniem jesiennych cebul

Post »

Dzięki :D W takim razie nie będę przesadziać :wink:
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”