Cebulowe - czy wykopywać?Kiedy?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aloj42
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 26 lip 2009, o 20:48
Lokalizacja: wielkopolska

Cebulowe - czy wykopywać?Kiedy?

Post »

Mam pytanie czy rośliny cebulki np.narcyzy,hiacynty,szafirki itp.jak wkopie się raz na jesień to trzeba je w przyszłym roku wykopywać? czytałam różne opinie i jedni wykopują i suszą a drudzy zostawiają w gruncie na 4-5 lat i już sama nie wiem !!!! Proszę odpiszcie !!! nakupiłam cebulek i mam problem !!! Pozdrawiam cieplutko !!!!
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Zasada rośliny cebulowe zimujące w gruncie wykopuje się późną wiosną lub wczesnym latem i sadzi ponownie późnym latem lub jesienią zależnie od gatunku.
Awatar użytkownika
aloj42
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 26 lip 2009, o 20:48
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Dziękuje za odpowiedż !!! Jednak Pani w sklepie ogrodniczym poinformowała mnie i może przez to wprowadziła mnie w błąd,że jak wsadzę cebulki do gruntu to mam spokój na 3-4 lata ! Pozdrawiam !!! :D
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

I tu pojawia się pewna komplikacja:
1) szafirki, przebiśniegi, śnieżyca, cebulica, narcyzy nie wymagają wykopywania co roku wystarczy im raz na kilka lat
2) hiacynty, tulipany i zimowity warto wykopać co dwa lata i porozsadzać, choć ja robię to co roku i mam wtedy bardzo ładne cebule/bulwy i kwiaty.
ana455
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 wrz 2009, o 22:00

Rośliny cebulowe i jednoroczne na rabacie

Post »

Zakładam rabatę z roślinami cebulowymi ale zastanawiam się co jeszcze mogę na takiej rabacie posadzić ponieważ jak przekwitną cebule to rabata będzie pusta może ktoś podsunie mi pomysł jak rozwiązać ten problem z góry dziękuje .
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

z cebulowych i bulwiastych:
wiosennych
rannik, przebiśnieg, śnieżyczka, krokus, tulipan, narcyz, hiacynt
jesiennych
zimowit, krokus

z bylin
hosty, tawułki, brunery, wiązówki, .....

z jednorocznych:
nasturcja, płomyk Drumonda, burak liściowy (niezbyt zimuje w gruncie)

Nie musi być pusto i łyso
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

wystarczy że zaplanujesz odpowiednie gatunki a rabata cebulowa będzie kwitła od marca do października ^^'

osobiście jestem wielkim miłośnikiem cebul i bulw, jednak uważam że same cebule to za mało. Pomiędzy nimi muszą być byliny zielony cały sezon a nie tylko 3 miesiące. Dla przykładu: posadź przebiśniegi a nad nimi skalnice lub gęsiówkę. Gdy przebiśniegi przekwitną to nie pozostanie pusty plac tylko będą tam zielone kępy bylin. Drugim problemem jest to że po przekwitnięciu wiele cebul pozostawia brzydkie, źółknące liście (np. tulipany, hiacynty). Dlatego też możesz dobrać zestaw takich cebul i bulw co mają ozdobne liście lub po prostu znośne w widoku :P (arum, kalie, begonie, lilie, cyklameny, zimowity, przebiśniegi, psiząb).

Na przedwiośnie polecam: przebiśnieg, rannik, śnieżyca, cyklamen, krokusy botaniczne, zawilec gajowy
Wiosna w pełni: hiacynty, szafirki jednolistne, narcyzy karłowe i botaniczne, czosnek karatawski, obrazki włoskie, zawilec grecki
Początek lata: czosnki średniej wielkości, konwalia majowa, kokoryczka wielkokwiatowa (gatunek bardzo ekspansywny).
Lato: wszelakie lilie (polecam złotogłów, azjatyckie, bulwkowate, tygrysie), begonie, dracunculus, kalie, eukomisy,
Jesień: begonie, krokusy jesienne, cyklameny, sternbergia, zimowity.

z bylin do cebulowych polecam gatunki średnie i wolno rosnące, by nie zagłuszyły cebul. Skalnice, żagwin, zawciąg, kopytnik, bergenia, bluszcz, języcznik, pięciornik, żurawka, ułudka, tojeść rozesłana, karłowe jałowce, wawrzynek, wrzosy, wrzośce.

Odradzam funkie gdyż jest to roślina bardzo agresywna i szybko zarośnie całą rabatę zabierając słońce cebulom. Można poszukać odmian karłowych ale trzeba się wtedy dobrze znać na tych roślinach i rozpoznać w sklepie miniaturki.
Awatar użytkownika
nieszka
50p
50p
Posty: 59
Od: 29 sie 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

a ja się zastanawiam czy mogę zamiast w specjalnych koszyczkach sadzić cebule w plastikowych doniczkach po zakupionych bylinach....? nie będą miały za wilgotno i nie zgniją? mam tyle niepotrzebnych doniczek...
Pozdrawiam AgNieszka
"Jeśli chcesz być szczęśliwy przez chwilę - napij się wina, jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok - ożeń się, jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem. "
Mój ogród...
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

po pierwsze woda będzie za wolno odpływać, po drugie korzenie nie będą mogły się rozrastać przez co będą miały mniej składników odżywczych, po trzecie w okresie suszy i podlewania będziesz musiała podlewać każdą 'doniczkę' indywidualnie bo wilgoć nie przedostanie się przez plastik.
Awatar użytkownika
nieszka
50p
50p
Posty: 59
Od: 29 sie 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

eh... szkoda, ale zdaje się że masz rację a ja myślałam że je wykorzystam ponownie...
dzięki za odpowiedź :)
Pozdrawiam AgNieszka
"Jeśli chcesz być szczęśliwy przez chwilę - napij się wina, jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok - ożeń się, jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem. "
Mój ogród...
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Post »

nieszka, w wątku jednej z forumowiczek przeczytałam jak sobie radzą inni z koszyczkami na cebule. Wystarczy powycinać "w koszyczek" stare plastikowe donice czy inne plastikowe pojemniki i już woda znajdzie miejsce i korzonki będą mogły się rozrastać. Ja tak w tym roku właśnie zrobię i dzięki temu dokupię jeszcze więcej cebul... :twisted:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
ana455
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 wrz 2009, o 22:00

Post »

bardzo dziękuje z podpowiedzi kilka na pewno wykorzystam ale chyba nie wspomniałam że miejsce gdzie zamierzam posadzić rośliny cebulowe jest przez cały dzień bardzo słoneczne i dlatego nie wszystkie rośliny będą się nadawały
Awatar użytkownika
nieszka
50p
50p
Posty: 59
Od: 29 sie 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Andzia, to też jakiś sposób...
ale czym je powycinać najlepiej? bo co całkiem twardy plastik jest :(
Pozdrawiam AgNieszka
"Jeśli chcesz być szczęśliwy przez chwilę - napij się wina, jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok - ożeń się, jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem. "
Mój ogród...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”