Cebule zakupione/otrzymane późno, przetrzymane

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Zawieruszone cebulowe

Post »

Xipe dzisiaj posadziłam moje ,,zawieruszki'. Nie musiałam moczyć w wodzie jako ze leżały w workach foliowych ale nie zamkniętych a worki w wiklinowym koszyku - były jędrne, zdrowe . Jakby nie miały wypuszczonych kiełków i korzonków można pomyśleć by było że są dopiero kupione. Wsadziłam je do donic i wyniosłam na zewnątrz. Ustawiłam koło drzwi wejściowych , jest odwilż i temp w dzień ok+5 C w nowy ok.0C. po 2 dniach wkopię pod śnieg.
Ha i mistrzowi zdarza się ze coś mu umknie np.kilka szachownic .
;:196 Kaśka
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Zawieruszone cebulowe

Post »

No i stało się! Minie też dotknęła przypadłość zawieruszonych cebulek ;:223 . Wczoraj zrobiłem porządki w szopie (po raz pierwszy od wielu miesięcy ;:224 ) i znalazłem worek tulipanów w dobrym stanie i narcyzów. CZekam na odwilż, żeby zakopać. Na oko nic nie zgniło, były lekko przechłodzone, tak że wiedzą, że już zima była i powinny zakwitnąć.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Zawieruszone cebulowe

Post »

Moje irysy cebulowe (z tych zawieruszonych, posadzonych na wariata w połowie grudnia), pomimo negatywnych prognoz usera o wdzięcznym nicku Cebule Kwiatowe, ostatnimi czasy pięknie powschodziły. :-)

Pozdrawiam!
LOKI
Cebule Kwiatowe
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 162
Od: 28 wrz 2010, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zawieruszone cebulowe

Post »

Nie wyrażałem opinii na temat "irysów" i powoływanie się na moje uwagi jest bezzasadne , pisałem o narcyzach i tulipanach.

Silniejsze mrozy na przedwiośniu są niebezpieczne dla narcyzów,mojemu przyjacielowi zmarzło 1/2 ha.narcyzów a mnie dwukrotnie po 10arów

gdy po wiosennym ruszeniu wegetacji wróciły silniejsze mrozy. W roku o specyficznym układzie pogody zmarzło mi również ponad 5tysięcy irysów angielskich.Oby specyficzny układ temperatury się nie powtórzył .
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Zawieruszone cebulowe

Post »

Hmm? Nie chcę wdawać się w jakiś flame-war na forum, ale na mojego posta, w którym napisałem
Locutus pisze:(...) I jak z początkiem grudnia zwolniła mi się doniczka po hibiskusie, to moje resztówki (kosaćce holenderskie, szachownice kostkowane i zawilce wieńcowe) posadziłem i wyniosłem na balkon. (...)
(jak widać nie było tam ani słowa o narcyzach) odpisałeś
Cebule Kwiatowe pisze:Niestety na balkonie w doniczkach cebulki zmarzna z chwila wiekszych mrozow. (...)
Jak więc miałem to zrozumieć?

Pozdrawiam!
LOKI

PS. Narcyzy w balkonowych skrzynkach mają się jak na razie dobrze. A że niebawem mrozy mają się u mnie skończyć, nie sądzę, by jeszcze coś złego im się przytrafiło. Zresztą zimę 2009/2010 ? jak już pisałem ? przetrwały spokojnie na balkonie i pięknie później kwitły.
Awatar użytkownika
Takhisis
200p
200p
Posty: 368
Od: 21 wrz 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Późne sadzenie cebul. POMOCY!

Post »

Witajcie! Mam mały problem. Skusiłam się ostatnio na promocję cebul. Zakupiłam m.in tulipany, frezję, piwonię, ifejon, frezję, szachownicę. Niestety, dwie z nich - ifejon i szachownica zaczyna kiełkować, z czego ten pierwszy ma już zielone czubki. Chciałabym, aby przeżyły. W związku z tym moje pytanie - czy lepiej je wsadzić do ziemi i przykryć korą, a może lepiej zanieść do piwnicy w torfie (jest tam około 10 stopni).
Pytanie drugie - co z pozostałymi kwiatami? Lepiej przez zimę przechować w piwnicy, czy ryzykować i sadzić? Na opakowaniu zalecają sadzenie do października... Proszę pomóżcie, liczę na pomoc bardziej doświadczonych użytkowników. Z góry dziękuję.
Moje doniczkowce :) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=52689" onclick="window.open(this.href);return false;
Kupię, sprzedam, wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=55268" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Późne sadzenie cebul. POMOCY!

Post »

Szachownicę, tulipany oczywiście posadzić do gruntu. Piwonię też. Co do reszty nie mam doświadczenia.
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
Takhisis
200p
200p
Posty: 368
Od: 21 wrz 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Cebule sadzone późno

Post »

Dziękuję Felixa! A przykrywać je czymś? Np korą?
Moje doniczkowce :) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=52689" onclick="window.open(this.href);return false;
Kupię, sprzedam, wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=55268" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cebule sadzone późno

Post »

Przykryć korą zawsze dobrze, zatrzyma wilgoć, ochroni przed mrozem.
Pozdrawiam, Feliksa
isia60
200p
200p
Posty: 356
Od: 22 sie 2016, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolszczyzna

Re: Cebule sadzone późno

Post »

Na 100% frezje lepiej wsadzić do doniczki i trzymać w domu bo w ogrodzie zimy nie przetrzymają...
Pozdrawiam!Izabela
Moja działka pod koniec sezonu 2017,2018 ,2019
jacuziel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lis 2018, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mamy 16 listopada i prognozę mrozu a ja dostałem lilie - co z nimi zrobić :(

Post »

Witajcie. Dostałem kilkanaście cebulek lilii różnych rodzajów (drzewiaste, orientalne). A mamy już 16 listopada i prognozę
mrozu za kilka dni. Co zrobić z nimi ? Można jeszcze wsadzić do gruntu czy przechowywać gdzieś to wiosny (gdzie i jak ?)
Pomóżcie :(
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mamy 16 listopada i prognozę mrozu a ja dostałem lilie - co z nimi zrobić :(

Post »

Możesz zasypać je wilgotnym torfem i przechować do wiosny w chłodnym (ale nie mroźnym) miejscu - piwnica? W ostateczności może być i lodówka, ale pewnie kilkunastu odmian tam nie zmieścisz :;230
Pozdrawiam słonecznie, Ika
jacuziel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lis 2018, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebule zakupione/otrzymane późno

Post »

A wsadzenie do gruntu i przysypanie korą a nawet i przykrycie włókniną ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”