Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberidifolia)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberidifolia)

Post »

Zachwyciłam się nią jak zobaczyłam na zdjęciu u Gertrudy. Próbowałam znaleźć wątek - czyżby jednak nikt go nie założył? Nie mogę dostać nasion i nie wiem czy się pojawia w ogrodniczych jako sadzonka.
Jeżeli macie z nią jakieś doświadczenia - piszcie.
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Tu na str.44 moje doświadczenia http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=31&t=42767
selli7 pisze:Ja czubatkę mam co roku, białą, albo fioletową.Sadzę 2 sadzonki do ceramicznego garnka z otworem odpływowym.Stawiam na tarasie od strony północnej gdzie rano ma trochę słońca.Kwitnie mi tam bardzo długo, rośnie powoli i bardzo zwarcie, tworzy kwitnącą poduszkę i lubię ją bo nie śmieci :wink: We wrześniu przestawiam w jaśniejsze miejsce.Nie lubi zbytnio towarzystwa, silnie się korzeni, ale trzeba unikać zbyt dużych donic.
Tych z ciemnym oczkiem jak na 42 stronie nigdy w postaci sadzonek nie spotkałam, są nasiona.Ale te są nieco wyższe i bardziej zwisają.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

A jeżeli ktoś z Poznania widziałby ją gdzieś w sklepie to proszę o namiar!
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
MalgolinkaZ
50p
50p
Posty: 50
Od: 16 sty 2014, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Ja też zachwyciłam się zdjęciem Gertrudy :)
Super, że powstał ten wątek.

Czubatka zaskoczyła mnie niesamowicie - po dwóch dniach od wysiania pojawił się zielony las :tan
Pozdrawiam
Małgosia
MalgolinkaZ
50p
50p
Posty: 50
Od: 16 sty 2014, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Kochani :wit

Potrzebuję pomocy :oops: Zabrałam się za pikowanie czubatki i nie wiem czy ją się pikuje tak jak lobelię kępkami czy po jednej roślince ?
Pierwszy raz pikuję i zamiast najpierw zapytać to ja zakasałam rękawy i do roboty :heja
Połowę już popikowałam po 3-4 roślinki do jednej doniczki ;:131
Liczę na Waszą pomoc - jak skończę to wrzucę zdjęcia.

Pozdrawiam
Małgosia
Pozdrawiam
Małgosia
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Czubatkę zawsze pikuję kępkami jest wtedy bardziej okazała -to silna roślina dobrze rosnąca .
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Za ten efekt ją uwielbiam ;:167
Obrazek
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
MalgolinkaZ
50p
50p
Posty: 50
Od: 16 sty 2014, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Gertruda miałam cichą nadzieję, że to właśnie Ty ("zaraziłaś" już kilka osób czubatką ;:138 ) udzielisz mi odpowiedzi, bardzo Ci dziękuję za info ;:173
Czyli te 3-4 roślinki to jednak za mało? Więcej dawać? A do jakiej wielkości doniczki pikujesz? Ja te które już popikowałam to do doniczek o średnicy 3,5cm - mam jeszcze wolną wielodoniczkę o oczkach 4,5cm

Ps. To zdjęcie zawładnęło niejedną duszą :D
Pozdrawiam
Małgosia
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Ja pikuje zawsze do kubeczków po jogurcie tych średnich 250g ( wcześniej wypalam od spodu dziurkę . Pikuję małymi pęczkami -takie trzy malutkie kępki w kubeczek -3-4 roślinki to zdecydowanie za mało z nią postępuje się troszkę jak z lobelią ,tyle że jest dużo prostsza w uprawie i dużo dłużej kwitnie ,ale w połowie lata warto ja przyciąć -wtedy kwitnienie nie słabnie i jest jak pierwsze mega obfite . Uda się zobaczysz ,a efekt wynagrodzi wszelkie starania :wit
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
MalgolinkaZ
50p
50p
Posty: 50
Od: 16 sty 2014, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie :) W takim razie jutro powyciągam z tych małych doniczek i wsadzę do większych.

To bardzo pocieszające dla takiego żółtodzioba jak ja, że jest łatwa w uprawie :tan
Pozdrawiam
Małgosia
evka1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 lut 2014, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Ja też dopiero zaczynam z wysiewaniem i z czubatką mam problem (lobelia jak na razie rośnie super, jutro będę pikować). Wykiełkowała bardzo ładnie, ale po kilku dniach jakieś 80% siewek "położyło się" :? Nie wiem dlaczego, czy przez podlewanie zraszaczem, czy może za płytko wysiałam...
Może coś podpowiecie?
dziękuję
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Nieśmiało powiem, że to może być zgorzel siewek :cry: Przy takim procencie "upadku" nawet "leczenie" może okazać się niewystarczające. Życzę Tobie żeby to była za sucha ziemia lub jak pisałaś zbyt "wyciągnięte" roślinki. Powodzenia !!!!
Koło 10.03 wysieję czubatkę, zaznaczam, że pierwszy raz. Zainspirowała mnie kompozycja Gertrudy. Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberidifolia

Post »

Miałam w zeszłym roku czubatkę w skrzynkach na oknach. Nie pomyślałam, że jednak ta zwisająca masa waży i kilka razy taka skrzynka mi fiknęła na ziemię... Teraz będę ją miała już tylko w bezpiecznych miejscach. Moja miała kwiaty dużo jaśniejsze niż na zdjęciu (btw piękna kompozycja).
Jednocześnie czubatka wsiana w duże, głębokie donice rosła tysiąc razy lepiej niż ta w skrzynkach i nie przestała kwitnąć w lecie, jak ta z okien (tą ze skrzynek gdzieś w sierpniu musiałam wyrzucić, bo mimo przycięcia nie zaczęła znów kwitnąć).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”