Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Cebulki tulipanow

Post »

Ja też tak miałam. Wymoczyłam w kaptanie, nie suszyłam, a jedynie posadziłam do gruntu. Chyba będzie ok ;:224 Na wiosnę sie okaże :roll:
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

W tym roku posadziłam tulipany tu i ówdzie w grupach. Wyglądało ładnie, dopóki kwitło - teraz strasznie szpeci. Czy jeszcze długo muszę czekać, aby je wykopać? Muszę zaczekać na całkowite zaschnięcie liści? A gdyby je tak wykopać z liśćmi i łodygami i umieścić w suchuym miejscu, w trocinach np, aby sobie spokojnie zaschły?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

Saskja teraz to powinnać dbać o te jeszcze nie do końca zaschnięte kikuty - podlewać i nawozić. Teraz 'dojrzewają' cebule przybyszowe, z których przecież coś ma być w przyszłym roku..więc odradzam wykopanie
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

? propos wcześniejszego wykopywania czy ktoś tak w ogóle próbował? Ok miesiąc temu już mój sąsiad wykopywał swoje przekwitnięte tulipany i podobno robi tak co roku. Widziałam te cebule, spore były, ale nie wiem, czy zdarzały się jakieś przybyszowe. Miałam już wykopywać swoje w ramach zdobywania nowego doświadczenia, ale zrezygnowałam, bo nie miałam planów co do tak wczesnego obsadzenia pustych miejsc.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

Jeśli były spore to były to przybyszowe :D bo cebula po zakwitnięciu zanika i wokół 'łodygi' tworzą się właśnie cebule przybyszowe...ale wykopywał miesiąc temu? trudno w to uwierzyć żeby były duże.
Ja w ubiegłym roku wykopałam część wcześniej, chyba gdzieś o tej porze, przybyszowe były różnej wielkości i tylko część zakwitła w tym roku, reszta poszła w liście. W tym roku nie wykopuję cebul
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

Dzięki za wskazówki ... też chciałam moje teraz już wykopać. Kurcze, ale bym dała plamę.
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
Awatar użytkownika
gieru96
200p
200p
Posty: 496
Od: 26 mar 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

na jesieni sadziłem cebule tulipanów, czy musze je teraz wykopywać, czy mogę za rok, rosną w takim miejscu, ze przy wykopywaniu wszystko inne(jednoroczne) się zniszczy. kiedyś słyszałem o wykopywaniu cebul co 4 lata, jak z tym jest?
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

Moniko, mówiąc przybyszowe miałam na myśli, że nie wiem, czy tworzyła się więcej niż jedna. Wiem, jak wyglada cykl rozwojowy tulipana. :wink: Może trudno uwierzyć, ale sama widziałam, naprawdę spore. I podobno tak co roku, nie widzę powodu, dla którego miałby naginać rzeczywistość.
Bkuka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 paź 2011, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

gieru96, czytałam gdzieś, że tulipany wykopuje się co roku (tak najlepiej) ale można też po 2-3latach. Natomiast inne cebulowe jak żonkile, hiacynty, krokusy lepiej przetrzymać w ziemi przez 3-5 lat. Myślę, że w tym roku spokojnie możesz pozwolić rosnąć "jednorocznym sąsiadom" tulipanów.
Awatar użytkownika
gieru96
200p
200p
Posty: 496
Od: 26 mar 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

ok, dzięki, wiem, że dla nich najlepiej byłoby, gdybym je wykopał i przesuszył, ale innym kwiatom by to bardzo zaszkodziło :/ może nie tak teraz, jak na jesieni ich wkopywanie, tych cebul jest ok 200, a rosną na jednym kawałku :) jeszcze tulipany nie uschły, a już tam są cynie i astry :)
Awatar użytkownika
Kaema
50p
50p
Posty: 71
Od: 22 lip 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mielno nad morzem

Re: Tulipany - kiedy sadzić?

Post »

A czy w takim razie najlepiej sadzic cebulki na poczatku wrzesnia?

-- 17 sie 2012, o 09:54 --

oraz drugie pytanie chcialalbym nie sadzic w kupie ale tez wiem ze lepiej wtedy rosna, macie pomysl zeby zrobic z tego jakis ladny wzor? najbardziej mi sie podoba w lini prostej ale chyba sie tak nie da, a w kupie tez neiladnie, nie wiem jak posadzic.
Zapraszam nad morze!
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tulipany - kiedy sadzić?

Post »

Najlepiej posadź gdzieś tak na przełomie września i października.
Mnie akurat najbardziej podobają się tulipany sadzone w większych grupach ale widziałam też sadzone w rządku wzdłuż ścieżki i też ładnie to wyglądało.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany - kiedy sadzić?

Post »

No bo tulipany sadzi się w grupach.Nie łączyć gatunkami a kolorami,wzór i kształt rabaty obojętny /chociaż ja preferuję prostokąt lub okrąg.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”