Ixia, iksja, lepniczka

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Czy ktoś posiada tę roślinkę? Ja w tym roku w markecie kupiłem 25cebulek, nigdy jej nie miałem więc ciekawy byłem. Bulwki drobne, zakwitło może z 6-7szt. niby mieszanka a wszystkie były ciemno różowe. Listki mieczowate wąskie, pęd kwiatowy cieniutki prawie niewidoczny a na szczycie ułożone wzdłuż łodygi kwiatuszki, sprawia to wrażenie filigranowości. Kilka dni temu wykopałem je i osuszyłem czekają już w koszyku do wiosny. Dbałem o nie bardzo bo mnie zachwyciły, i jak widać przyrost całkiem niezły.

Obrazek

Mam też ok 40 drobniutkich kilku milimetrowych cebulek przybyszowych które wysadzę do pojemnika lub na rozsadnik aby podrosły. Proszę o informacje na temat tego kwiatu bo w necie mało co jest a doświadczenie forumowiczów o wiele cenniejsze. :)
pozdrawiam
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

:shock: 6 na 25 to i tak nieźle ... kupiłam zestaw 60 szt. i nie doczekałam się ani jednego kwiatka ;:29

Kolejna próba za rok, a jak sytuacja się powtórzy to ... zesłanie na kompost :evil:

A tak ładnie wyglądały na opakowanku :cry:

Obrazek
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Aniu też kupiłem 60 ;:223 ale wysadziłem 25 bo reszta była bardzo kiepska więc szkoda miejsca było mi marnować, jednak bardzo mi się spodobały i uważam że warte zachodu :uszy
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Tez sadziłam, nie pamiętam ile posadziłam. Pamiętam ile wzeszło słownie zero ;:223
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Mi się wydaje że za bardzo przesuszone były...
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Masz rację, wyglądają na warte zachodu. Też jestem ciekawa jak lepiej ? Może ktoś już wypróbował i powiodło się ?

Spróbuję przechować w trocinach w chłodnej piwnicy ... ryzyk-fizyk :D
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

A ja wysadziłam kilka i tak kwitły
Obrazek

Obrazek

Obrazek
heliofitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7921
Od: 2 cze 2010, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

ja również wiosną tego roku wysadziłam paczuszkę cebulek iksji do gruntu i o nich kompletnie zapomniałam :D dopiero niedawno moją uwagę zwrócił pojedynczy kwiat kwitnący w ogrodzie, to właśnie zakwitła iksja. Nie pamiętam, ile było cebulek, ale jeden kwitnący kwiat trudno uznać za sukces :( Postanowiłam jednak przechować cebulki do przyszłego roku i posadzić je tym razem w donicy. Może tym razem powiedzie mi się uprawa tych kwiatów.
Pozdrawiam Iwona
Domowe Ogród
Spis treści
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Mi się wydaje że cebulki były za małe jak kupiłem i po prostu nie były gotowe do kwitnięcia a jedynie zbierały siły na następny sezon... oby :)
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Ja również zakupiłam ixię i dziwnie u mnie kwitnęła , na 8 cebulek zakwitły 2! :roll:
Jakoś , nie zapałałam do niej miłością! ;:224

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za to acidantera zachwyciła mnie ogromnie!

Obrazek
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Jak Wasze iksje? moje cebulki które trzymałem w piwnicy nie wzeszły... ale za to część niewykopanych przezimowała w gruncie! co mnie szalenie cieszy tym bardziej że zima byłą sroga :) zaczynają się pokazywać pędy kwiatostanowe tylko czekać aż zakwitną :)
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Amlos pisze: 6 na 25 to i tak nieźle ... kupiłam zestaw 60 szt. i nie doczekałam się ani jednego kwiatka ;:29

Kolejna próba za rok, a jak sytuacja się powtórzy to ... zesłanie na kompost :evil:
Witajcie po roku :wit
Melduję, że tegoroczna, ostatnia próba spaliła na panewce... nawet nie było co na kompost wyrzucać :evil:
I na tym zakończyłam przygodę z ixiami ;:222
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Kupiłam na wiosnę cebulki w jakimś markecie. Na przełomie marca i kwietnia włożyłam je do doniczki i przykryłam ziemią, którą co kilka dni spryskiwałam wodą. Pod koniec kwietnia wyjęłam je (miały już kiełki) i wysadziłam na zewnątrz. Wczoraj zauważyłam, że zaczyna kwitnąć (ma już wiechy kwiatowe).
Życie, Ty wariacie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”