CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty,narcyzy i inne ) na balkonie,w doniczkach

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Aguss85, ja część drobnych cebulek dałam do jednej dużej donicy zadołowanej w ogródku, te które się już tam nie zmieściły wysadziłam pod młodą śliwką bo faktycznie dużo tego a szkoda wyrzucać. Z przyniesionych do domu tulipanków zakwitły już dwa i jak się okazało nie jest to odmiana jaką zakupiłam. Miały być Flaming Parrot a zakwitły jakieś czerwono-różowe. Oszustwo ale i tak cieszą mnie te pierwsze w tym roku własne kwiaty.
Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
sukulenty1992
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 paź 2017, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Mam pytanie odnośnie właśnie tulipanów i hiacyntów. Mówi się, że te, które zakwitną zbyt wcześnie w domu (czyli będą przyspieszane na różne sposoby - poprzez wnoszenie do domu lub były np. 3 miesiące w lodówce i w lutym wyciągnięte do wzrostu na parapet) nie nadają się do ponownego kwitnienia w przyszłym roku.

Pytanie - dlaczego? Rozumiem, że tzw. pędzenie cebulek w ten sposób powoduje zbyt szybki wzrost i osłabia cebulę. Ale co jeśli np. będziemy je nawozić, po przekwitnięciu pozwolimy liściom dalej rosnąć aż same zaschną? Czy cebule nie mają szansy regeneracji? Ponoć najciężej z tulipanami ale nie czytałem nigdzie jak to jest z botanicznymi... Przyspieszyłem w lodówce botaniczne (3 miesiące w lodówce w ziemi i potem na parapet - zakwitły po 2 tygodniach i kwitły przez tydzień). Teraz zostały liście i nie wiem czy mam to wyrzucić czy pozwolić cebulkom dalej rosnąć i próbować w przyszłym roku?

To samo tyczy się ponoć hiacyntów z wody. Ale co jeśli do wody daję nawóz cały czas? I pozostawię po przekwitnieniu do dalszego wzrostu żeby cebula się zregenerowała? Próbował ktokolwiek? Bo nigdzie nie znalazłem potwierdzenia w faktach - wszędzie "domysły", że nie zakwitną - chciałbym mieć pewność, że to nie jest chwyt marketingowy ogrodników. Cebule hiacyntów sam "pędziłem" były 2 miesiące w lodówce potem kolejny miesiąc w lodówce w wazonikach z wodą. Teraz przepięknie kwitną mają ogromne liście.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Niestety pomimo dodawania nawozów itp cebule nie będą miały tak dogodnych warunków jak by rosły w gruncie, ale jeśli pozwolisz im żeby naturalnie zasuszyły liście możesz wsadzić ich cebule na jesienni. Oczywiście na wiosnę nie będą tak dobrze kwitły ponieważ muszą nabrać sił na następny rok.
Pozdrawiam :wit
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Jeszcze parę dni...
Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
kamil255
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 paź 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

A ja mam takie pytanie co robić z cebulami tulipana po pędzeniu?. Przechowywać do jesieni i wysadzać.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Jeśli mają jeszcze zielone liście możesz podlewać je nawozem do kwiatów bądź roślin zielonych. Jeśli mają już uschnięte liście to możesz je wykopać, wysuszyć i przechować do jesieni :D
jagodka27
100p
100p
Posty: 171
Od: 22 paź 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Miałam tak dwa lata temu z kupionymi pędzonymi hiacyntami. Przekwitły mi w domu, potem dalej je podlewałam aż zaschły liście. Przez lato leżały wykopane jak inne cebulowe (czyli jak tulipany) i czekały do jesieni. Jeden tego nie przetrzymał i zgnił ale te co zostały to wsadziłam na grządkę. Na wiosnę wypuściły ładnie liście i zakwitły. Może nie tak ślicznie jak te prosto ze sklepu, ale były. Do lata poprzedniego roku rozrosły się na kilka cebulek i wysadziłam je w jesieni znowu na grządkę. Zobaczymy teraz na wiosnę co to z nich będzie. ;:oj
Z tulipanami zrobiłabym tak samo jak z hiacyntami. Nie dajmy się zwariować i postarajmy się rozwinąć własną hodowlę. I ekonomiczniej i jak to cieszy że to moja produkcja i moja praca ;:63

-- 23 lut 2018, o 18:29 --

[quote="Anastazja80"]
Anastazja jakie cudne te tulipanki !!
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Ja od kilku lat z powodzeniem praktykuję "holenderski" sposob na pędzone cebulki. Po przekwitnieciu wyrywam kwiaty, obcinam liscie i przechowuję w niskiej temperaturze co korzystnie wpływa na rozwój cebulek przybyszowych oraz łuski okrywającej.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

grzes993 pisze:Ja od kilku lat z powodzeniem praktykuję "holenderski" sposob na pędzone cebulki. Po przekwitnieciu wyrywam kwiaty, obcinam liscie i przechowuję w niskiej temperaturze co korzystnie wpływa na rozwój cebulek przybyszowych oraz łuski okrywającej.
Możesz to dokładnie opisać ? :) po przekwitnięciu obcinasz wszystko i wyjmujesz cebulki i stawiasz w chłodnym pomieszczeniu ?
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Nie ma za bardzo co wiecej opisywać. Robie dokladnie tak jak nspisałeś. Trzymanie cebul w ziemi do wyschniecia liści podczas pędzenia nie ma najmniejszego sensu. Narażamy je tylko na działanie chorób grzybowych.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

A co potem robisz z takimi cebulami ? Sadzisz na jesieni i na wiosnę Ci kwitną , czy wydają same liście ?
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Sadzę je jesienią. Robię tak głownie z cennymi dla mnie odmianami. Większość następnego roku nie kwitnie.
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: CEBULOWE ( tulipany, krokusy, hiacynty i narcyzy) na balkonie,w doniczkach

Post »

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”