Rośliny cebulowe uprawiane w doniczce (Pędzenie,zimowanie)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zimowanie cebul

Post »

Artykuł odnosi się do uprawy cebul w donicach.
Ja wszystkie cebulowe sadzę jesienią do gruntu.
Rohlikova
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 maja 2012, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zimowanie cebul

Post »

Tak, mi właśnie chodzi o uprawę w donicach na balkonie
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zimowanie cebul

Post »

W donicach są bardziej wrażliwe na przemarznięcie ( mało ziemi ) i zbyt szybkie wybicie wiosną, bo szybciej się nagrzeją od słońca.
Lepszy sposób z lodówką.
Rohlikova
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 maja 2012, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zimowanie cebul

Post »

Myślałam jeszcze nad posadzeniem cebul w donicach i trzymaniem tego w piwnicy (bez okna). Tylko nie bardzo wiem:
- kiedy sadzić (wrzesień/październik?)
- kiedy wynieść do piwnicy (od razu? przed pierwszymi przymrozkami?)
- kiedy wyjąć (marzec a jak zbyt zimno to chować?)

Czy może lepiej w lodówce? Z góry dziękuję za rady, jestem "zielona" jak te wszystkie nasze rośliny :P
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zimowanie cebul

Post »

W piwnicy miałam kiedyś w donicach lilie.
Wybiły wcześnie i były blade i wiotkie. Nie polecam.
Temperatury powyżej zera mogą zachęcić cebule do kwitnienia. Lepsza moim zdaniem jest lodówka.

Lecz jeśli chcesz przyspieszyć kwitnienie to posadź do donic w piwnicy pod koniec zimy, akurat jak wybiją to wyniesiesz na słońce.
kempeskol1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 sty 2010, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Złotów

Re: Zimowanie cebul

Post »

Jeśli chodzi o uprawę tulipanów w donicach to uważam że jest to dobry sposób na mały ogród w mieszkaniu. Na kiedy miałyby zakwitnąć cebule?
Rohlikova
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 maja 2012, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zimowanie cebul

Post »

Na Wielkanoc :)
kempeskol1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 sty 2010, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Złotów

Re: Zimowanie cebul

Post »

Jak wspomniałem są to tulipany miniaturki- zdecydowanie lepiej prezentują się w mieszkaniu niż w gruncie. Aby uzyskać kwitnienie w okresie Wielkanocy należy w odpowiednim czasie posadzić cebule oraz odpowiednio o nie zadbać. Po posadzeniu do donicy na początku należy utrzymywać niska temperaturę oraz wilgotność podłoża aby utworzyć system korzeniowy, jak już to nastąpi to musimy mocno rośliny doświetlić aby mógł dobrze rozwinąć się pąk. Odpowiednio manipulując temperaturą oraz natężeniem oświetlenia możemy w prosty sposób zaplanować kwitnienie :uszy
Rohlikova
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 maja 2012, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zimowanie cebul

Post »

A możesz zdradzić trochę szczegółów, kiedy sadzisz, gdzie trzymasz doniczki, kiedy przestawiasz, kiedy doświetlasz...?
Awatar użytkownika
Pacynka
500p
500p
Posty: 892
Od: 16 lis 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Pędzenie cebul

Post »

Podbijam temat! Hiacyntów nie pędzę co prawda, ale zasadziłam jakieś 2,5 mies temu kilka przeleżanych cebulek krokusów i narcyzów razem. Pisałam o tym w wątku o krokusach 26 lis 2012:

I jeszcze zasadziłam kilka znalezionych niedobitków z zeszłego roku w doniczce razem z narcyzami. Nie pędziłam nigdy wcześniej cebulowych, teraz czytam, ze narcyzy potrzebują więcej światła, krokusy przeciwnie. Krokusy wystrzeliły szybko w górę, niektóre mają już z 12 cm. Narcyzy raczej milczą. Stały na oknie, może z 15 st tam miały, ale w końcu w tej fazie wsadziłam je do lodówki. Nie chcę żeby się wyciągnęły. Co robić? Trzymać je tam ze 2 tyg czy jak? Wyjmować na dzień, żeby miały światło czy nie?
Hmm.. ;:173


Potrzymałam je chwilę w tej lodówce, może jakieś właśnie 2 tyg. Następnie, aż do tej pory doniczka stała na parapecie łazienkowym, gdzie temp oscyluje w granicach 10 st. Krokusy (tak mi się wydaje, że to były krokusy; ) są już baaardzo wysokie, jakieś 30 cm, narcyzy dopiero kiełkują powolutku. Przeniosłam je wczoraj do pokoju, gdzie jest dużo cieplej. Zastanawiam się czy z krokusów coś w ogóle będzie. Czy ktoś miał podobne perypetie z pędzonymi krokusami w roli głównej? :]
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pędzenie cebul

Post »

Loki uroczy ten Twój hiacynt .
Ja pędziłam w zeszłym roku hiacynta , zakwitł , ale zapach jest dla mnie zbyt intensywny w mieszkaniu i dałam sobie spokój .

Kopiuje moja wypowiedz na temat pędzenia tuliapnów z innego tematu .
"Pędzę tulipany w lodówce , w przezroczystej doniczce( zeby podglądać zachodzące zmiany). Wcześniej od września do pierwszych przymrozków były na balkonie.
na razie siedzą w szufladzie na owoce , gdzie jest 5 C , pięknie sie ukorzeniły i wyszły kły pod ziemią na 1,5 cm , bardzo ładne . Póżniej zamierzam przenieść je na wyższą półkę , gdzie jest 8-9 C , następnie wylądują na parapecie i mam nadzieje , ze zakwitną."

Oprócz tego mam jeszcze 2 skrzynie tulipanów na balkonie. :wink:
Aga
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Pędzenie cebul

Post »

Hmm... Fox to się trochę tutaj w nekromancję pobawił ? bo rzeczony hiacynt był pędzony w grudniu 2010. ;-) Obecnie sobie rośnie już w gruncie w ogródku.

Pozdrawiam!
LOKI
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Pędzenie cebul

Post »

Czy ktoś z Was ma doświadczenie w pędzeniu zawilców greckich? Wysadziłam dzisiaj hiacynty, krokusy, szafirki, puszkinie, narcyzy i właśnie zawilce w mini doniczki i zastanawiam się czy coś z tego wyjdzie?
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”