Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa. Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Jeżeli zebrałaś nasionka z takich bardziej rozłożystych jak na zdjęciu to powinny wyjść ładne.Ja co roku zbieram i sieję własne, zebrane pierwszy raz u sąsiadki kilka lat temu.Raz tylko kupiłam w sklepie i wyszły wysokie z małą ilością kwiatów.Rodzaj nasion zależy też pewnie od firmy, bo widziałam ładne i niskie z nasion kupowanych.
Gotowe sadzonki, a trochę ich kupuję wiosną zawsze wyrastają mi nieco wyższe od moich, ale kwitną ładnie i obficie.W tym roku miałam przepiękne białe z kupowanych gotowych.Miały nawet trochę nasion, ale mało.
W zeszłym sezonie widziałam też sadzonki karłowe o małych listkach, ale były nieco podżółkłe więc nie kupiłam, ale mam zamiar w przyszłym sezonie je wypróbować.
Póki co mam 10 cm sadzonki nowogwinejskich Sunpatens robione sierpniu.Jeszcze kwitną, zobaczymy czy dotrwają do marca, kiedy to planuję na nowo je ukorzenić gdyby zbyt wyrosły/wyciągnęły się.
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Nowogwinejskie też kiedyś ukorzeniałam, nawet z powodzeniem, ale zimy nigdy nie przetrwały i to nie z powodu przędziorków. Zawsze "padały" styczeń/luty, to mnie zniechęciło, Tobie życzę powodzenia ;:215
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Żeby nie być gołosłowną wstawiam zdjęcie
Obrazek
Na razie stoją w nieogrzewanym pom. gospodarczym, ale nie wiem czy nie trzeba będzie potem dać je do cieplejszego, bo tam ogrzewania nie ma.W zimnie mogą zacząć żółknąć, albo opadać zielone liście.Jeśli nie przezimują, to będę szukać w OBI, w tym roku tam je kupiłam.
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Niecierpek nowogwinejski jest SUPER ;:138 Niech się tak trzyma do wiosny :D
elka-e6
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 mar 2011, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy niecierpek nadaje sie do gruntu ?

Post »

Witam. Uwielbiam pełne niecierpki ale zawsze mam problem z ich kupnem (ponoć wszystko idzie do Niemiec). Wyszukałam adres producenta, u którego można zamówić siewki ale zastanawiam się czy udałoby się je w domu dalej hodować, bez szklarni, do wielkości potrzebnej do sadzenia w donice i do gruntu. Dla miłośników niecierpków udostępniam ten link, może ktoś skorzysta i podzieli się opinią. Ja chyba w tym roku zaryzykuję i kupię - najwyżej padną - a może się uda i obsadzę cały ogród. A jak jest ze ślimakami? Czy niecierpki są lubiane przez ślimaki? Czy ktoś doświadczył już zjedzenia ich przez tą zarazę? http://www.vitroflora.pl/pl/oferta/rosl ... llery.html ?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Czy niecierpek nadaje sie do gruntu ?

Post »

Nieprawda.
U nas jest dużo pełnych niecierpków na placu targowym chociażby. Ale na wiosnę.
Nie kupuj teraz małych roślin. Są bardzo delikatne i potrzebują doświetlania. W warunkach domowych utrzymanie ich w zdrowiu, do czasu wysadzenia (po 15-tym maja) będzie trudne.
Poszukaj na wiosnę. Sadzonki bardzo szybko się ukorzeniają i możesz nimi obsadzić cały ogród.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy niecierpek nadaje sie do gruntu ?

