Kosaciec (Irys) - uprawa

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Tak jak napisał Marek - jeśli cebulki są zdrowe to na pewno zakwitną, ja część swoich też sadzę wiosną aby mieć kwitnące kwiaty w różnych terminach.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Cebulki mają już maleńkie kiełki to cieszę się , że zakwitną. A kiedy mogę je wsadzić do gruntu, kiedy Wy wsadzacie? Można pod koniec marca, czy dopiero w kwietniu?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Jak tylko ziemia odtaje.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Dzięki, czyli nawet mogę w marcu?
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Witam.
Minionej wiosny wsadziłem około 100 sztuk,wszystko uczyniłem zgodnie ze sztuką czyli zadołowałem prawidłowo i rozstaw w dołach był jak
należy jednak kwiatów było ze cztery sztuki,niemal wszystkie wypuściły liście.
Idąc dalej,czy należy oczekiwać że po tamtym "falstarcie" w tym roku będzie lepiej,okazalej?
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
tomisiu
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sie 2015, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Pawel42, mnie to nie dziwi. Irysy w pierwszym roku bardzo rzadko zakwitają. W Twoim przypadku trudno mówić o roku, to było tylko kilka miesięcy.
Moje irysy sadziłem w sierpniu, a w kolejnym roku zakwitła może 1/3 roślin. Tylko te największymi kłączami. W cierpliwości czekaj do lata i w przypadku niepowodzenia, dopiero wtedy można zastanawiać się nad przyczyną.
Życzę cierpliwości i obfitego kwitnięcia.
Tomek
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Mam cebulki irysów i co teraz?

Post »

Jestem zielona w temacie cebulkowym,w kwiaciarni po sprzedaży ciętych irysów zostały cebulki z ktorymi przyjechały z giełdy.
Uratowałam je od śmietnika i chciałabym posadzić,no i tu pytanie kiedy,jak i gdzie,żeby ich nie zmarnować?
Obrazek
Kwiaty to resztki Raju.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Jak piszesz, że nie masz żadnego doświadczenie z cebulowymi, to może nie wiesz, że po zainwestowaniu energii w liście i pęd kwiatowy, roślina odżywia i tuczy cebulę na kolejny sezon. A do tego potrzebne jej liście. Dlatego też np. ścinając je do wazonu tnie się kwiat i minimum liści, jeden albo dwa. Twoje cebulki mają je zupełnie ucięte i to im chyba dobrze nie wróży. Poza tym zostały wyrwane w czasie wegetacji, mają pewnie uszkodzone korzenie.
Nie chcę Cię zniechęcać, ale nie wiem, czy i jak taka roślina przeżyje. I nawet jeśli, to jakiej jakości cebule będziesz miała na przyszły sezon.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Przetrzymuj cebulki w miejscu chłodnym i suchym do jesieni, jeśli cebulki nie zmiękną możesz posadzić je do gruntu.
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Dzięki za rady,podejrzewałam,że może nic z nich nie być ale wolałam się upewnić niż wyrzucić coś co mogłoby przeżyć.
Kwiaty to resztki Raju.
merlotte
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2017, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

moje irysy zmieniają kolor co robić?

Post »

Witam
Moje irysy kupowane w sklepie ogrodniczym początkowo w zdecydowanych kolorach od 2 lat kwitną tylko na biało. Nie jestem doświadczonym ogrodnikiem. Przycinam liście wiosną, Nie wykopałam karp w ubiegły roku. Kwiaty przycinam po przekwitnięciu -czy coś robię nie tak. Podobny problem mam z liliami kupiła piękną różową od 3 lat kwitnie na żółto. Czy można je jakoś uratować?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Kosaciec (Irys) - uprawa

Post »

Wpływ na wybarwienie kwiatów ma w części fosfor, ale przede wszystkim potas. Spróbuj zastosować nawożenie saletrami fosforową i potasową w/g instrukcji. Powinno pomóc :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
AHa
100p
100p
Posty: 160
Od: 7 gru 2008, o 22:10
Lokalizacja: Warszawa

przycinanie kosaćców

Post »

Wiem, że niektórzy przycinają liście kosaćców późnym latem. Zastanawiam się, czy też to zrobić. No bo z jednej strony - mój ogródek jest mały i gęsto zarośnięty, wycięcie liści trochę go przewietrzy i pozwoli wyeksponować inne kwiaty. Z drugiej strony - przecież kosaćce chyba potrzebują tych liści, żeby dokarmić kłącze? Nie chciałabym im zaszkodzić. (Zżółkłe pojedyncze liście usunęłam, ale czy skracać te zielone? Chodzi o dość typowe odmiany kosaćców bródkowych i takiego wąskolistnego, chyba syberyjskiego).
Jak długo powinny kosaćce rosnąć na tym samym stanowisku? U mnie były trzeci rok. Wolałabym ich nie ruszać, bo nie bardzo mam dokąd (to jest ogródek przy bloku, "podokienny" - naprawdę nieduży).
Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”