Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Dorotka ale masz wtedy cebule jednorazowe, bo wątpię że na drugi rok wytworzą kwiat. Cebula musi przejść przez cykl genetyczny.
Pozdrawiam Ela
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

No niekoniecznie. Narcyzy zakwitły za rok, bo zadbałam o dokarmienie. w ogóle to nie zauważyłam wielkich zmian w kwitnieniu tych rosnących "normalnie" i tych sadzonych po terminie. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie warunki po kwitnieniu. ;:108
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Wygląda na to, że terminy wymyślono po to , by nam utrudnić życie.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Termin jest po to, żeby go w miarę przestrzegać. Tulipan sadzony w grudniu i zakwitł nic im nie było, ale sadzone przed zimą/ w pojęciu w tym samym roku. Lilia sadzona na jesieni lepiej kwitła jak na wiosnę . Różnie może być, ale trzymajmy się ogólnych terminów, a jak nie to pretensje nie do cebul, ale do samego siebie.

Swój cykl musi przejść roślina. Mam na parapecie amarylisa ogrodowego. Z racji tego, że nie wiedziałem na początku jak z nim postępować próbowałem wypędzić żeby zakwitł. Ale on nie taki głupi. Nie zakwitł. To druga rzecz mi przyszła do głowy w końcu to cebula. Nie podlewałem, zasuszyłem. Odczekałem swoje/ cebula też . I zacząłem po mału lać wodę/ liście ruszyły i zakwitł :lol: i co kto tu mądrzejszy natura czy uparty próbujący postawić na swoim homo sapiens ? Nie róbmy kwadratury koła z roślinami.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Nie robertP2 ja o tych terminach napisałam trochę sarkastycznie, bo twierdzenie, że można sadzić w styczniu uważam za szkodliwe. Pewnie, że jeżeli jest taka zima jak w ubiegłym roku to roślina spokojnie wytworzy korzenie,. Ale jeżeli w dwa dni po posadzeniu ściśnie mróz to nie jest tak wesoło, bo po pierwsze nieukorzeniona cebulka jest podatna na wymarzanie, a po drugie czym ta cebulka pobierze to wspaniałe nawożenie jeżeli nie ma należytych korzeni. Po okresie schłodzenia cała siła rośliny idzie w kwiat. Nie ma już kiedy wytworzyć korzeni. Terminy są opracowane dla naszego klimatu.Pracowałam w Holandii przy cebulkach i terminy były tam przestrzegane bezwzględnie i to w kraju gdzie klimat jest bez porównania łagodniejszy.
Pewnie, że my w uzasadnionych przypadkach możemy zaryzykować, mnie się zaplątało opakowanie hiacyntów i dzisiaj o wiele za późno posadzę, ale robię to , bo a nóż się uda. Ale równie dobrze może się nie udać i tak późne sadzenie nie może być regułą.
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Zdarza mi się sadzić cebule dość późno i wówczas starannie okrywam je liśćmi przykrytymi siatką ogrodniczą. Mam wrażenie, że to pomaga, bo na wiosnę nie mam problemów, ładnie kwitną i nie zauważyłem by ucierpiały. Ale chyba lepiej sadzić w odpowiednim terminie... ale życie nie jest proste.
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

!5 września posadziłem cebule hiacyntów do doniczki i wstawiłem do piwnicy.Po ok miesiącu pojawiły się korzonki.Chciałbym by zakwitły na święta Bożego Narodzenia.Czy teraz powinienem zacząć nawozić czy zostawić w spokoju i tylko sprawdzać wilgotność podłoża?
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

To je teraz wynieś na dwór. W nocy jest trochę mrozu to je schłodzi. Na 35 dni przed Bożym Narodzeniem wnieś je do ciepła. 30 - 40 dni w zależności od odmiany.Nie nawoź . Jest za mało światła, by ten nawóz był wykorzystany. One kwitną z zapasów zgromadzonych w cebulkach.Będą się regenerować w gruncie.
Przepraszam, podałam dane dla tulipanów, nie 35 dni , a ok 20-25.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

emalia112 Czy powinienem stopniowo obniżać temprature,skoro tak długo były w cieple by wyniesc na balkon?
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

On ma je w piwnicy przypuszczam, że temperatura tam jest ok 5-7 st. Teraz trzeba obniżyć temperature poniżej 0 st wystarczy na pare godz na dobe. Ale nie mniej niż -10. W doniczkach niższa jest nie wskazana.
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Jak to w bloku u mnie w piwnicy będzie 18-19 st.C Wiec dlatego pytam czy trzeba stopniowo im obniżać temperature.Chciałem tez zapytać,piwnica była ciemna.teraz doniczke mam w mieszkaniu na parepecie przy otwartym oknie,czywiście nie cały czas wietrze.:)Zauwazyłem ze wychodzi z ziemi mala roślina.czy ona ma być nadal zasłonieta by nie docierało słonce czy odkryć ją?
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Odkryć i schłodzić..Wystaw na balkon, pilnuj wilgotności. Wniesiesz do domu na początku grudnia. No chyba, że będą mrozy -15 st. Temperatura 0, -5 st jest najbardziej korzystna dla cebulowych przed okresem kwitnięcia.Jeżeli temperatura będzie wyższa jak 10 st roślina nie potraktuje tego jako okresu schłodzenia., który jest niezbędny do zakwitnięcia. Owszem niektóre silne cebule czasem zakwitną bez tego okresu, ale kwiaty będą zaśniedziałe nie rozwiną się tak jak mogłyby i szybko zaschną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”