CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty,narcyzy i inne ) na balkonie,w doniczkach

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Plufi
50p
50p
Posty: 95
Od: 6 maja 2010, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty,narcyzy i inne ) na balkonie,w doniczkach

Post »

Właśnie je posadziłam w skrzynkach i doniczkach na balkonie, ale nie wiem, czy wyrosną na wiosnę...
Czy możecie mi doradzić, jak się nimi zająć zimą i czy dobrze postąpiłam sadząc je tam?
Pozdrawiam Justyna :wit
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Temat sadzenia cebulek roślin wiosennych cebulowych w donicach , na balkonie , był już kilka razy wałkowany na forum i myślę że jakby się dobrze poszukało to by się wszystko znalazło , ale odpowiem . Im mniejsza doniczka tym trudniej cebulkom przetrwać zimę i tym bardziej trzeba je zabezpieczyć .
Donice z cebulowymi należy ustawić w najbardziej zacisznym miejscu balkonu o ile to możliwe , na grubym styropianie i wokół też należy zrobić obudowę ze styropianu , takie pudło... , tylko oczywiście bez góry . Całość należy zasypać torfem , a na pewno cebulowe świetnie przezimują i odwdzięczą się na wiosnę :wink: . Ciepła obudowa ze styropianu i większa ilość ziemi ( w tym przypadku torfu bo lepiej trzyma wilgoć ) , sprawi że te warunki będą bardziej im przypominały warunki w gruncie.... :wink: .
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
Awatar użytkownika
magnoliaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 sty 2011, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

tulipany dla poczatkującej :)

Post »

W zeszłym roku dostałam cebulki tulipanów prosto z Holandii i jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o ich uprawę, dlatego proszę Was o pomoc :)

Cebulki posadziłam do doniczek, chyba dość późno bo w listopadzie. Po posadzeniu podlałam i zaniosłam do piwnicy, gdzie zimują do teraz. Moje pytanie brzmi co dalej... kiedy powinnam je wziąć z piwnicy? - dodam, że mieszkam w bloku więc do kwitnienia pozostaje dom lub balkon.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Poczytaj na naszym forum, jest mnóstwo tematów o tulipanach na balkonie czy tarasie...
Np. tu:
- Uprawa tulipanów w donicy
- Tulipan lub żonkil w doniczce
- Tulipany
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4%99dzenie
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4%99dzenie

No i ten wątek od pierwszego postu :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
magnoliaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 sty 2011, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Dziękuję.
Po przeczytaniu poleconych postów moja wiedza na temat tulipanów wzrosła ;:224 mam jednak jeszcze kilka pytań, bo już się pogubiłam... :roll:
Moje doniczki z tulipanami nadal są w piwnicy i póki co nic z nich nie kiełkuje, powinnam czekać aż zacznie się coś dziać i wtedy je przenieść, czy może przenieść je na balkon, tak jak już ktoś poradził opakowane w styropian itd. i czekać?
Zastanawiam się czy przy aktualnej pogodzie( temp. koło zera) mogę je już wynieść?

Druga sprawa to podlewanie... przed sadzeniem przeczytałam, że należy podlać jedynie w momencie sadzenia, tak też zrobiłam.
Aktualnie ziemia jest mocno wysuszona, czy powinnam stopniowo podlewać je w tej piwnicy??
Proszę o pomoc raz jeszcze :)
Cebule Kwiatowe
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 162
Od: 28 wrz 2010, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Tulipany i narcyzy aby zakwitnac musza byc przechlodzone w temperaturze poniżej +6 i dobrze podlewane
jezeli piwnica jest ciepla a podłoże suche -to nie zakwitną.
Awatar użytkownika
magnoliaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 sty 2011, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Czyli rozumiem, że mam zacząć je podlewać(jak często)? i jak zakwitną to z piwnicy na balkon? :)
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

magnoliaa pisze:
moje doniczki z tulipanami nadal są w piwnicy i póki co nic z nich nie kiełkuje, powinnam czekać aż zacznie się coś dziać i wtedy je przenieść, czy może przenieść je na balkon, tak jak już ktoś poradził opakowane w styropian itd. i czekać?
zastanawiam się czy przy aktualnej pogodzie( temp. koło zera) mogę je ju z wynieść?
Czy te donice z tulipanami w piwnicy stoją przy oknie ? , a może w ciemnicy ?

