Szafirki ( muscari )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Te jesienne liście mogą niektórym się nie podobać, bo leżą na ziemi i nie wyglądają świeżo. Wczesną wiosną (luty-marzec) można oberwać te pokładające się liście, a wtedy po wznowieniu wegetacji szafirki wypuszczą nowe liście, silne, sterczące ku górze, które podkreślą piękno kwiatostanów.

Przykład z Keukenhof:
http://image28.webshots.com/29/8/98/30/ ... MHa_fs.jpg
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Tak wygląda wiosną moje "szafirkowisko". Liście mają już od późnej jesieni, a w pierwsze cieplejsze dni zaczną pojawiać się kwiaty.

Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

lila31- świetny efekt formalny :P
A przy okazji, ile lat ma to założenie?
Bo widzę, że ścieżka też ze szlachetnego "kruszcu" :D
Wysmakowana kompozycja, pozazdrościć !
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Haniu już dwa razy musiałam wykopywać i na nowo sadzić szafirki, przybywają w szybkim tempie. To miejsce nie jest ścieżką, a placykiem zabaw wnuczki. :D
Dziękuję za miłe słowa oceny kompozycji.
Po szafirkach nic nie rośnie. Pasek ziemi, na którym rosną jest tak wąski, że mieszczą się tylko szafirki.
Nie muszę nic sadzić, bo później elementem przyciągającym wzrok są inne rośliny, to miejsce się "gubi", a ogród jest na tyle duży, że nie muszę oszczędzać miejsca. :D
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Lilu, to śliczne zdjęcie już wcześniej zainspirowało mnie do gromadzenia cebulek szafirków, marzę o tym, by kiedyś móc osiągnąć podobny efekt :D Fragment ścieżki przebiega w cieniu, więc obawiam się, że tam szafirki nie będą chciały wyrosnąć... Zobaczymy :) Na razie są tylko listki, na kwiatki jeszcze poczekam.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Kari, u mnie szafirki rosły kiedyś w cieniu i kwitły. Moze nie tak bujnie, ale kwitły :D
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Naprawdę? To wspaniale, bardzo mnie ucieszyłaś tą informacją :D Na jesień zadbałam o żyzną glebę dla nich, więc niczego więcej im nie będzie brakowało - niech się rozrastają, ile wlezie :D

Obrazek
Avelina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 lut 2008, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

W ubiegłym roku posadziłam w rzędzie małe tuje odmiany szmaragd i szukałam pomysłu czym zagospodarować wąski kawałek ziemi przed nimi. Bardzo mi się spodobało zdjęcie z rzędem szafirków, a musze zaznaczyć, ze w moim ogródku nie brakuje szafirków, więc od po przekwitnięciu zacznę je przenosić w pobliże tuji, może za rok albo dwa też osiągnę taki efekt, jaki była na zdjęciu.
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

A ja wracając do tematu szafirkowego - z przykrością stwierdzam, że w 2 lata temu zakupiłam szafirki BIAŁE, a wyszły i tak niebieskie! No może z nie aż taką przykrością, bo też były ładne, ale ewidentnie zostałam wprowadzona w błąd. Nie pamiętam firmy, ale zakup był w Bricomarche, około 30 sztuk, mała być dwubarwna kompozycja - a było tylko...szafirkowo :D
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Przeglądałam ofertę Biedronki i szafirki mają mieć od 13 marca. Jak ktoś chce to niech wpisze w google ''biedronka'' i można tam wszystko znaleźć. Podała bym gotowy link, ale nie jestem pewna czy mogę, więc ewentualnie chętnym na pw. mogę przesłać :D

Nie jestem tylko przekonana co do pory sadzenia tych cebulek. Ja swoje sadziłam jesienią.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Mania pisze:A ja wracając do tematu szafirkowego - z przykrością stwierdzam, że w 2 lata temu zakupiłam szafirki BIAŁE, a wyszły i tak niebieskie! No może z nie aż taką przykrością, bo też były ładne, ale ewidentnie zostałam wprowadzona w błąd. Nie pamiętam firmy, ale zakup był w Bricomarche, około 30 sztuk, mała być dwubarwna kompozycja - a było tylko...szafirkowo :D
Szafirków mam dwa rodzaje: niebieskie i różowe pierzaste. Białych nie miałem chęci posadzić.
Co do zakupów w matketach to w ubiegłym roku kupiłem w Biedronce trzy różne opakowania sadzonek łubinu (różne kolory). Z ogromnym zdziweniem przyjąłem fakt, że wyrósł mi tylko jeden łubin za to dwie hosty. :lol: :lol: :lol:
Mietek.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Miałam różne odmiany szafirków . Rosły sobie obok iglaczków i zawsze pieknie kwitły . W ubiegłym tygodniu przy okazji przesadzania iglaków mój mąż wykopał wszystkie i myśląc, że to śniedki z którymi walczymy od lat bezskutecznie , pociął i wyrzucił. Znalazłam te nieszczęsne kwiatki i te, które miały całe cebule wsadziłam do ziemi i obficie podlałam. Czy jest jeszcze szansa, że się przyjmą. Wiem, że o kwitnieniu nie ma mowy ale chciałabym chociaż częśc uratować bo było tam kilka odmian bardzo pięknych i oryginalnych. :cry:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Marysiu mam nadzieję, że duża część Twoich szafirków jednak ocaleje. A jak nie to w czercu coś wymyślimy. Ja bardzo lubię swoje szafirki ale drażnią mnie ich listki na wiosnę. Czasami mam nawet ochotę wykopywać je na lato ale nie za bardzo mam gdzie je przechować. W tym roku w związku z przemeblowaniami na działce większość moich roślinek czeka na oznaczenie i przesadzenie. Z pewnością dużo cebul nie znajdzie już dla siebie nowego miejsca.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na drugim zdjęciu szafirki sadzone w październiku- widać świeżo wybijające, nie uszkodzone liście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”