Lak wonny (Cheiranthus cheiri)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Lak wonny (Cheiranthus cheiri)

Post »

Czy uszczykujecie czubki waszym lakom? Bo ja chcę taki zabieg przeprowadzić co by mi się mocniej rozkrzewił i bujniej kwitł na wiosnę. Tak wygląda teraz:
Obrazek
A tak u mnie kwitły kilka lat temu:
Obrazek

Uwielbiam te kwiaty, chyba nic innego nie kwitnie wiosną tak bujnie i kolorowo :D
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lak pachnący

Post »

Anno zimujesz je?? mi kwitły zawsze tego samego roku. Sadziłem wiosną jesienią miałem kwiaty.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lak pachnący

Post »

Z lakami jak z bratkami. Można je wysiewać bardzo wczesną wiosną i wtedy kwitną w roku wysiania, albo można wysiać latem, przezimować i wtedy kwitną w kwietniu-maju. Ja wolę tą drugą opcję, bo roślinka się lepiej rozkrzewi i bujniej zakwitnie. Niektóre potrafiły u mnie żyć nawet do 4 lat.
Pamiętam że gdzieś czytałam artykuł o lakach, i jeśli dobrze pamiętam to lak jest śródziemnomorskim krzewem dorastającym do półtora metra - u nas traktowanym jako roślina jednoroczna-dwuletnia. Jak niesamowicie musi wyglądać taki kwitnący krzak ;:131 :roll:
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
BettyWP
100p
100p
Posty: 180
Od: 27 kwie 2012, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łubianka k. Torunia

Re: Lak pachnący

Post »

Galadriela pisze:Z lakami jak z bratkami. Można je wysiewać bardzo wczesną wiosną i wtedy kwitną w roku wysiania, albo można wysiać latem, przezimować i wtedy kwitną w kwietniu-maju.
Czy one przezimują normalnie w gruncie? Czy to bardziej skomplikowany zabieg. Nie znam się na lakach, stąd moje pytanie.
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lak pachnący

Post »

U mnie zimowały normalnie w gruncie, zdarza się oczywiście, że kilka wypadnie. Żeby mieć pewność najlepiej na zimę osłonić suchymi liśćmi lub stroiszem ;:108 . Na jesieni pędy drewnieją i potem odbijają, jak krzaczek, z wierzchołków. Jeśli po kwitnieniu obetnie się wszystkie nasienniki, to jest szansa na trzeci rok wegetacji i kolejne kwitnienie następnej wiosny, ale tutaj już niestety lubią wymarzać i myślę, że maksymalnie 1/3 przeżywa taki zabieg w naszym klimacie.

PS: Adrian, masz może zdjęcie takiego jesiennego kwitnienia? :) :roll:
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lak pachnący

Post »

Niestety nie mam, nawet w tym roku nie siałem bo w ogrodniczym go nie było... ale kwitł bardzo obficie no i ten zapach ;:173
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Lak pachnący

Post »

Odświeżam wątek.
Nie wiedziałam że Lak ma różne kolory.To Lak wychodowany z nasion.Siałam w czerwcu.Sporo wymarzło w czasie "kwietniowej zimy". Obrazek
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Lak pachnący

Post »

A jak jest z uszczykiwaniem? Mam kilka sadzonek i chętnie bym je skróciła o 1/3. Czy od tego lepiej się rozkrzewią?
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lak pachnący

Post »

Tak. Lak bardzo dobrze reaguje na uszczykiwanie :)
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Lak pachnący

Post »

Ha! Już ją go ukrócę! Dzięki.
Jest szansa na ukorzenienie tego, co obetnę?
Z werbeną się udało.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Lak pachnący

Post »

Lak,to moja ulubiona roślina, jedna z nielicznych, jedna z nielicznych, które sieje dla ozdoby, dla niej samej. Przepięknie wygląda jako niski żywopłot. Sieje ją na przełomie maja i czerwca do jesieni bardzo dobrze rozrośnie sie i zdrewnieje i swietnie zimuje. młode siewki bardzo dobrze znoszą przesadzanie, starsze juz nie bardzo. Sieje je na rozsadniku, bo zwykle tam gdzie sa przeznaczone w czerwcu i lipcu panosza się inne rośliny i młode siewki nie wytrzymują konkurencji. Na miejsce stałe przesadzam w sierpniu/wrześniu.
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lak pachnący

Post »

Jeżeli jest w miarę młode,to spokojnie możesz liczyć na ukorzenienie,potem im starsze tym przychodzi to ciężej,musisz się z tym liczyc. sama roślina przepiękna no i ten zapach.. :)
regulamin forum
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Lak pachnący

Post »

Jesteście nieocenieni.
Młode, 3 pary liści właściwych. Akurat zwolniło mi się korytko po nieudanym ukorzenieniu drugiej partii werbeny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”