Zatrwian wrębny

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Kraspedia jak dla mnie jest jest mało wydajna. Dużo z nia zachodu , bo trzeba wysiewać wcześnie i robić rozsadę, a wydajność marniutka. Pa za tym kolor ma taki sobie, główki malutkie i w zestawieniu z agresywnymi wyraźnymi kolorami zatrwianu po prostu jej nie ma.
Już lepiej w mniejszych bukietach z zatrwianem wygląda gomfrena.
Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Wydajność kraspedia,fakt ma mało imponującą i trochę czasu trzeba jej poświęcić,ale główki u mnie ma porównywalne z gomfreną którą też uprawiam.Bardziej bogatej ziemi potrzebuje z tego co zauważyłem,żeby dorosła.Wcześniej traktowana po macoszemu wielkością główek nie imponowała.Do zatrwianu mnie akurat odpowiada.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Piękne te Wasze bukiety - ja jednak za suchymi bukietami nie przepadam i raczej ich robić nie będę, bardziej chcę cieszyć oko w ogrodzie, ale...kto wie. Mój zatrwian wzeszedł właściwie 100% - posiałam tylko kilka nasion (bo ogródek mały a tyle jeszcze innych kwiatów chcę wypróbować i dlatego sieję po kilka nasion).
Tak wyglądają moje siewki:
Obrazek

Siałam z takiego mixu:
Obrazek

Posiałam też nasionka zebrane podczas ferii spędzonych w cieplejszym klimacie - ale na razie wyszły tylko trzy - choć i tak się z nich bardzo cieszę (bo zbierając w ogóle zastanawiałam się, czy w tych kłoskach były nasionka - zerwałam tylko jedną malutką gałązkę wyglądającą na taką co to kwitła pewnie dawno, dawno temu - bo rośliny miały już nowe kwitnące gałązki, a że to było w parku :oops: to sami wiecie - zaszaleć z ilością nie mogłam). Nie wiedziałam, że to zatrwian (myślałam, że może bergenia)- dopiero po sprawdzeniu nazwy łacińskiej w domu - okazało się, że to zatrwian. A tak kwitł miesiąc temu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to moje trzy siewki, na które dmucham i chucham:
Obrazek

Jakość zdjęć ... :oops: :oops: :oops: .
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Ninia na 100% to co pokazujesz nie jest zatrwianem wrębnym, a zatrwian pereza Limonium perezii (wygoogluj i porównaj). Jest piękny, ale trudny w naszym klimacie. Lato za krótkie. Ale jak masz juz takie duże roslinki to moze się uda i zakwitnie. trzymam kciuki bo mnie nigdy nie udało się.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Wiem, że ten ostatni nie jest wrębny - sprawdzałam wcześniej, jak znalazłam tabliczkę z nazwą (dlatego początkowo zastanawiałam się czy to nie jest coś z bergenii) - a nasionka zebrałam i posiałam z myślą by go przechowywać zimą w domu tak jak pelargonie .
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Ja w tym roku zatrwian wysiałam pierwszy raz. Piękny bukiety z niego tworzycie. Faworyt, wszystkie twoi rady zapisane. Tylko ze późno natknęłam się na ten wątek i kupiłam mix. Ale w następnym roku będę mądrzejsza. :tan
Pozdrawiam Ekaterina
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Tak Ekaterina w przyszłym roku kup pojedyncze kolory bo w mieszance z ilością poszczególnych jest różnie a poza tym żółty sieje się te trzy tygodnie a nawet deko dłużej później żeby wszystkie kolory razem wykwitały. ;:173 Powodzenia w uprawie. ;:333
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Dziekuje :wit
Faworyt, a czy są rosliny na których się nie znasz?
Pozdrawiam Ekaterina
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Oczywiście i to wiele o których chciałbym wiedzieć więcej a jeszcze lepiej byłoby je mieć u siebie. Wiesz,pewnie na emeryturze jak czasu będzie więcej zajmę się tymi roślinami które lubię - na poważnie.Na przykład różami. :D
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

No może ja też będę miała taką wiedzę. ;:14
Mój zatrwian wykiełkował po dwóch dniach :heja , kiedy mogę go wynieść w zimniejsze pomieszczenie?
Pozdrawiam Ekaterina
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Będziesz mieć z całą pewnością. ;:108
Zatrwian szybko kiełkuje a jak ma jeszcze ciepło a u Ciebie widzę miał skoro aż taki wyrywny.Daj mu chwilę na puszczenie jakichś korzonków w tak dobrych warunkach.Po 7-10 dniach jak już wszystkie zmężnieją przenieś w chłodniejszy klimat.Zatrwian taki lubi.Jak siewki zaczną się zagęszczać i walczyć o światło rozpikujesz w szerszym rozstawie.Ja pikuję raz do czasu wysadzenia do gruntu,chociaż zalecane jest dwukrotne pikowanie.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Posiałam pierwszy raz zatrwian wczoraj, dzisiaj część nasionek wypuściła kiełki. Nie spodziewałam się, że jest aż tak szybki. Nasion przed sianiem nie przykrywałam, stoją w temperaturze 20 stopni przy oknie.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zatrwian wrębny

Post »

Zatrwian jest bardzo szybki jeśli chodzi o wschody i z kiełkowaniem nasion raczej nie ma większych kłopotów.Potrzebuje po sianiu ciepła,ale nie tak astronomicznych temperatur jak powiedzmy niektóre warzywa.
Co miałaś anida na myśli pisząc że przed siewem nasion nie przykrywałaś?
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”