Surfinia problemy w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
KarolinaA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 maja 2020, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia więdnie

Post »

Jak jest sucho. Zauważyłam też, że takie ostre słońce powoduje to więdnięcie :( wczoraj był skwar i
przywiędła, podlałam wieczorem i dzisiaj ożyła- jedna i druga. Nie wiem czemu tak się dzieje :( inne surfinie od tej samej strony południowej kwitną ładnie nawet w takim skwarze :D
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia więdnie

Post »

Jest z jakiegoś powodu źle, albo słabo ukorzeniona, dlatego nie wytrzymuje na słońcu.Może posadziłaś osłabione sadzonki? Ta odmiana surfinii bardzo szybko rośnie i czasem widuję w sprzedaży mocno wybujałe w malutkich doniczkach.System korzeniowy jest już wtedy dość mocno przerośnięty i później ma problem z ukorzenieniem się szczególnie gdy ma zbyt mokro.Łatwo go zalać.
KarolinaA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 maja 2020, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia więdnie

Post »

Hmm w sumie jak je kupowałam to były już dość mocno wybujałe, ale wyglądały na zdrowe. Możliwe, że za bardzo je podlewałam odrazu po posadzeniu i dlatego słabo się ukorzeniły :( jak je mogę uratować? Czy jak dam je na jakiś czas do cienia to się lepiej ukorzenią i nie będą więdły na słońcu ? :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia więdnie

Post »

Dać do cienia i podlewać gdy przeschnie.Jeśli ziemia z wierzchu się zasklepiła to można lekko ją wzruszyć patyczkiem.
KarolinaA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 maja 2020, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia więdnie

Post »

Oki :D bardzo dziękuję za radę :)
KrzysiekKS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lip 2020, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Witam.
Zaczynam moją przygodę z surfiniami. Od jakiegoś czasu obserwuję niepokojące zmiany na liściach moich surfinni.
Szukałem już w różnych miejscach i nie mogę znaleźć informacji co to może być. Jak i czym mogę z tym walczyć?
Proszę o pomoc.

Obrazek
To jest spód liścia. Wygląda jak pogryziony lub poparzony.

Obrazek


To jest góra liścia. Udało mi się uchwycić jakieś małe żyjątko, ale to chyba nie jest przyczyna bo widziałem to tylko raz.

Z góry dziękuję za pomoc.

Wstawiasz za wielkie zdjęcia, zmniejszyłam. Iwona
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Wydaje mi się, że skorki mogły te listki pogryźć.
KrzysiekKS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lip 2020, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

A czym najlepiej opryskać?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Ja jak widzę, że coś mi gryzie kwiaty to pryskam preparatem na mszyce (najczęściej Karate), ale trzeba starać się nie pryskać po kwiatach, tylko wewnątrz.W tym roku podobne dziurki na liściach miał złocień krzewiasty po pierwszym kwitnieniu.Opryskałam i ładnie odrósł, ma zdrowe liście i masę pąków, zaczyna właśnie swoje drugie kwitnienie.
KrzysiekKS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lip 2020, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za sugestie.
Halley
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 cze 2022, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wiednace surfinie na balkonie

Post »

Witam, chciałbym się poradzić, otóż pierwszy raz mam na balkonie surfinie i ostatnimi czasy od jakiś 2-3tyg borykam się z licznym wymieraniem kwiatów. Kwiaty najpierw wyglądają tak jak by gniły, po czym usychają i trzeba je zrywać. Nie da się ukryć iż co dziennie ręcznie zrywam pełno uschniętych i wiednacych kwiatów. Nie wiem w czym jest problem gdyż podlewam je raz dziennie wieczorem, nadmiar wody wylatuje dziurka i dołu donicy, raz w tyg. Stosuje nawoz do surfinni. Prosił bym o pomoc w rozwiązaniu zagadki gdzie popełniam błąd? Czy wody mimo wszystko jest zbyt dużo? Czy może za mało? Poniżej załączam dwa zdjęcia ukazujące, kilka zwiędniętych kwiatów (efekt po ręcznymi przebraniu). Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Taka jest uroda surfinii.
Kwiatki są krótkowieczne i by utrzymać ładny wygląd roślin (donic kwitnących kul) powinniśmy je często obrywać, obskubywać z tych zaschniętych kwiatków - ja robię to każdego dnia.
Warunkiem pojawiania się nowych kwiatów jest nawożenie surfinii nawozami im specjalnie dedykowanymi,
wyłącznie nawozami mineralnymi.
Regularnie nawożenie petunii i surfinii to gwarancja, że kwitnienie będzie bardziej intensywne.
Nawozić je należy nawet wówczas gdy pada deszcz, bo w przeciwnym razie przestaną wydawać nowe kwiatki.


Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
qolo116
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lis 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Ostatnio moje surfinie zaczęły marnieć i schnąć. Mam wrażenie, że na liściach zrobił się delikatny biały nalot. Czy moglibyście proszę doradzić jak postępować?

Dzięki

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”