Rabata cebulowa i co dalej?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Rabata cebulowa i co dalej?

Post »

Mam rabatę z kwiatami cebulowymi od zeszłego roku... są tam na wiosnę tulipany a latem głównie czosnki i lilie. Mam problem z "dziurami w krajobrazie" mojej rabaty. Przydałyby mi sie jakieś niskie byliny okrywowe przez które mogłyby się moje cebulowe przebić. Macie jakieś pomysły?
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Czosnki i lilie są dość wysokie, więc może kocimiętka? Bardzo polecam, jest dość niska, gęsta,kwitnie delikatnie na fioletowo. Mogłaby też być macierzanka.
Ewentualnie możnaby podsadzać bratkami - zakwitną później niż tulipany, a skończą, zanim pojawią się lilie. Tyle że to coroczna robota. :?
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

Dzięki za pomysły... a kocimętka kiedy kwitnie? bo te czosnki i lilie nie są jakoś tak strasznie gęste wiec nie zasłaniałyby światła... mogłaby być jakaś bylina która kwitnie dosyć długo? np lato/jesień... na pewno miałaby dość światła...
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

Miałem podobny problem. Rozwiązałem go odwracajac plan zalożenia. Najpierw posadziłem byliny a następnie podsadziłem cebulowymi.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Ja z konieczności rozwiązałam sprawę jeszcze inaczej.

Wszystkie cebulowe mam posadzone w doniczkach, ze względu na wielką żarłoczność gryzoni.
Po przekwitnięciu, mogę cebule razem z doniczkami przenieść w dowolne, mniej eksponowane miejsce, niech sobie rosną. Natomiast na rabatę będę mogła posadzić kwiaty jednoroczne, które będą kwitły do końca sezonu.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Lilu ile to pracy masz w związku z tym przenoszeniem doniczek.
Nie lepiej je zostawić w swoim miejscu i dosadzić obok coś jednorocznego?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Mariolu wszystkich pewnie nie będę wybierać. Wyciągnę tylko te z tulipanami i w to miejsce wsadzę jednoroczne. Hiacynty, narcyzy i pozostałe, które nie trzeba wykopywać co roku, niech sobie dalej rosną w doniczkach, jednoroczne zasłonią ich usychające łodyżki. :D
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

załóżmy, ze znajde już coś odpowiedniego... to byliny sadzi się wiosną nieprawdaż? ale wiosna to dośc ogólne... kiedy tak mniej więcej początek, połowa kwietnia czy moze dopiero maj?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Janku większość bylin zimuje w gruncie i możesz je posadzić w dowolnym momencie (byliny doniczkowane) to znaczy jeżeli tylko pozwala na to ziemia (nie jest zamarznięta i za mokra).
Ja zakupione byliny razem z doniczkami zakopałam na ogrodzie.
Czekam aż zrobi się na tyle ciepło żeby można było przygotować rabatę i dopiero potem wsadzę je do ziemi, już bez doniczek. :D
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

no to dobrze.. pozostaje czekać aż się zrobi ciepło... pozdr
Awatar użytkownika
bobi
500p
500p
Posty: 768
Od: 12 maja 2006, o 09:00
Lokalizacja: Poznań

Post »

Janku, do "zaklejania" dziurek po wiosennych cebulowych bardzo nadaje się przywrotnik ostroklapkowy połączony z szałwią omszoną i może krwawnikami ... kompozycja szybko rozrasta się i długo cieszy oczy.
Możesz te byliny posadzić nawet w maju, wszystkie cebulowe będą już widoczne i niczego nie poniszczysz, a nowe nabytki kwitnąć będą już w lipcu i do jesieni.
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

a myślicie ze możnaby byliny sadzić już no powiedzmy pod koniec marca jeśli nie bedzie mrozów? aha i czy np. można je przetrzymać w doniczkach np w pownicy jeśliby je kupić teraz?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

bobi pisze:Janku, do "zaklejania" dziurek po wiosennych cebulowych bardzo nadaje się przywrotnik ostroklapkowy połączony z szałwią omszoną i może krwawnikami ... kompozycja szybko rozrasta się i długo cieszy oczy.
Możesz te byliny posadzić nawet w maju, wszystkie cebulowe będą już widoczne i niczego nie poniszczysz, a nowe nabytki kwitnąć będą już w lipcu i do jesieni.
Krwawnik raczej bym odradzała, bo za dwa lata może nie być nic innego na rabacie jak tylko krwawnik :D :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”