Jeśli jest to piwnica z donicami przy oknie , to są to takie warunki zbliżone jak zimowanie cebulowych w styropianowych pudłach , tylko w takie pudła pakuje je ktoś , kto zamierza bądź nie ma innej mozliwości zabezpieczenia donic . Więc przeprowadzanie takiego zabiegu o tej porze nie ma żadnego sensu... .
Jak na razie tych tulipanów na pewno nie należy wynosić na balkon , bo na pewno będą jeszcze spore mrozy . Wyniósł bym je myślę , że gdzieś w połowie marca , gdy w ogrodach zaczną wychodzić z ziemii i wtedy to będzie najlepszy moment . Wiadome , że chodzi nam aby zapewnić im podobne warunki rozwoju . Więc wtedy i one powinny wystartować .
magnoliaa pisze: a druga sprawa to podlewanie... przed sadzeniem przeczytałam, ze nalezy podalć jedynie w momencie sadzenia, tak też zrobiłam. Aktualnie ziemia jest mocno wysuszona, czy powinnam stopniowo podlewac je w tej piwnicy??
proszę o pomoc raz jeszcze :)
Podlej je i to natychmiast .

W guncie czy w donicach na zewnątrz nie ma takiej potrzeby gdyż mróz utrzymuje wilgotność powietrza a gdy przychodzą odwilże to topniejący śnieg czy nawet deszcz ze śniegiem je nawadnia... , panuje niższa temperatura i większa wilgotność powietrza . Natomiast w zamkniętej piwnicy przecież tych warunków nie ma dlatego należy czasem trochę podlać .


Jeśliw piwnicy jest znacznie cieplej zaczną szybciej rosnąć , wtedy możesz szybciej je wystawić na zewnątrz w razie gdy nadejdzie ryzyko większych mrozów trzeba przenieść żeby nie było szkód :wink: .
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
Cebule Kwiatowe
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 162
Od: 28 wrz 2010, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Jaka temp. jest w piwnicy? Gdy liście mają kilkanaście cm. należy wyniesc donice do jasnego pomieszczenia o temp.około 18stopni i obficie podlewać, tak się steruje terminem kwitnienia.Mogą być też w piwnicy jak są okna.
Awatar użytkownika
magnoliaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 sty 2011, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Teraz to już chyba wszystko wiem :)

To jest piwnica blokowa, nie mam pojęcia ile tam może być stopni :| jest chłodno, ale na pewno powyżej zera.
Tulipany nie stoją przy oknie, donice położone są na półce. W pomieszczeniu w którym przebywają praktycznie nie ma światła bo okno jest zasłonięte.Podlałam je już wczoraj, będę do nich co jakiś czas zaglądać, podlewać i w odpowiednim czasie wyciągnę, jeszcze raz dzięki :) :)
Awatar użytkownika
Plufi
50p
50p
Posty: 95
Od: 6 maja 2010, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Bardzo dziękuję Wam za te praktyczne porady! Mam do Was jeszcze jedno pytanie:
Pod koniec września posadziłam do skrzynek i donic na balkonie: hiacynty, krokusy, tulipany i chyba narcyzy, oraz chyba orangerię. (już nawet nie pamiętam :oops: ) Mój problem polega na tym, że nie wiem, czy cebulki przetrwają do wiosny, ponieważ chwilowo przeprowadziłam się w inne miejsce, do mieszkania mojej siostry, a cebulki są na balkonie mieszkania mamy, i na śmierć o nich zapomniałam. Były podlewane, ale niczym ich nie okryłam. Jak sądzicie, przetrwają do wiosny? ;:24
Pozdrawiam Justyna :wit
Awatar użytkownika
Tulipan998
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4607
Od: 31 paź 2008, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a
Kontakt:

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Plufi / Justyno - Nie masz się czego obawiać , na pewno przetrwają , dopiero jak zrobi się cieplej w marcu trzeba zacząć pilnować :wink: .
|| Mój spis linków || Zagłosuj na nasze forum || Pozdrawiam , Artur ||
|| Prawdziwe piękno jest odblaskiem duszy. ~ Michel Quoist ||
Awatar użytkownika
Plufi
50p
50p
Posty: 95
Od: 6 maja 2010, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy mogą być na balkon

Post »

Uff... Ulżyło mi! A już myślałam, że jestem seryjną zabójczynią cebulek! :tan
Bardzo dziękuję za odpowiedź :wit
Pozdrawiam Justyna :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”