Krokosmia, montbrecja, cynobrówka (Crocosmia)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Krokosmia

Post »

Nie wolno jeszcze sadzić do ziemi. Jest za zimna i do tego wilgotna. Groziłoby krokosmi zgnicie.

W chłodne miejsce i jeszcze miesiąc cierpliwie poczekać. :)

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
felix450
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 1 kwie 2010, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm,Bytom
Kontakt:

Re: Krokosmia

Post »

Zgadzam się z Adamem ;:138 .

Dobrze Ci poradził.
Ja trochę się zapędziłam,... z tym sadzeniem... To wiosenne ciepełko mnie zmyliło.

Ze słonecznym pozdrowieniem
Krystyna
Serdecznie pozdrawiam. KRYSTYNA
Awatar użytkownika
witch
1000p
1000p
Posty: 3102
Od: 9 cze 2013, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok.

Re: Krokosmia - zdjęcia, uprawa

Post »

Tyle że ja swoich nie wykopywałam na zimę. ;:oj
Nic się im nie stało w zeszłym roku, może dlatego że zimy łaskawe ostatnio. ;:173
Awatar użytkownika
Krycha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 783
Od: 26 mar 2010, o 08:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Krokosmia - zdjęcia, uprawa

Post »

Ika2008 pisze: A tak na marginesie , jakie macie doświadczenia w uprawie w/w z nasion?
Kiedy wysiewać i jak?
Siałam krokosmię lucyfera, owszem wyrosło trochę malutkich cebulek i po dwóch latach zakwitły.
Ale jeżeli komuś nie zależy na wielkiej ilości, to wystarczy wysadzać cebulki , po roku z 10 jest nawet 50 po dwóch latach 250. Po trzech nie wiadomo co z nimi robić
agniesz-ka
200p
200p
Posty: 264
Od: 16 kwie 2013, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Krokosmia

Post »

Na jakim etapie jest u Was krokosmia? Ja po raz pierwszy kupiłam cebulki. Ponad miesiąc temu wsadziłam część do gruntu, a część do doniczki.
Nic nie wyszło jeszcze na powierzchnię. Choć dla sprawdzenia wygrzebałam jedną z gruntu i ma takie 2 cm korzenie.
Będzie coś z niej? Kiedy powinna zacząć wychodzić nad ziemię?
"Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu" W. Myśliwski
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Krokosmia

Post »

Niewykopywany na zimę "Lucifer" ma już jakieś 80 cm i niedługo wypuści pąki, jak mniemam. Tegoroczne w donicach, sadzone na początku maja są wysokie na 25-30 cm. Najsłabiej rośnie Georg Davison- ma jakieś 12 cm. On też najpóźniej wylazł na powierzchnię.
Agniesz-ko, skoro wypuszcza korzonki, to pewnie wylezie też z drugiej strony. Cierpliwość jest najbardziej korzystną cechą ogrodnika :wink:
Awatar użytkownika
pestka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1809
Od: 1 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krokosmia

Post »

Ja posadziłam 60 sztuk cebulek a raplem kilka zaczęło wychodzić być cierpliwym, czytam u was że zostawiacie na zimę
to nie wykopywać :?:
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Krokosmia

Post »

Ja mam tylko "Lucifera" w gruncie, już z pięć lat. To była moja pierwsza krokosmia, dopiero teraz dokupiłam inne kolory i, póki co, trzymam w donicach na tarasie. Zobaczę jak się sytuacja rozwinie, czy kolory się zgadzają, jak kwitnie 'na uwięzi' i wtedy zdecyduję, czy sadzić na stałe do gruntu czy nie. Jak znam życie i siebie, zrobię pół na pół :D
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Krokosmia

Post »

Tereniu bądź cierpliwa - jeszcze zaczekaj bo czasami mocno zasuszone potrzebują więcej czasu. Większość cebulek i kłaczy wiosną przed sadzeniem moczę po kilka lub kilkanaście godzin - tak z przyzwyczajenia ... :D Nie lubię zbyt długo czekać na wysuwające się z ziemi 'noski"

Beatko "Lucifera" i ja mam od kilkunastu lat w gruncie ale pozostałe odmiany wykopuję bo po 2 próbach juz wiem,że u mnie nie zimują.
Jedno ale ... jak zostawię w gruncie maluszki - te przybyszowe cebulki ( najdrobniejsze) to one dają sobie radę choć bardzo późno ruszają z wegetacją . Pozostawione w tym miejscu po kilku latach zakwitają :D
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Krokosmia

Post »

Ja wsadziłam 30 cebulek Krokosomii dwa tygodnie temu. Na tą chwilę jeszcze nic nie wychodzi :roll:
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Krokosmia

Post »

Ja na pierwsze listki czekałam koło miesiąca. Bądź cierpliwa, na pewno się doczekasz. Jeśli bulwki są mocno zasuszone, to niektórzy moczą jakiś czas w wodzie, być może szybciej wtedy wychodzą.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Krokosmia - zdjęcia, uprawa

Post »

Czy krokosomię się na zimę wykopuje? :roll: Bo ja tego nie zrobiłam ;:223 ;:223 ;:223
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Krokosmia - zdjęcia, uprawa

Post »

Wolusia, jedni wykopują, inni nie. Zależy w jakiej strefie klimatycznej się ją uprawia. Ja mieszkam na południu Polski i nie wykopuję, tylko nie ścinam jej liści na zimę, ale tymi liśćmi okrywam. I tak mi rośnie i przyrasta od kilku lat (nawet pamiętny 2012 wytrzymała)

Mam taką

Obrazek
Pozdrawiam. Jola.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”