Petunie kaskadowe F1 z nasion

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Od kilku lat co roku wysiewam w domu petunie kaskadowe. Roślinki wyglądają jak surfinie, mają zwieszające się pędy, nieco mniejsze kwiaty niż wspomniana surfinia.

W tym roku też zabieram się za siew. Niestety wymagają wczesnego siewu (styczeń) i trochę opieki, łatwo nie jest ale dla chcącego[...]. Swoim doświadczeniem postanowiłem się podzielić na forum. Może znajdzie się ktoś zainteresowany tym tematem, chętny do uzyskania w taki sposób fajnych roślin. Czasu dużo nie ma bo już połowa stycznia.
Doświadczenie dość ciekawe, obserwujemy rozwój naszych roślinek od maleńkich kiełków. Satysfakcja dla miłośników gwarantowana. Na razie tyle w temacie.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

No właśnie od czego zacząć to materiał siewny. Surfinie owszem dają nasiona ale podobno i znając życie tak jest iż następne pokolenie jest już inne (nie powtarza cech rodziców) kwiaty innego koloru, pokrój itp. Sam w sumie nie próbowałem wysiewać surfinii z nasion zbieranych, ale z doświadczenia z petuniami wiem, że tak jest.

Kiedyś (13 lat temu może więcej) spotkałem się w sklepie ogrodniczym z nasionami Petunia zwieszająca się Fortunia F1 purpurowa. Producent PNOS z Ożarowa. Z ciekawości kupiłem. Kosztowały ok 10zł. za 10 ziaren. Pewnie każdy powie ;:14
1 zł za roślinkę i roboty przy tym... jak można kupić pewnie za 2 zł gotową.

Teraz kupuję u wspomnianego producenta w e-sprzedaży. Nazywają się petunie kaskadowe. Sprzedawane po 10 ziaren otoczkowanych w małych probówkach.
W rzeczywistości znajduje się ok. 15 ziaren. Dostępne w kolorze purpurowym, łososiowym, różowym i fioletowo białym. Cena ok 12zł

Obrazek Obrazek

Opakowania się zmieniły ozanczenia też np teraz T0591P a dawniej T0430P choć nie zasięgałem języka czym się różnią od tamtych. W wyglądzie praktycznie niczym
Sprawdziłem tylko purpurowy i łosoś, ładnie rosną i kwitną, więc polecam.

ursa niestety nadmiaru nie mam no może jedno opakowanie... Ewentualnie zwykłe petunie wielkokwiatowe purpurowo czerwone lub strzępiaste koloru białego. Hodowla taka sama :wink:

I link dla zachęty z zeszłorocznych:
ObrazekObrazek
Dwa lata temu:
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

A to białe co to jest?
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

selli7 to taka dekoracja :wink: (nie mączniak :wink: ) z tego co pamiętam tydzień przed Wszystkimi Świętymi u nas spadł śnieg
Awatar użytkownika
Beatkasek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 sty 2013, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

Będę kibicować Twoim roślinkom, ja miałam ochotę w tym roku wysiać Milion Bells, ale nie mogłam nigdzie znaleźć nasion.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

Milion Bells - raczej nasionek nie będzie, ewentualnie przez sadzonki ale czy utrzymać się je uda tak długo w domowych warunkach.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

Do siewu trzeba mieć jakieś fajne podłoże, ja polecam dwa BioVita Ziemia do wysiewu nasion z włóknem kokosowym i Kronen podłoże do wysiewu i pikowania.
Jutro się biorę za siew więc porzucę zdjęcia z pojemnikami i wysianymi nasionkami.

W sumie jeszcze nie wspominałem ale trzeba niestety siewki doświetlać albo świetlówkami linowymi, kompaktowymi bądź jakimś nowoczesnym ustrojstwem.
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

Witaj ;:7
wysiałam petunię z nasion własnoręcznie zebranych - już mam wschody. Ciekawa jestem, czy coś z tego będzie.
Natomiast Million Bells da radę uprawiać z nasion. Minionego lata doczekałam się rośliny (i kwiatów) z własnych nasion. Niestety roślina była marna, choć kwitła. Chyba za późno wsiałam.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

Magdallena petunie potrzebują sporo światła ale z słońcem trzeba uważać. Czyli Million Bells da się z nasion uzyskać.
Dziś wysiałem petunie więc przesyłam zdjęcia:

Obrazek Obrazek

1-sze zdjęcie to petunia kaskadowa purpurowa, 2-gie to łososiowa
Oczywiście nasionek (otoczkowanych) nie przykrywam ziemią tak samo jak nasion petunii się nie przykrywa. Trzeba je zraszać spryskiwaczem, przykryć folią bądź szybą, zapewnić temp 24-28 stopni C. Codziennie wietrzyć (ściągnąć folię bądź szybę odstawić na chwilę i po jakimś czasie znów przykryć tym razem drugą stroną foli/szyby). Folia najlepiej ta cieniutka do żywności i recepturką zacisnąć.

