Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Tulipany nawozimy trzykrotnie, po posadzeniu, po pokazaniu się pierwszych liści oraz podczas kwitnienia. :) Cebule mateczne zawsze zanikają, a w ich miejsce powstaje cebula zastępcza, tych samych rozmiarów lub wieksza. U Ciebie jakby ta cebula nie powstawała. Nie wiem czemu :(
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Tylko nie nawozem z dużą zawartością azotu. Tulipany nie potrzebuja dużej ilości azotu, więc wybierajcie takie z małą ich ilością!!!!
Broniusz
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 587
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Wykopywanie tulipanów

Post »

Jak to jest z wykopywaniem tulipanów na zime, czy to jest konieczne? Wszystkie cebulowe z rabaty zawsze wyciągam i przechowuję w piwniczce, ale mam w trawniku kilka tulipanów, które po przekwitnięciu są po prostu koszone z trawą i nic z nimi więcej nie robię. Co roku na wiosnę wschodzą i pięknie kwitną.
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Tulipanów nie wykopuje się na zime!!!! Po kwitnięciu czeka się aż liście zaschną, poczym cebulki wykopuje się by na przełomie października i listopada z powrotem ją umieścić w ziemi. Pamiętaj, że przez liscie tulipan uzupełnia siły!!! Jeżeli nie wykopiesz cebulek to będą one coraz słabsze i coraz glębiej osadzone w ziemi. Tulipan pochodzi z Afryki stąd klimatycznie potrzebuje spoczynku (w Afryce przypada na porę suchą)
Broniusz
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ojczyzny tulipana szukałabym raczej w zimnych azjatyckich stepach.
Waleria
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Tulipanów nie trzeba wykopywać co roku. Do trzech lat mogą spokojnie rosnąć w jednym miejscu, nie wykopywane. Po trzech latach jednak kwitnienie słabnie, dlatego dobrze je wtedy wykopać i posadzić na nowo.
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 587
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

broniusz pisze:Tulipanów nie wykopuje się na zime!!!! Po kwitnięciu czeka się aż liście zaschną, poczym cebulki wykopuje się by na przełomie października i listopada z powrotem ją umieścić w ziemi.
No tak, sama się zdziwiłam co napisałam, przecież na jesieni wsadzam swoje do gruntu. Chodzi mi o to wykopywanie po przekwitnięciu. Te w trawniku są tam już od wielu lat i wcale nie wyglądają gorzej niż dawniej.
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Waleria pisze:Ojczyzny tulipana szukałabym raczej w zimnych azjatyckich stepach.
Wiekszosc tulipanów pochodzi z Azjii, nieliczne z Europy i płn. Afryki.
Pauzalka pisze: No tak, sama się zdziwiłam co napisałam, przecież na jesieni wsadzam swoje do gruntu. Chodzi mi o to wykopywanie po przekwitnięciu. Te w trawniku są tam już od wielu lat i wcale nie wyglądają gorzej niż dawniej.
Cebule warto wykopywać, ale nie trzeba. Można wtedy sprawdzić ich stan, czy nie są chore oraz odziela się cebule przybyszowe w celu rozmnażania :)
Priam_

Post »

Kiedy uschnie łodyga należy wyciągnąć z ziemi cebulkę i ją oczyścić a następnie przechować do następnej wiosny żeby zakwitła ponownie, lub jesienią wsadzić do ogrodu.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Już ktoś to napisał to po co jeszcze raz to powtarzać.
kontrapunkt
100p
100p
Posty: 180
Od: 24 mar 2007, o 21:35
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Czy wyjmowanie cebul z ziemi jest konieczne ? nie można dać im spokój niech sobie siedzą do wiosny w ziemi ? Jaka jest różnica w efektach ? :roll: Strasznie się wygłupiłam tym pytaniem :??
Inka
Agniecha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 mar 2007, o 17:15
Lokalizacja: Warszawa

Post »

też jestem ciekawa :?
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Nie jest konieczne, ale daje to możliwość oczyszczenia cebul, sprawdzenia ich kondycji, rozmnożenia. Cebule w ziemi sa bardziej narażone na choroby grzybowe w czasie wiglotnego lata.
Pozdrawia cynia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”