Ixia, iksja, lepniczka

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Pierwszy kwiat:

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Domimika
500p
500p
Posty: 615
Od: 20 kwie 2011, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Konin

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Jakiś czas temu zakupiłam cebulki roślinki i na paczce jest napisane, żeby sadzić od września do chyba listopada, nie pamiętam dokładnie. Może to jest ten klucz do sukcesu? Czy u kogoś na opakowaniu było, że należy sadzić je wiosną?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Ja iksje kupiłem jako cebulki do sadzenia wiosną...

Pozdrawiam!
LOKI
Domimika
500p
500p
Posty: 615
Od: 20 kwie 2011, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Konin

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Hmm, w takim razie chyba część posadzę teraz a część zostawię na wiosnę i zobaczę co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Mnie też zainteresowała ta filigranowa roślinka. Jako że w promocji (kupowane pod koniec listopada) to było ich dużo więc postanowiłem zaryzykować i przeprowadzić eksperyment. Posadziłem w sumie około 20 bulwek do szerokich, płaskich doniczek z mieszanką torfu ogrodniczego z worka i dość ciężkiej gliny "spod płota" o proporcjach 1:2. Bulwki były małe, największe miały może 3cm średnicy. Iksja w naturze (czyli w południowej Afryce) kwitnie gdy jest tam zima, podobnie jak jej kuzynka frezja, więc postawiłem je na zachodnim, dość chłodnym (bo niedogrzanym) parapecie, gdzie mają ok 12-15oC i podlewam je sporadycznie. O dziwo, większość z nich ruszyła ze wzrostem (tak z 3/4) i sobie rosną - są bardzo smukłe, jak maleńkie mieczyki. Obecnie zimą mają pewnie mało światła, ale na parapecie tym jest stosunkowo jasno; najwyższe pędy mają już ponad 10 cm. Zaraz zacznę je zasilać nawozem przy podlewaniu żeby wykształciły silniejsze bulwki, nie liczę żeby teraz zakwitły ale kto wie :roll: dzisiaj nie miałem aparatu więc nie zrobiłem zdjęcia, ale jutro wrzucę :)
Kuba
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

A oto obiecane zdjęcia moich obecnych iksji (przepraszam że post pod postem ale nie było możliwości edytowania). Jak myślicie, czy coś z nich będzie, czy nastawić się raczej na podhodowanie samych cebulek by podrosły większe? :roll: Obrazek Obrazek
Kuba
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

hm, kochani, a ja kupiłam nasiona iksji chińskiej - czy ktoś miał doświadczenia z nasionami?
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Wybacz, że z takim opóźnieniem - niestety, z iksją chińską nie miałem do czynienia, ale może ktoś bardziej doświadczony niech się wypowie :wink: natomiast nadmienię tylko, że mój eksperyment z wczesnym sadzeniem spalił na panewce, bo wyrosły pędy, ale dość wątłe z racji na małą ilość światła, wygniatanie przez kota tyłkiem (sic!) oraz atak mszyc. Nie będę więcej tak ich pędził. Natomiast mam pytanie: kiedy zaczynacie sadzić iksję do gruntu? :)
Kuba
lula123
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 mar 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NORWEGIA

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Czy ixie sadzimy wiosna, tez kupilam cebulki
LULA123
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Kupiłem dzisiaj cebulki z centrymetrowymi kłami.Mogę je już wsadzić?
Awatar użytkownika
TerDob
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9595
Od: 13 sty 2008, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małogoszcz k.Kielc

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Ja też kupiłam cebulki ixie i na razie leżą w woreczku , nie wiem co z nimi teraz zrobić - już wysadzić ?? a jeśli tak to gdzie do gruntu czy do doniczki ?
ZGREDEK13
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 8 lut 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Kupiłam pierwszy raz cebule w biedronce i jedne z nich to właśnie iksie. Na opakowaniu pisze, że sadzić w marcu. Jak się jednak okazało to na każdym opakowaniu tak pisze. :) Pisze też że nie zimuje w gruncie. W kwietniowym działkowcu był załączony katalog wysyłkowy, i tam pisze że sadzi się je od kwietnia do maja, i że zimują w gruncie. Chyba bardziej ufam katalogowi z działkowca.:) A czy ktoś, zostawił, je w gruncie na zimę?
ANIA
ELWIRA
100p
100p
Posty: 138
Od: 3 mar 2012, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ixia, iksja, lepniczka

Post »

Ja swoje sadziłam w zeszłym roku po raz pierwszy, jesieni? wykopałam i jak się okazało nie dawno, zrobiłam to nie dokładnie -pokazały się liście ,więc z tego wynika ,że zimują.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”