No i tak czekamy na wschody. O ile czegoś ... to za kilka dni się pojawią i podeślę zdjęcia.
PS: Można a nawet trzeba użyć jakiegoś środka grzybobójczego bo przy tak wysokiej wilgotności to łatwo o zainfekowanie grzybami. Biosept, Timorex - dwa pochodzenia organicznego, choć tego ostatniego nie testowałem dopiero w tym roku spróbuję.
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

Pięknie się zapowiada, będę kibicować ;:138
Awatar użytkownika
mirek55522
100p
100p
Posty: 128
Od: 29 mar 2012, o 04:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.
Kontakt:

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

A ja znalazłem coś takiego na temat petuni kaskadowej

Problem wirusów

Petunie, jak większość gatunków należących do rodziny psiankowatych (Solanaceae), są wyjątkowo wrażliwe na wirusy. Dotychczas opisano ponad 20 różnych gatunków tych patogenów, powodujących mniejsze lub większe zaburzenia wzrostu i kwitnienia petunii. Cechą charakterystyczną chorób wywoływanych przez te organizmy jest łatwość przenoszenia i szybkość rozprzestrzeniania się. Owady-wektory, wśród których najaktywniejszy jest wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis), ręce i narzędzia z resztkami soku wcześniej pielęgnowanych, a porażonych roślin to typowe drogi rozprzestrzeniania się infekcji.

Praktycznie jest niemożliwe, by rośliny po całorocznej uprawie w celach dekoracyjnych były zdrowe i mogły stanowić materiał wyjściowy do rozmnażania. Pozostawione przez zimę zazwyczaj są źródłem infekcji dla zdrowych sadzonek, dostarczanych od wyspecjalizowanych producentów materiału wyjściowego. Ci ostatni zobowiązani są do przestrzegania najwyższych reżimów higieny w obiektach produkcyjnych oraz regularnego sprawdzania zdrowotności sadzonek. Materiał na mateczniki corocznie odnawiany jest w laboratoriach kultur tkankowych (in vitro), a rośliny mateczne uprawia się w specjalnie izolowanych obiektach, zabezpieczonych przed przenikaniem owadów.

Pierwszy etap produkcji

Zakup dobrego materiału wyjściowego (fot. 2) to początek drogi do sukcesu. Dalsze traktowanie roślin zależy od planowanego przeznaczenia roślin w przyszłości. Do doniczek o średnicy 11?13 cm powinno się sadzić po jednej ukorzenionej sadzonce. Optymalny termin rozpoczynania uprawy przypada od połowy lutego do połowy marca. W tym samym terminie można też obsadzać duże wiszące donice ? przeznaczając 3?5 sadzonek na pojemnik o średnicy 24?28 cm. Rozpoczynając produkcję w styczniu wystarczy w takim naczyniu umieścić jedną sadzonkę. Mniejsze doniczki nie są w tym przypadku wskazane. Trudno w nich bowiem utrzymać właściwą wilgotność podłoża i nie nadają się one do dalszej uprawy kaskadowych petunii u klienta, na przykład na balkonie.

Jak dla mnie to za trudny temat do własnej uprawy.
No i do tego trzeba jeszcze dołożyć :
Ze swej natury petunie kaskadowe rosną silnie. Od rozmnażanych z nasion krewniaków odróżnia je zdolność do niemal nieograniczonego krzewienia się od wczes­nych etapów uprawy oraz obfitość tworzonych kwiatów. Cechy te łącznie sprawiają, że dobre odmiany petunii kaskadowych pokryte są pąkami na całej długości pędów, przez większą część sezonu. Źródłem tego bogactwa kwiatów są właśnie licznie wyrastające młode rozgałęzienia. Zdolność do rozkrzewiania się oraz sposób, w jaki wyrastają pędy, decyduje często o uprawowej wartości odmiany. Pożądane jest, by już na młodych roślinach wykazywały one tendencję do wzrostu poziomego. Wyraźnie widoczne jest to u większości odmian Surfinii. Wymienione na wstępie inne grupy odmian też mają tę cechę, choć różnie zaznaczoną. Hodowcy w większoś­ci wyeliminowali już pędy wyrastające w początkowym okresie uprawy pionowo w górę i dopiero po posadzeniu w docelowe pojemniki pokładające się u ostatecznego odbiorcy. Niestety, jeszcze stosunkowo często spotyka się na balkonach i tarasach rośliny uzyskane przez ogrodników z nasion pobranych własnym sumptem z oryginalnych odmian, rozmnażanych wegetatywnie. Jest to podążanie ślepą uliczką ? sukcesu nie przyniesie, jedynie zrazi klientów.
Nie ma takiej okoliczności życiowej która zwalniała by człowieka od myślenia.
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

I jak tam siewy j___k? Pokaż jakieś fotki. Moje powoli wschodzą. Ale zrobię powtórkę z wysiewem, na wszelki wypadek.
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Petunie kaskadowe z nasion

Post »

Z moich własnoręcznych zebranych nasion tego roku nic nie będzie już 16 dzień i nic nie widać ;:174
Pozdrawiam Veronica
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”