Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Nie jest konieczne, ale daje to możliwość oczyszczenia cebul, sprawdzenia ich kondycji, rozmnożenia. Cebule w ziemi sa bardziej narażone na choroby grzybowe w czasie wiglotnego lata.
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
jolanda
50p
50p
Posty: 71
Od: 20 kwie 2007, o 19:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

Nawet ścinając tulipany trzeba zostawic jak najwięcej liści Jak dobrze zżółkną wykopac i zostawic cebulki do jesieni. Cebulki rosną iwzmacniają się poprzez liście. Bądzmy cierpliwi ,nie obcinajmy liści zbyt szybko. Pozdrowionka ;:114

Proszę nie używać liter drukowanych-zmoderowano.
moje roślinki moja radośc
Awatar użytkownika
misia
500p
500p
Posty: 783
Od: 28 lip 2006, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Czy można już wykopywać tulipany czy dopiero w czerwcu ?

Post »

Witam, :)

Czy mozna już wykopywać tulipany czy dopiero w czerwcu?
Chciałam w ich miejsce posadzić iine kwiaty.

Pozdrawiam
--
Misia
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Witam również z lublina,niestety musisz zaczekać do czerwca aż liście zaczną zasychać-ten okres pozwoli cebulkom nabrać sił na przyszłoroczne kwitnienie
Awatar użytkownika
misia
500p
500p
Posty: 783
Od: 28 lip 2006, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Zapytałam bo w ogrodzie obok rosły piekne tulipany a teraz jest tam pusto i sadzone sa nowe rośliny i nie wiem czy wykopane czy tylko liście pościnane.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Nie powinnaś teraz wykopywać tulipanów - poczekaj aż wyschną. A wokół sklepów są wykopywane i najczęściej wyrzucane - jak ktoś ma dużo kasy i nie zależy mu na roślinach to tak robi:(
Awatar użytkownika
misia
500p
500p
Posty: 783
Od: 28 lip 2006, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Zostawie je w takim razie do czerwca :)
Dziękuję za wskazówki.

Pozdrawiam
--
Misia
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Nie ma za co :) cieszę się że mogłem pomóc. Pozdrawiam
maggie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2007, o 17:26
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Post »

Chciałabym poradzić się Was,kiedy można wykopać już przekwitnięte tulipany, liście ich są żółtawe nie ładnie to wygląda, jak Wy sobie z tym radzicie?
Pozdrawiam

Własnie przeczytałam ze poczekac do czerwca,jak je przechowywać?i kiedy posadzic?czy tyczy sie to wszystkich cebulowych?żonkile,hiacynty?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Z tych wymienionych najrzadziej wykopuje się hiacynty, one nie śpieszą się z rozmnażaniem, więc się nie zagęszczają. Narcyzy, które nazywasz żonkilami, warto porozsadzać, gdy się zagęszczą, bo przestaną kwitnąć. Tulipany warto co roku wykopywać i sadzić je w pojemniczkach, potem można je szybciej wyciągnąć z ziemi, ustawić na kompoście lub w innym miejscu, niech dojrzewają. Do sadzenia tulipanów można używać wszelakich pojemników, nie koniecznie kupować, ważne, żeby miały dziurkowane dno, dobrze też, żeby i boki. Nie warto sadzić w zbyt dużych pojemnikach, bo potem problem z przenoszeniem.
Waleria
maggie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2007, o 17:26
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Post »

Takie wyjęte pojemniki z np.tulipanami dojrzewaja do jesieni na dworze?potem na jesieni jak je sadzic?w tym samym pojemniku?na czym polega dojrzewanie?(nie wiem),czy je podlewać ?dziekuje za rady :)
czytajac Wasze posty wnioskuje,ze cebulki trzeba wysuszyc(na słońcu?),potem zaprawic (czym)?i posadzic jesienia,pomysł z pojemnikami podoba mi się :)
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Maggie - wysuszyć w zacienionym i najlepiej przewiewnym miejscu ... :D
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

maggie pisze:Takie wyjęte pojemniki z np.tulipanami dojrzewaja do jesieni na dworze?potem na jesieni jak je sadzic?w tym samym pojemniku?na czym polega dojrzewanie?(nie wiem),czy je podlewać ?dziekuje za rady :)
Chodzi o to, żeby liście przekazały wszystko do cebulek, cebulki pokryły się trwałą łuską. Jak z liści zrobią się całkowicie wyschnięte, kruszące się wióry, to wtedy zawartość wysypujesz, i wybierasz cebulki, oddzielając małe od dużych. Najważniejsze w tym jest to oddzielenie, żeby w przyszłym roku mogły swobodnie rosnąć.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”