Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

Na forum jest jakiś jeden wątek poświęcony tajemniczemu makowi ozdobnemu, ale w sumie pomyślałem, że wato by było zrobić wątek zbiorczy poświęcony tym pięknym roślinom jednorocznym, jakimi są maki.

W tym roku posiałem sobie na balkonie w jednej ze skrzynek mak polny (Papaver rhoeas) ? mimo iż ziemia nie była ani nowa, ani wzruszona (w tej samej skrzynce były niedobitki łubinu trwałego, których nie chciałem uszkodzić ? zresztą pięknie mi zakwitły w maju), a mak musiał konkurować z innymi roślinami w tej niewielkiej objętości ziemi (samosiejki lwiej paszczy oraz ostróżki letniej), rósł jako-tako (nawet jeśli miał tendencje do wylegania), a jego przepiękne kwiaty po prostu mnie oczarowały. No i ma jeden niezaprzeczalny plus: żadne szkodniki, ani mszyce, ani przędziorki, się go nie imają. Poniżej kilka fotek:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Ostatnio zaś w sklepie firmowym Vilmorin wypatrzyłem sprowadzane bodajże z Holandii nasiona maku lekarskiego (Papaver somniferum). Wiem, że są to spore rośliny (w ubiegłym roku porośnięte było nimi niewielkie poletko, które codziennie mijałem w drodze do stacji szybkiej kolei miejskiej, więc mogłem się na nie napatrzeć do woli), więc sianie ich do skrzynki balkonowej nie ma najmniejszego sensu. Ale czy myślicie, że można by je wysiać do sporej, głębokiej donicy ustawionej na balkonie? Naprawdę mi się marzą te roślinki.

Pozdrawiam!
LOKI
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

Ja w tym roku siałem na wiosnę do doniczki ten mak , i ładni mi wykiełkował , nasiona rozsypałem po powierzchni , leko podlałem i przykryłem woreczkiem foliowym , wykiełkował po tygodniu , teraz rośnie już w gruncie .One rosną dość duże i lubią się przewracać , ale możesz spróbować .
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

A nie podpada mak lekarski pod ustawę antynarkotykową? Mój wystraszony M. w tym roku o mało co nie zlikwidował mi mego wieloletniego maku, bo cos tam słyszał o narkotykach.

Obrazek Obrazek
Waleria
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

Mak lekarski jest jednoroczny http://pl.wikipedia.org/wiki/Mak_lekarski a ty pewnie masz http://pl.wikipedia.org/wiki/Mak_wschodni
a on chyba nie ma chyba żadnych właściwości halucynogennych , a jeśli by tak było to dlaczego by sprzedawali sadzonki na allegro , i nasiona ? W mojej miejscowości ktoś ten mak , co ty ma przy samej ulicy , i jakoś nie słyszałem , by policja u nich była z tego powodu .
Awatar użytkownika
Orgella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lis 2010, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

Maki to śliczne kwiaty :) W zeszłym roku posiałam mak i ślicznie mi wykiełkował :)
Pozdrawiam :)[
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

Arturze! Napisałam,że nie pozwoliłam memu strachajle na usunięcie tego maku.
Waleria
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

To dobrze . :roll: Ale chciałem ci pokazać jaka jest różnica między tymi makami . :?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

@ Wolak ? No to skoro mogę spróbować, to chętnie spróbuję. Może w odpowiednio dużej donicy nie będzie wylegał. :-)

@ Waleria ? Oczywiście uprawa Papaver somniferum jest surowo zakazana w Polsce pod karą pozbawienia wolności do lat iluśtam (nie pamiętam już ilu), chyba że jest się rolnikiem produkującym mak na potrzeby przemysłu spożywczego (w końcu to tym właśnie makiem posypywane są bułeczki i z niego robi się kutię czy makowiec) tudzież medycznego (bo właśnie lateks tego gatunku zawiera morfinę, kodeinę etc.) i posiada się specjalne zezwolenie ministerialne. Tyle że primo ? nie mieszkam w Polsce, lecz we Francji, gdzie uprawa maku lekarskiego nie jest obłożona żadnymi obostrzeniami i każdy może go siać w swoim ogródku (nielegalna jest tylko ekstrakcja opium) ? a secundo ? jak widać w tym wątku na naszym forum, nawet i Polacy mieszkający w Polsce gwiżdżą sobie na ustawowe zakazy uprawy i cieszą się tymi pięknymi roślinami w swoich ogrodach (wszystkie maki, które można tam obejrzeć na fotkach, to właśnie nielegalny w Polsce mak lekarski).

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

Mam nadzieje,że mój nie jest lekarski, bo po opadnięciu płatków zostaje malutka główka, a w niej kilka jakichś nędznych mikroskopijnych nasionek, i nijak nie mogę nazbierać nasion.
Waleria
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

Jeśli chodzi o mak lekarski to:
W celach narkotycznych nie zbiera się nasionek tylko mleczko z niedojrzałych makówek.
W Polsce:
Uprawa hobbystyczna bez zezwolenia podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Uprawa w celu zarobkowym podlega karze pozbawienia wolności powyżej lat 3 i grzywnie.
Wszystko jest regulowane przez ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii - zainteresowanych odsyłam tutaj, szczególnie rozdział 6 (Uprawa maku i konopi) i rozdział 7 (Przepisy karne).
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

Co roku wschodzą mi na działce maki jednoroczne o pięknych pełnych czerwonych kwiatach. Są bardzo dekoracyjne, mimo że krótkotrwałe i tylko w ogródku. Innym mankamentem jest to, że nie można ich flancować - najlepiej rosną tam, gdzie same chcą.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

Czy takie jak moje, na zdjęciu parę postów wcześniej?
Waleria
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Maki jednoroczne (Papaver rhoeas, P. somniferum, etc.)

Post »

@ Waleria : według mnie mak lekarski (Papaver somniferum) najłatwiej odróżnić od innych maków ozdobnych, których uprawa jest legalna (jak pozostałe maki jednoroczne ? Papaver rhoeas i P. commutatum ? dwuletnie ? P. nudicaule ? czy wieloletnie ? P. orientale oraz P. bracteatum) po liściach. Mak lekarski ma charakterystyczne ogromne, szerokie, lekko pofałdowane, siedzące na łodydze liście ? jak na poniższej fotce wklejonej z wiadomego wątku na naszym forum, czy jak w znajdującej się jeszcze niżej botanicznej rycinie z wikipedii:
Matemax pisze:Obrazek
Wikipedia pisze:Obrazek
Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”