Pikowanie siewek

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pikowanie bratków

Post »

Bezpośrednio do gruntu bratki pikujemy jako pojedyncze roślin. Sadzimy je w rozstawie ok 20-30 cm.
Teraz odradzam jakiekolwiek wysadzanie do gruntu.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Pikowanie bratków

Post »

Dziękuję :!: Ma się rozumieć, teraz nic nie będę do ziemi sadzić :D
Rennie77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 maja 2016, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Późne pikowanie siewek.

Post »

Witajcie :)

Pozwalam sobie zadac pytanie na temat poznego pikowania siewek, bo po przeszukaniu forum nadal mam watpliwosci.
Dopuscilam do tego, ze moje siewki bardzo sie ukorzenily i splotly. To wszystko jednoroczne kwiaty balkonowe, prawde mowiac nie jestem nawet pewna, ktore to ktore, bo ich nie opisalam :/. Czy przy przesadzaniu powinnam je rozplatywac niszczac korzenie, czy powinnam je po prostu przesadzic w obecnym ksztalcie? Po wyjeciu z doniczki widac tysiace malych drobnych korzeni. Ryzykowac utrate roslin dzielac je w tym momencie?

Posiałam: nagietki, peonie, tyton ozdobny, lawende, maciejke, godecje, petunie, poziomke.
Wszystko urosło i boje sie teraz wszystkie te nasadzenia stracic.

Proszę o poprawną pisownię (regulamin)./Iwona
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pozne pikowanie siewek.

Post »

Rennie77 możesz spróbować pokroić bryłę korzeniową w kostkę/paski ale b.ostrym nożem, najlepiej takim nożem do cięcia z przesuwanym ostrzem (segmentowym) jak masz. I sadzisz takie kostki.
edit
Po posadzeniu z daleka od słońca, nawet przez kilka dni, podlej i zostaw w spokoju.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pikowanie siewek

Post »

Ostatniej wiosny pikowałam część roślin do tekturowych środków po papierze toaletowym, tektura nie bielona. Sprawdziły sie genialnie zwłaszcza dla większych rozsad, np. kosmosu Double Click.
Używałam też przy pikowaniu szczepionki mikoryzowej do części roślin - te z mikoryzą wykształciły więcej korzeni.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Pikowanie siewek

Post »

Agneska Słyszałem kiedyś, że pikowanie roślin do tychże środków po papierze nie jest najszczęśliwszym pomysłem ze względu na to co jest do tej tektury dodawane :/ Sam mam również średnie doświadczenia z nimi, pamiętam, że ziemia w nich nieźle przesychała :(
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pikowanie siewek

Post »

Michaś, ja jakoś nie miałam z nimi problemu i sprawdziły się nie gorzej niż torfowe doniczki czy doniczki-krążki. Używałam tylko tych z nie bielonej tektury.
Pozdrawiam
Agneska
lukasz900913
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 kwie 2021, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

petunie, lobelie, tytoń ozdobny, begonia, werbena

Post »

Załączam poglądowe zdjęcie.... w ogóle raz wyrosło (wysiałem w lutym) i się zmarnowało, później zalałem wodą i mam taki efekt. Co z tym robić teraz?
Dodaję też werbenę, doradzicie coś?

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: petunie, lobelie, tytoń ozdobny, begonia, werbena

Post »

Wybrałeś sobie na początek dość trudne rośliny do samodzielnego rozmnażania, bo ich siewki są bardzo drobne i nie znoszą zalewania.Drobne siewki (lobelia) pikuje się kępkami, ale jeszcze trzeba trochę poczekać na listki właściwe.To na drugim zdjęciu już można pikować.
lukasz900913
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 kwie 2021, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: petunie, lobelie, tytoń ozdobny, begonia, werbena

Post »

Po jednej roślince pikować? Właśnie te drobne zalewam...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”