Astry- uprawa

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Artur1997
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 kwie 2022, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Astry- uprawa

Post »

Obrazek

Obrazek


A część dziś wysialem na takiej folii wprost do gruntu . Będzie coś z tego?
Artur1997
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 kwie 2022, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Astry- uprawa

Post »

Witam, posadziłem parę dni temu kilkadziesiat sztuk i padły chyba wszystkie, sądziłem w dość słoneczny dzień, plus wzielem partie prosto z domu bez hartowania, czy to dlatego?
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Astry- uprawa

Post »

Artur to bardzo prawdopodobne. Niehartowane rozsady po wysadzeniu w taką pogodę mogą wyglądać jak zwiędłe. Tym bardziej, jeśli do gruntu poszły rano lub w południe i spędziły parę godzin w palącym słońcu oraz wysokiej temperaturze.
Trzeba podlać naprawdę obficie (nie po liściach) i powtarzać podlewanie nawet codziennie, dopóki się nie przyjmą. Można rozważyć ocienienie obciętymi gałązkami krzewów (pora cięcia forsycji :wink: ). Jeśli są zdrowe i nie zostały nadmiernie przesuszone, to dadzą radę.
Faworyt znalezienie astrom stanowiska wolnego od patogenów grzybowych i zapobieganie im podczas deszczowej pogody bywa czasem dużym wyzwaniem.
Pozdrawiam, Ilona
Artur1997
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 kwie 2022, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Astry- uprawa

Post »

Witam, od czego mogą się robić czerwone liście?
Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Astry- uprawa

Post »

Pomimo że od lat bardzo lubię astry ich uprawa powoli traci jakikolwiek sens.W tym roku sadzone na całkiem nowym miejscu gdzie wydawałoby się nie będzie patogenów praktycznie już dwa tygodnie po posadzeniu chorują i kolejne sadzonki wypadają,nawet teraz.


Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Astry- uprawa

Post »

Faworyt nie mam pojęcia, co im szkodzi u Ciebie. Mam nadzieję, że teraz, w porze kwitnienia, na tej dużej działce zrobiło się kolorowo.
U mnie w tym roku tylko kilka roślinek, każdą cieszę się jak dziecko. Wyrosły tylko zwykłe, igiełkowe i karłowe. Peoniowych nie mam już drugi rok, widocznie kupiłam nasiona słabej jakości. O dziwo, w tym roku moje astry nie chorują. Zobaczymy, co będzie po deszczach.
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Astry- uprawa

Post »

Faworyt, pewnie gleba jest zbyt ciężka. Z mojego doświadczenia astry najlepiej rosną na przepuszczalnej piaszczystej glebie, natomiast nie tolerują gliny i generalnie gleb ciężkich, gromadzących dużo wody. Ja swoje wysiewam tam, gdzie mam największy piach, oczywiście dodaję trochę kompostu i popiołu drzewnego. Dopiero gdy siewki są duże, przesadzam na miejsce docelowe. Takie starsze radzą sobie lepiej z niekorzystnymi warunkami uprawy.
W tym roku wysiałam cztery odmiany, niestety bordowy igiełkowy nie wykiełkował wcale. Pozostałe trzy widać razem na pierwszej fotce. Ogólnie jestem zadowolona z astrów w tym sezonie, ale oczywiście tylko dlatego że pogoda sprzyjała i cały sierpień oraz pierwsza połowa września były stosunkowo suche. Teraz pada regularnie od dwóch tygodni i niestety marnie wyglądają. Z astrami niestety tak jest, że trzeba utrafić z pogodą. Nie każde lato im sprzyja.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Astry- uprawa

Post »

Oglądając wczoraj zdjęcia sprzed 6-7 lat łanów zdrowych,wysokich roślin astrów aż zatęskniłem za takimi widokami.No niestety raczej nie będzie to do powtórzenia.Pomimo corocznej zmiany miejsca gdzie są sadzone choroby z roku na rok pożerają coraz więcej sadzonek.W tym roku to była garstka dosłownie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Astry- uprawa

Post »

Piękne astry .
nie do powtórzenia przez choroby grzybowe , przez to ,że rosną często w tym samym miejscu , czy przez to ,że "sorry ale mamy taki klimat ?"
no a SOR ?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Astry- uprawa

Post »

Przez choroby grzybowe,przestrzegam nie sadzenia astrów przez kilka lat w tym samym miejscu a śor?Nie znam skutecznego do tej pory.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Astry- uprawa

Post »

Są preparaty grzybowe na choroby liści typu rdza i różne plamistości, niestety astry najczęściej łapią infekcje grzybowe korzeni, typu wertycylioza, a na nią niestety nie istnieje żaden preparat. Poza tym astry są podatne na choroby bakteryjne i wirusowe i tutaj też nie pomogą żadne środki ochrony roślin.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Astry- uprawa

Post »

Dokładnie tak,główne utrapienie to choroby odglebowe,dlatego zalecany jest okres karencji co do sadzenia w tym samym miejscu.Ale i to już nie zdaje egzaminu.Za wschodnią granicą pryskają i podlewają swoimi samoróbkami,ale to temat nieaktualny.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”