Post »

Zwykłe walleriana co roku widuję w sprzedaży, można nabyć bez problemu, ale najczęściej dopiero w drugiej połowie/koniec maja.W zeszłym roku były też w Castoramie i Leroy w wielopakach.Pełne prawie zawsze widzę na targach ogrodniczych na początku, lub w pierwszej połowie maja, ale ja ich nie kupuję, bo nie mam z nimi dobrych doświadczeń, nie mam odpowiedniego dla nich stanowiska, wolę też kwitnienie w masie, które dają bez większego problemu odmiany o kwiatach pojedynczych.No i na ryneczku są zawsze, pełne też, ale mnie tam niezbyt po drodze, wiec nie zaglądam często.Prawie każde większe ogrodnictwo je produkuje, więc najlepiej podjechać do takiego.
Nie wiem jak odbywa się dystrybucja, ale w mojej okolicy punkty sprzedaży jeśli oferują te kwiaty, to są co roku, a te które nie mają, to przynajmniej nigdy ich tam nie trafiłam.
elka poczekaj do wiosny z zakupem, z roku na rok łatwiej je nabyć, są bardzo kruche, lepiej kupić gdzieś stacjonarnie, niż wysyłkowo.Jeszcze parę lat wstecz miałam problem kupić nawet te zwykłe, chyba stały się 'modne' :), albo sobie o nich przypomniano, wszak to nie żadne nowości.Producenci też zresztą badają rynek i produkują rośliny jakimi są zainteresowani klienci.
Ślimaki im niestraszne, nigdy mi ich nawet nie uszkodziły.
elka-e6
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 mar 2011, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek,czy nadaje sie do gruntu ?

Post »

Dzięki za podpowiedź. U nas (ok. Chrzanowa) bardzo ciężko jest kupić pełnego niecierpka. W zeszłym sezonie udało mi się zaledwie upolować 4szt. a każdy sprzedający patrzył na mnie jakbym oczekiwała kosmicznej odmiany. I faktycznie jestem jedyną osobą w mojej miejscowości, która posiada te niecierpki, jak widzę w czasie spacerów. W tym roku nastawie się na markety - może tam będzie łatwiej.Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Niecierpek,czy nadaje sie do gruntu ?

Post »

Czy rozsypane nasiona niecierpka przeżyją w gruncie? :( W zeszłym roku miałam pierwszy raz tę roślinkę, ale strąki przy muśnięciu pękały i nasiona się rozsypywały...
jagusia111

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Pierwszy raz zamierzam wysiać niecierpki waleriana. Zakładając, że produkcja rozsady zakończy się powodzeniem :wink: , podpowiedzcie proszę ile sadzonek należy wsadzić do misy o średnicy 21 cm, żeby ładnie się wypełniła, ale roślinki nie miały za ciasno. Nigdy nie miałam niecierpków więc nie mam orientacji jakie osiągają rozmiary. Jeszcze jedno pytanie czy niecierpki po przepikowaniu uszczykuje się jak pelargonie i petunie, czy same się rozkrzewiają?
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Ja bym posadził maksymalnie 3 sztuki dobrze rozrośniętych roślin. Co do uszczykiwania to pierw niech osiągną kilka cm. Później można drugi raz, ale już po przesadzeniu do misy. Wiesz jak chcesz w misie posadzić jedną sadzonkę to trzeba uszczknąć 3-4 razy, ale nie polecam bo bardzo wydłuży się czas uprawy do kwitnienia i pamiętaj by ich nie przesuszyć bo w kącikach listków zaczną zasychać.
jagusia111

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Krzysztof81 dziękuję za podpowiedzi. Zastosuję w praktyce :D .
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Do takiej misy można posadzić maksymalnie dwie sadzonki.Roślin rozmnażanych z nasion nie uszczykuje się, same doskonale się krzewią, wysiane w lutym w maju zakwitną.Była o tym mowa, polecam przeczytać cały wątek.
Ja jeszcze nie wysiałam, zrobię to w połowie lutego (jak co roku), ale najpierw muszę poszukać ziemi do wysiewu z włóknem kokosowym.Kupiłam takie w zeszłym roku i stwierdziłam, że bardzo im służy.

Tak na marginesie. Wyżej pokazane niecierpki świetnie na razie się trzymają, prawie tak samo wyglądają, jeden kwitnie.Mam nadzieję, że doczekają wiosny w takim stanie ;:215 To taki mój eksperyment.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”