Kalla (Cantedeskia) - wytwarzanie nasion,wysiew

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
maziama
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 kwie 2014, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kalla (Cantedeskia) - wytwarzanie nasion,wysiew

Post »

Witajcie, parę tygodni temu kupiłam kalię (różowo-fioletowe kwiaty, liście nie nakrapiane), teraz widzę, że nie wypuszcza nowych liści i kwiatów, więc jak przypuszczam zbliża się do okresu spoczynkowego, który - jak wyczytałam - przypada u niej na maj-czerwiec.
Ale... dostrzegłam, że jeden z kwiatów zawiązał "owockę" z nasionkami i postanowiłam to wykorzystać do pozyskania młodych roślinek.
I tu rodzi się moje pytanie: czy powinnam zaprzestać podlewania i pozwolić kalii przejść w okres spoczynku, czy nadal minimalnie podlewać by nasionka dojrzały (owocka ciągle się powiększa, a liście nie żółkną)...?
No i co dalej z tymi nasionkami robić jak kalia już uschnie? Od razu wysiać do doniczek, czy muszą one najpierw przeschnąć?
Proszę o jakieś informacje, teoretyczne lub z własnego doświadczenia, bo zależy mi na tych nasionkach-dzieciąteczkach


Z tego co się dowiedziałam zawiązywanie nasion bardzo obciąża roślinkę kosztem bulwy/kłącza (nie wiem do końca co moja ma ;) ), ale i tak chciałabym spróbować swoich sił w wyhodowaniu kalii od nasionka. Zobaczymy co z tego będzie.
Postanowiłam umiarkowanie podlewać "mamusię", przynajmniej dopóki listki nie zaczną żółknieć (zamierać)

Zastanawiam się jaka to odmiana (na doniczce nie ma informacji), bo etiopska ma nakrapiane liście, tak?


To moja druga kalia, jak przypuszczam właśnie etiopska, chyba, że się mylę to mnie poprawcie.

Obrazek
_fox_

Re: Kalia (Cantedeskia) - wytwarzanie nasion a podlewanie

Post »

1 to któraś z odmian calla rehmannii, a 2 to chyba Black Magic, obie to zantedeschia aetiopica
maziama
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 kwie 2014, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalia (Cantedeskia) - wytwarzanie nasion a podlewanie

Post »

Hmmm... Myślałam, że to dwa różne gatunki, w końcu liście różnią się wszystkim od siebie (kolorem i kształtem). No ale człowiek uczy się całe życie.
Jak to właściwie odróżnić? Po kształcie liści, czy kwiaty tu są wyznacznikiem?
iwas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 sie 2014, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalia (Cantedeskia) - wytwarzanie nasion a podlewanie

Post »

Witajcie,
od tego roku mam różową Kalię, która zawiązała nasiona. W tej chwili są zielone kolby. Nie wiem czy dojrzeją, kiedy je zbierać, siać, jak przechowywać? Jakie macie doświadczenia?
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
maziama
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 kwie 2014, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalia (Cantedeskia) - wytwarzanie nasion a podlewanie

Post »

Ja swoje nasionka zebrałam gdy Kalia prawie cała obeschła. Owocnia na kolbie zaczęła delikatnie się marszczyć. "Obrałam" te owocki ze skórki (w środku są małe kuleczki - nasionka) i od razu posadziłam do doniczki, tylko minimalnie przykrywając je ziemią.
Dziś wyglądają tak... :D

Obrazek

Niedługo (lub na wiosnę, zobaczymy) zostana posadzone w jednej dużej donicy z "mamusią" i "ciocią", czyli trzy rodzaje Kalii w jednej doniczce - taka moja "wizja" :wink:
iwas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 sie 2014, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalia (Cantedeskia) - wytwarzanie nasion a podlewanie

Post »

Spróbuję zrobić tak jak Ty. Zobaczymy co z tego będzię.
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Kalla z nasion

Post »

Witam,mam bardzo dużo zielonych nasion z moich kally -Zantedeschia rehmannii -, kto wie jak je wyhodować z nasionek?
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalla z nasion

Post »

Zaczekaj aż dojrzeją i wysiej wiosną.
roxanne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 sie 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Re: Calla - czy jest łatwa w uprawie ?

Post »

Co myślicie o rozmnażaniu calli z nasion?? Zakupiłam torebeczkę i o dziwo wzeszło całkiem sporo ciekawe tylko czy to faktycznie będą calle. Miała być calla black star.


Obrazek
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Kalla (Cantedeskia) - wytwarzanie nasion,wysiew

Post »

Wysiałam wczoraj dużą ilość nasion (różowe i fioletowe), które już miały kiełki. Pochwalę się jak zakwitną (myślę, że za dwa lata). Wiem, że siew wiosenny jest lepszy, ale to taki spontan był. Jeżeli kiedyś sialiście pochwalcie się efektami!
Pozdrawiam
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Calla - czy jest łatwa w uprawie ?

Post »

roxanne pisze:Co myślicie o rozmnażaniu calli z nasion?? zakupiłam torebeczkę i o dziwo wzeszło całkiem sporo ciekawe tylko czy to faktycznie będą calle. Miała być calla black star.


Obrazek
Tylko że to nie jest callia na 100% bo one jak kiełkują to mają jeden duży kiełek a nie z dwoma listkami
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Kalla (Cantedeskia) - wytwarzanie nasion,wysiew

Post »

Idą z Aliexpressu nasiona kalii czy ktoś z was z nasion otrzymał te śliczne kwiaty? Mam w ogrodzie czarną (bardzo ciemny fiolet) oraz w tym roku czerwoną. Zobaczymy co przyjdzie :D
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”