Ostróżka letnia(Delphinium ajacis )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Pawrzes
200p
200p
Posty: 232
Od: 21 kwie 2013, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Delphinium

Post »

Ostróżkę letnią pod koniec kwietnia wysiałem do gruntu, baaardzo długo czekałem aż wzejdzie (już myślałem że nic nie wykiełkuje)
W tym gąszczu zauważyłem, że kilka jakoś lekko zwiędło i zżółkło, okazało się, że znikły/coś zjadło im korzenie...
Pozdrawiam
Paweł
mmoncia
50p
50p
Posty: 66
Od: 13 mar 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska/Czechy

Re: Ostróżki i lawenda z nasion

Post »

To ja się dołączę do wątku :).

Rok temu wysiałam ostróżkę jednoroczną w ogródku, nie zdążyła wyrosnąć duża, bo królica się do niej dorwała i zjadła :D (dziwię się, bo podobno to roślina trująca), a miała piękne różowe kwiaty.

Kilka dni temu wysiałam do pojemnika wieloletnią, cieszę się, bo właśnie zaczęła wschodzić :).

Mam pytanie - mogę te sadzonki posadzić później do ogródka a między nie wysiać jednoroczną, czy lepiej osobno? Zastanawiam się czy ta jednoroczna nie zagłuszy bylinki, która będzie kwitła za rok?
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Ostróżki i lawenda z nasion

Post »

Ostróżka jednoroczna ma system korzeniowy jak i budowę całej rośliny podobną do kopru. Czyli króciutki malutki korzonek i cienka łodyżka z ażurowymi listkami. Siej śmiało, przygotuj się jednak na masę siewek w latach następnych
mmoncia
50p
50p
Posty: 66
Od: 13 mar 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska/Czechy

Re: Ostróżki i lawenda z nasion

Post »

:D Cieszy mnie każda wyhodowana siewka :D.
Ostróżki siedziały w szklarni prawie cały miesiąc, ale dały sobie radę :). Będą cieszyć :)
millie
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 lut 2014, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostróżki i lawenda z nasion

Post »

Czy ostróżka wieloletnia wysiana w tym roku wyda kwiaty już w przyszłym roku?
:)
mmoncia
50p
50p
Posty: 66
Od: 13 mar 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska/Czechy

Re: Ostróżki i lawenda z nasion

Post »

Tak Millie :). A czytałam, że nawet wcześnie posiana może kwitnąć już w pierwszym roku, ale nie mam doświadczenia ;). Wieloletnią kupiłam w tym roku sadzonkę, jednoroczne moje :)
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Ostróżka letnia(Delphinium ajacis )

Post »

Ta roślina jest przepiękna ;:167 a w dodatku tak się sama sieje :tan Mam ją już od kilku lat. Jedna siewka teraz ma już pąki kwiatowe ;:oj W zeszłym roku wysiałem też tą ostróżkę wieloletnią :heja
gruszad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 maja 2017, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Ostróżka letnia(Delphinium ajacis )

Post »

Ależ ona piękna.
Kupiłam w tym roku paczuszkę nasion, bo jakoś nie wychodziła mi uprawa ostróżki wieloletniej. Pomyślałam, że może choć jednoroczna mi wyjdzie.
No i mam kilkanaście roślin, posadziłam w różne części ogrodu, bo nie wiedziałam jakie miejsce będzie najlepsze.
Niestety 2 raz walił u mnie grad, tuz po posadzeniu i kilka sztuk wybiło, część też się pozginał o i nie ma kroju wzniosłego. Najlepiej przetrwały ostróżki w doniczce. Są strzeliste i mają dużo koperkowych liści. Malutkie pączki formują się na górze. Nie mogę się doczekać, kiedy zakwitną.

Mam nadzieję, że będzie widoczne
Obrazek
mały ogródek przydomowy
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 171
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Ostróżka letnia(Delphinium ajacis )

Post »

:wit Przechodząc ostatnio przez sklep dostrzegłam nasiona ostróżki i oczywiście kupiłam, ale potrzebuje pare odpowiedzi... ;:173
Na moim opakowaniu jest tylko napisane ostróżka ogrodowa. Sądziłam, że to taka wieloletnia, bo dopiero od Was dowiedziałam się, że są też jednoroczne ( chodź spotkałam sie już z tymi kwiatami nie sądziłam, że to ostróżka :wink: ).
Na odwrocie napiasne jest jednoroczna, ale na obrazku wygląda jak wieloletnia. Spotkał ktoś się z takimi nasionami?
A kluczowe pytania:
Czy mogę wysiać teraz nasiona?
Czy lepiej siać do gruntu, czy lepiej do pojemników?
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Ostróżka letnia(Delphinium ajacis )

Post »

Hej Prymulko! Najłatwiej by było jakbyś przesłała zdjęcie opakowania :) ta jednoroczna występuje najczęściej pod nazwą Consolida ajacis, czasem też pod Delphinium ajacis, wieloletnie wywodzą się najczęściej od Delphinium grandiflorum.

Moim zdaniem teraz jest za późno na siew wiosenny a za wcześnie na jesienny. :lol: Ja w pierwszym roku bawiłem się w rozsadę ale niepotrzebnie bo lepiej rosną siane bezpośrednio do gruntu. Zuważyłem też że te które same się rozsiały jesienią rosły prężniej i wcześniej kwitły niż te z siewu wiosennego (w tym roku już pod koniec maja).
Ogólnie są niekłopotliwe, z czasem jak się im pozwoli to tworzą całkiem spory "szuwar", a jedyne o co warto zadbać to trochę wapna/dolomitu przed siewem. :wink:
Kuba
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 171
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Ostróżka letnia(Delphinium ajacis )

Post »

Na moim opakowaniu jest napisane: Delphinium elatum.
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ostróżka letnia(Delphinium ajacis )

Post »

No to jest to bylina, która dorasta do dwóch metrów z hakiem? :-)

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 171
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Ostróżka letnia(Delphinium ajacis )

Post »

Jak bylina...to... wieloletnia? Dobrze rozumiem??
Dziękuję za wszelkie info. ;:196

Już wszystko wiem, dziwi mnie tylko napis na opakowaniu: JEDNOROCZNA. Ale wysieje i zobaczę co z tego będzie,
w najgorszym wypadku będę stratna około 2 zł. ;:173
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”