Begonia bulwiasta cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Witajcie :wit . Dzisiaj posadziłam 16 begonii i jestem ciekawa co z tego wyjdzie. Czy temperatura w okolicach 24 stopni do wykiełkowania i wypuszczenia liści nie jest za wysoka ?? Mam jeszcze pokój gdzie jest około 20 stopni ale tam mogę ich nie pomieścić więc proszę o radę. :wit
Awatar użytkownika
Mimula
50p
50p
Posty: 89
Od: 19 lut 2019, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie, okolice Bielska-Białej

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

U mnie dzisiaj wsadzone do doniczek 3 weteranki - bulwki mają już około 5 lat ;:138 Byłaby czwarta, ale w zeszłym roku nie zauważyłam, że zatkał się odpływ z doniczki i bulwka czerwonej begonii zgniła :( Zostały 2 żółte i jedna różowa :)
Parafrazując klasyka: Ogródek jest dobry na wszystko...
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

:wit Wam też nie rosną bulwy begonii? W sensie, że nie powiększają swoich rozmiarów? Chociaż musze przyznać, że miały małe doniczki to może dlatego? :oops:
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

ewelkacha- wyższa temperatura będzie super do kiełkowania.Jak już wykiełkują ,to możesz im zmniejszyć temperaturę.

Maćku-ja nie wiem czy moje bulwy rosną,bo nie sprawdzałam obwodu.Za to w tym sezonie wypuściły więcej pędów :heja
Pozdrawiam Magda :)
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Moje rosną - niewiele, ale jednak. Wiosną wsadzam w niewielkie doniczki a w maju przesadzam w grunt. Po czym kolejnej wiosny już nie mogę posadzić do podpędzenia w te same doniczki, bo się nie mieszczą.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Magdo dzięki. W takim razie zostaną tam gdzie są a potem je przeniosą . Pozdrawiam :wit .
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

:wit Jak tam wasze begonie? ;:3
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Moje posadzone koło 4 lutego dopiero teraz nabierają tempa. Najgorsze jest to, że mam bulwy około 4-5 letnie, których nie podzieliłam i teraz rozpychają doniczki i wypychają ziemię. Chyba będę musiała je wcześniej przesadzić do donic docelowych. Całe szczęście w tym roku na mojej działce wylądowała mała szklarenka, więc będę je miała gdzie przetrzymać do maja :D
Pozdrawiam, Monika
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Ja moje wsadziłam w niedzielę w doniczki, chciałam je jak najdłużej przetrzymać na zimowisku, ale już zaczęły puszczać kiełki. Mam 16 szt., które kupiłam 4 lata temu - również nie dzieliłam i mają już spore bulwy.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

:wit Jak to robicie, że macie (jak piszecie) duże bulwy begonii? Zawsze gdy wyciągałem bulwy z doniczki były tej samej wielkości jak przed sadzeniem. Tylko, że ja begonii nigdy nie uprawiałem dłużej niż rok, bo a to się zapomniało schować i się przemroziły, albo zgniły i może przez to właśnie że uprawiałem je 1 rok nie miały czasu na rozrośnięcie się bulwy?
Teraz mam dwie begonie i przysięgam, że przetrzymam je do następnego roku. :;230
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Myślę, że bulwy dopiero w 2-3 roku zwiększają swoją objętość i zależy w jakich warunkach rosły przez lato tj, czy np. nie zostały przelane. Ja wczoraj przyjrzałam się swoim begoniom i chyba część wsadziłam bokiem albo wypukłą częścią do góry ;-) ponieważ kiełkują blisko brzegu doniczki, a na środku doniczki w ziemi widać korzonki. Jak myślicie chyba muszę je jakoś "wyprostować" i przesadzić. To będzie trudne zadanie...
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
Mimula
50p
50p
Posty: 89
Od: 19 lut 2019, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie, okolice Bielska-Białej

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Monika_Z123 pisze:Moje posadzone koło 4 lutego dopiero teraz nabierają tempa. Najgorsze jest to, że mam bulwy około 4-5 letnie, których nie podzieliłam i teraz rozpychają doniczki i wypychają ziemię. Chyba będę musiała je wcześniej przesadzić do donic docelowych. Całe szczęście w tym roku na mojej działce wylądowała mała szklarenka, więc będę je miała gdzie przetrzymać do maja :D
Witam.

Zainteresowało mnie zdanie dotyczące podzielenia bulwy begonii. Nasunęło mi się kilka pytań w związku z tym:
W jaki sposób dzielisz bulwki begonii? Nożykiem przekrawasz na połowy, czy może na ćwiartki?
Jaka powinna być wielkość docelowego "fragmentu" bulwki?
Czy takie "fragmenty" wymagają jakiegoś zabezpieczenia przed patogenami?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Pozdrawiam :)
Parafrazując klasyka: Ogródek jest dobry na wszystko...
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

:wit dostałem dwie bulwy begonii, ale są troszkę miękkie, nie są ani przemarznięte ani zgniłe. Czy to może być zwykłe przesuszenie? Obecnie bulwy leżą posadzone w ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”