Marzanka wschodnia Asperula orientalis

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Marzanka wschodnia Asperula orientalis

Post »

Nie znalazłam wątku poświęconego tej roślinie, a jestem ciekawa, czy ktoś ją wysiewał.
W zależności od producenta opisywana jest łacińska nazwą Asperula lub Asperula orientalis.
Opis jest bardzo zachęcający: niewysoka, silnie się krzewi, kwiaty silnie pachnące. Znosi półcień.
Czy mogę posadzić ją na obrzeżu j rabaty hostowo-miodunkowej (strona wschodnia)? Bardzo przydawałaby mi się tam roślina zasłaniająca gołe placki ziemi, choć widzę, że marzanka lubi odczyn zasadowy.
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Re: Marzanka wschodnia Asperula orientalis

Post »

Hej ,

Jaka jest twoja gleba ?? Jeżeli ziemia jest ok to możesz wsadzać.
Primum non nocere
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Marzanka wschodnia Asperula orientalis

Post »

Ziemia niestety kwaśna. Chyba nici z moich planów. Chyba, że posadzę w miejscach, gdzie nałożone jest dużo kompostu
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Marzanka wschodnia Asperula orientalis

Post »

Jak posiejesz na garściach kompostu który zawiera skorupki jajek to powinna dać radę :wink: szczególnie jeśli miejsce jest półcieniste. Ja ją miałem z 3-4 lata temu w zacienionych lukach wśród wyższych roślin na rabacie różanej - urocze, ale naprawdę maleństwo, no i przygotuj się na ryzyko że ładna może być przez miesiąc, u mnie przycięcie nie spowodowało kolejnego masowego zakwitu :wink: ale wiadomo, błękitu nigdy za wiele.
Kuba
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Marzanka wschodnia Asperula orientalis

Post »

Ryzyk-fizyk, próbuję! :)
Może zrobić trochę sadzonek a przy wysadzaniu do gruntu między nimi dosiać trochę nasion? Czytałam, że ta metoda sprawdza się bodajże przy zwrotnicy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Marzanka wschodnia Asperula orientalis

Post »

Jeżeli na opakowaniu pisze, że można siać do gruntu, to posiej pod koniec kwietnia.Nie wysiewaj w domu teraz w pojemniki, bo wyciągnie się, będzie pokładająca się i brzydka, a krótki termin kwitnienia nie zrekompensuje całego zachodu wokół niej.Nie przejmuj się odczynem gleby, ważne, żeby była lekka i przepuszczalna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”