Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cebule tulipanów

Post »

Szafirki zawsze wypuszczają liście jesienią, to normalne.

U tulipanów i narcyzy to nienormalne.
Krokusy są i jesienne i wiosenne, musisz wiedzieć jakie posadziłaś.
U wiosennych to też nienaturalne.
Awatar użytkownika
avalonne
500p
500p
Posty: 723
Od: 9 wrz 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów - okolice

Re: Cebule tulipanów

Post »

Wszystkie cebule są wiosenne i sadziłam na taką głębokość trzykrotnie większą niż cebule...
No i sadziłam we wrześniu. Tak w okolicach połowy miesiąca.
Pewnie to przez to, że do tej pory jeszcze przecież jest w miarę ciepło... :roll:

Cóż, chyba teraz już nic nie poradzę na to, że wyrosły, okryję, no i zobaczymy... :evil:
Pozdrawiam.
Celinka
Planuję ogród nieśmiało
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cebule tulipanów

Post »

A ja uważam,że okrywając je przysporzysz im więcej złego niż pożytku.Po pierwsze ,takie przykrycie stanowi wspaniałą kryjówkę dla gryzoni a te jak już znajdą się w pobliżu cebul (zwłaszcza tulipanów),to na pewno nie zostawią w spokoju tego smakołyku.Po drugie, takie dodatkowe okrycie pobudzi cebule do rośnięcia.Rośliny się "wyciągną", zbledną i dopiero teraz będą wrażliwe na ewentualne mrozy.A po trzecie u mnie co roku na jesieni tulipany,szafirki,hiacynty,rzadziej narcyzy wypuszczają listki.Niczym nigdy nie przykrywałam i nie zmarzły.Gorzej jeśli posadzi się je w podmokłym miejscu,wówczas istnieje duże ryzyko wygnicia cebul.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
avalonne
500p
500p
Posty: 723
Od: 9 wrz 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów - okolice

Re: Cebule tulipanów

Post »

A mi pierwszy raz w tym roku wyrosły listki jesienią :roll:
A co roku sadzę mniej więcej o tej samej porze i w tym samym miejscu - tylko ziemię mieszam trochę. Dziwne to trochę...

Rozumiem, że pod agrowłókniną mogą sobie żerować nornice, ale może gałązki tui ochronią chociaż od mroźnego wiatru.... :roll: no albo te liście...

Żeby chociaż przestały już rosnąc i nie wyciągnęły się dłuższe przed mrozami .... ;:218
Pozdrawiam.
Celinka
Planuję ogród nieśmiało
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Cebule tulipanów

Post »

Avalonne mi w tamtym roku cebule (tulipany głównie) zrobiły psikusa i w listopadzie miały już 3-5cm listki. Przed pierwszymi poważnymi przymrozkami ( miało być w nocy -5/6 bodajże) okryłam lekko całą grządkę (były tam też zioła i to głównie z ich powodu).
Okrycie było dość lekkie , kilka gałęzi sosny i cienka agrowłóknina... i tak aż do wiosny. Zakwitły i tak dopiero w kwietniu i maju ale przeżyły , a przy wykopywaniu cebul większość była rozrośnięta i w dobrym stanie.
Tyle tylko,że wszystkie cebule miałam wsadzone w donicach balkonowych z dużą ilością dziurek ,wiec gryzonie nie miały szans ,żeby się do nich dobrać.
Awatar użytkownika
avalonne
500p
500p
Posty: 723
Od: 9 wrz 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów - okolice

Re: Cebule tulipanów

Post »

Też kiedyś sadziłam w doniczkach, ale teraz są bez żadnych osłon.

Dzisiaj rano przyglądałam się bacznie tym kiełkom i stwierdzam, że to chyba, nie tyle tulipany i narcyzy (choć zdaje się, że też puszczają :twisted: ) co krokusy puściły największe listki - nie mówiąc o szafirkach, ale szafirki to norma. W sumie na tej rabacie wsadziłam ok 200 cebul różnych kwiatów, mniej więcej połowa z nich wykiełkowała. Nie jestem na sto procent pewna, że tulipany i narcyzy są dokładnie tam, gdzie myślę, ale trochę się łudzę, że one puszczą listki jako ostatnie :)

Dzięki za wszystkie słowa otuchy - teraz już się tak nie martwię, dzięki temu, że napisałyście, że się to zdarza i potem może być dobrze. Nie wyobrażam sobie wiosny bez tulipanów ;)
Pozdrawiam.
Celinka
Planuję ogród nieśmiało
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cebule tulipanów

Post »

Mogę jeszcze posadzić tulipany? Są mrozy , a ja przez chorobę nie zdążyłąm posadzić :( :( zmarnują mi się cebulki?? ;:145 mam jeszcze krokusy i narcyzy ;:145
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Cebule tulipanów

Post »

Sadź śmiało. można to robić tak długo dopóki ziemia nie zmarznie. :D
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja kolekcja tulipanów botanicznych

Post »

Witam Pawle,
zamierzam na jesieni tego roku posadzić cebulki tulipanów botanicznych (przyznam się, że głównie ze względu na możliwość niewykopywania ich co roku). Moje pytanie może wydawać się prozaiczne i tendencyjne, ale proszę się nie śmiać, gdyż z tulipanami będę miała pierwszy raz do czynienia i nie chciałabym czegoś popsuć... a mianowicie...co mam zrobić z przekwitniętymi roślinami, czy liście przekwitniętych tulipanów wyrywam czy zostawiam w gruncie na zimę, czy kwiaty usuwam a liście zostawiam...wiem śmieszne pytania, ale zaczynam dopiero swoją ogrodniczą przygodę :oops:
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Moja kolekcja tulipanów botanicznych

Post »

Trzeba pozwolić im zasnąć gdyż kiedy je wyrwiesz/wytniesz nie będzie powierzchni asymilacyjnej do odżywienia cebuli następczych i przybyszowych.
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja kolekcja tulipanów botanicznych

Post »

a co to znaczy zasnąć, tzn. aż zwiędną, uschną???
Czy wtedy wyrwać te liście?

czy można tak łopatologicznie?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Moja kolekcja tulipanów botanicznych

Post »

Cebula dojrzewa po 6 tygodniach od opadnięcia płatków wtedy możesz wyciąć pędy.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Moja kolekcja tulipanów botanicznych

Post »

Jeśli łopatologicznie to ja robię tak (a trochę tulipanów mam):

1. Jak kwiaty są już całkiem przekwitnięte - płatki zwiędnięte i tracą kolory (jeszcze zanim zaczną same opadać - to ucinam sekatorkiem (można nożyczkami, lub uszczykiwać) łodyżkę tuż powyżej najwyższego liścia.
2. Kiedy potem liście zwiędną - całkiem oklapną na ziemię, uschną to też je wycinam sekatorkiem (bo ja lubię sekatorek :-) ) tuż przy ziemi - ale można je wyrwać ręką jednak ja preferuję ucinanie bo zdarzyło mi się, że mimo iż liście wyglądały na całkiem zwiędnięte to jednak gdy pociągnąłem okazało się, że jeszcze dobrze się "trzymały" cebuli i cebulkę nieznacznie uszkodziłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”