Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
yagoodka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2007, o 13:49
Lokalizacja: Łódź

Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie :) ,
Zarejestrowałam się na forum, ponieważ chciałabym się dowiedzieć wszystkiego !! o tulipanach. Planuję zakupić cebulki i zasadzić je na działce... Kiedy najlepiej zasadzić cebulki? (słyszałam, że połowa września to najlepszy czas- czy to prawda??) Piszcie wszystko co wiecie i co jest istotne :D jestem początkującą 'ogrodniczką' zatem proszę o rady dotyczące TULIPANÓW . Dzięki z góry i pozdrawiam . Yagoodka
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam yagoodka, cebule tulipanów najlepiej sadzić między 20 września a 20 października. Zbyt późne sadzenie nie pozwoli cebulom dobrze się ukorzenić, co z reguły opóźnia kwitnienie. Tulipany sadzimy na głębokość 2-3 wysokości cebul. Dobrze jest przykryć zagony z tulipanami ściółką, korą lub torfem, głównie dla utrzymania wilgotności gleby. Tulipany w naszym klimacie nie potrzebują ochrony przed mrozami.
Cebule tulipanów wysadzać na glebach odpowiednio żyznych i wilgotnych.. W pierwszym roku po posadzeniu cebul, kwitnienie będzie najbardziej obfite, w drugim roku - słabsze. Dlatego też po przekwitnięciu, gdy liści zżółkną, cebule należy wykopać, oczyścić i rozdzielić. Po okresie przechowania w suchym i chłodnym miejscu sadzimy je na nowych, starannie przygotowanych miejscach. Rośliny pozostawione w ziemi w tym samym miejscu na drugi rok będą kwitły, ale znacznie słabiej.

Pozdro
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

To także jest ciekawa strona

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... php/Tulipa


Pozdrawiam
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Cześć flowers, strona bardzo ciekawa. Ale lepiej by było jakbyś poszukała stron w języku polskim. Nie wszyscy znają język angielski, a tu chodzi o to aby innym pomóc w jakiś konkretnych sprawach a nie żeby szukali po słownikach :?

Pozdro
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jeszcze moja rada. :D
Jeżeli po Twoim ogródku buszują gryzonie, to lepiej od razu sadź cebule tulipanów w doniczkach lub innych pojemnikach.
Koszyczki do sadzenia tulipanów (sprzedawane w sklepach ogrodniczych) chronią przed nornicą i nornikiem, przed karczownikiem, nie.
Szkoda Twoich cebulek, i Twoich nerwów, jeżeli wiosną okazałoby się, że tulipanów nie ma, mimo, że posadziłaś. :(
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

W tym roku w ochronie przed gryzoniami przed posadzeniem cebul podłożyłem pod nie ściółkę z lasu iglastego i wsypałem trochę żwiru wokoło. Gryzonie nie będą ryzykowały podrapania nosów. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

A po co ta ściółka? Czy zapach ma odstraszać gryzonie?
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Ściółkę dałem po to aby igły sosen i świerków kuły gryzonie oraz po to aby w czasie rozkładu dostarczały związków organicznych potrzebnych roślinie do prawidłowego wzrostu :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Hm... obawiam się, ze igły nie powstrzymają gryzoni :( Ale może ten żwir?
Czy nie obawiasz się, że to igliwie zbytnio zakwasi Ci ziemię?
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

nie dałem tego zbyt wiele więc się nie obawiam. A propo skuteczności to tam gdzie posadziłem cebulki bez igliwa kret przerył (dziwię się że ich nie zjadł ) :shock:

A wracając do tulipanów:
1.Ciepłe miejsce z dobrym odpływem wody
2.Większość tulipanów nie znosi konkurencji (można sadzić z szałwią błyszczącą i bratkami)
3.Po przekwitnięciu kwiaty ściąć a liście pozostawić do naturalnego zżółknięcia
4.Cebule można wykopywać co 3-4 lata w maju (brak zw. organicznych w podłożu).

Pozdrawiam :)
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Priam pisze:...A wracając do tulipanów:

....4.Cebule można wykopywać co 3-4 lata w maju (brak zw. organicznych w podłożu).

Pozdrawiam :)
Nie zalecam stosowania się do tej rady.

Cebule należy wykopać co roku. Nie w maju, bo nie są jeszcze dojrzałe, a w czerwcu lub lipcu.

PS. Kret nie jest jaroszem. Cebulek tulipanowych nie jada.
Mietek.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Pisałem co 3-4 lata ponieważ po tym czasie już powinniśmy wykopać cebulki jeśli chcemy aby zachowały swoje piękno(kwiaty). A jeśli chodzi o wykopywanie to słyszałem że najlepszym okresem jest maj-czerwiec. Mogę się mylić
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Priam pisze:Pisałem co 3-4 lata ponieważ po tym czasie już powinniśmy wykopać cebulki jeśli chcemy aby zachowały swoje piękno(kwiaty). A jeśli chodzi o wykopywanie to słyszałem że najlepszym okresem jest maj-czerwiec. Mogę się mylić
Priamku - Mietek ma rację. Podstawowa zasada : wykopujemy wówczas, jak cała roślina uschnie.
W maju wiele tulipanów jeszcze kwitnie. :D

Pozdrówki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”