Datury z nasion

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
mmgg
200p
200p
Posty: 436
Od: 16 mar 2010, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Datury z nasion

Post »

Chciałbym założyć nowy temat poświęcony hodowli datur z nasionek. Z lektury forum wiem, że nie wielu osobom się to udaje. Poniżej opisze swoje doświadczenia w tym względzie. Dwa lata temu zakupiłem 5 nasionek Bielunia Surmikwiat Ballerina wysiałem i po 6 tygodniach wyrzuciłem, nie doczekawszy się żadnych efektów. Rok temu zakupiłem 4 nasionka datury wieloletniej i dwie paczki nasionek bielunia wspaniałego i stwierdziłem, że nie odpuszczę. Wysiałem na początku lutego, nic uprzednio nie robiąc z nasionkami. Nie moczyłem, bo boję się że spleśnieją, ani nie nacinałem ich. Po 4 tygodniach wzeszła pierwsza siewka, i potem długo długo nic naokoło 20 wysianych nasion. Pierwsza siewka datury wieloletniej, wzeszła po ośmiu tygodniach i dziś jest piękną 1,5 metrową roślinką, zimuje w pokoju. Następne wieloletnie wschodziły tydzień po tygodniu, ostatnia po 12 tygodniach od wysiewu. Daturki jednoroczne - bielunie wspaniałe, w końcu też wszystkie wzeszły, ale ostatnia 2,5 miesiąca po pierwszej. W tym roku wysiałem 20 nasionek bielunia wspaniałego (jednorocznego) na początku lutego - do teraz wzeszły 4, 12 nasionek bielunia pełnego jednorocznego białego i żółtego - wschodzi jedno, ale siane były na początku marca oraz 40 nasionek bielunia żółtego o kwiatach pełnych dziś kupionych i wysianych. Firmy Garten Perle z 2008 roku, kupiłem je w bardzo atrakcyjnej cenie 2,20 za paczkę (20 szt nasion). I tam pisze że okres kiełkowania wynosi od 4 do 6 tygodni w stałej temperaturze 22-26 stopni oraz ze wschody następuję bardzo nieregularnie przez wiele tygodni. Mam nadzieję, że pomogę tym wszystkim którzy próbują dochować się daturek z nasion, i tak jak ja w 1 wszym roku wyrzucają nasionka po miesiącu. Trzeba dać im czas:) Ja swoje mam zamiar trzymać aż do skutku znów.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Datury z nasion

Post »

:D Ja wysiałam w styczniu 8 nasion różnych datur- w tym jednorocznych. Niedawno wzeszła jedna a po tygodniu druga... Przed dwoma laty do licpa wychodziły. I też wiem, ze trzeba być bardzo cierpliwym, by wzeszły...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Datury z nasion

Post »

Ja za chwilę wysiewam 5 nasionek datury. Dobrze, że znalazłam ten watek. Przynajmniej wiem, że tak długo czeka się na kiełkowanie :) Dziękuję ;:196
gilgall
100p
100p
Posty: 120
Od: 4 lip 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska okolice Tarnowa

Re: Datury z nasion

Post »

A czy ktoś może wie kiedy powinno się wysiewać Bieluń dziędzierzawa i bieluń indiański? Bo już sama nie wiem... Czytam i czytam i wychodzi mi, że można w marcu do gruntu, można w lutym do doniczek... Pogubiłam się - wiem, że nic nie wiem. Czy nasionka trzeba wcześniej namoczyć?


Pozdrawiam, Edyta
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Datury z nasion

Post »

Gilgall, ja swoje nasionka moczyłam, bo wyczytałam, ze tak się powinno zrobić. Już są w ziemi na moim parapecie :)
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datury z nasion

Post »

gilgall, w zeszłym roku siałam bieluń dziędzierzawą na samym początku marca do małych doniczek (wg instrukcji na opakowaniu III-IV). Gdy wysadzałam w maju do gruntu, to nie miały imponujących rozmiarów, więc w tym roku posieję wcześniej, mniej więcej w połowie lutego. Wschody faktycznie trwają długo i są nierówne :roll:.
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Datury z nasion

Post »

jagna971 pisze:Wschody faktycznie trwają długo i są nierówne :roll:.
Może warto je wcześniej podkiełkować?
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
gilgall
100p
100p
Posty: 120
Od: 4 lip 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska okolice Tarnowa

Re: Datury z nasion

Post »

Dziękuję za odpowiedzi, spróbuję je podkiełkować na ligninie...


Pozdrawiam, Edyta
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datury z nasion

Post »

Ja również wysiewałam bielunia surmikwiat, ale niestety nie wiedziałam, że tak długo trzeba czekać na kiełkowanie. Wyrzuciłam po kilku tygodniach, bo nie dawały znaków życia.

Co do bielunia dziędzierzawy, to rok temu posiałam kilka nasion do doniczek, wyrosły mi dwa. Ku wielkiemu zdziwieniu, owe dwa bielunie były przysmakiem albo ślimaków albo gąsienic, wszystkie liście zostały zjedzone, zostały tylko kwiaty. Kwiaty oczywiście nawet bez liści dały nasionka. Bardzo mnie to zdziwiło, myślałam, że tych śmierdziuchów nikt nie będzie chciał zjeść, a tu proszę :)
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datury z nasion

Post »

A to one śmierdzą :?: :shock:. Przyznam się, że ich nie wąchałam ;:306.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Datury z nasion

Post »

Śmierdzą czy nie , ładnie wyglądają w ogrodzie , a to jest najważniejsze !!!!
Bożena
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Datury z nasion

Post »

Ja wysiałam dature metel Obrazek
a druga to datura indiańska Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Datury z nasion

Post »

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”