Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

Post »

Wysiany 17 lutego rozpoczął kiełkowanie już po 3 dniach. Dziś kończy 10 dni.

Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Żeniszek

Post »

Obrazek Obrazek

Powoli muszę pomyśleć o przepikowaniu roślinek. Jak na razie to rosną przyzwoicie.
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żeniszek

Post »

Moje też już spore:

Obrazek

Jakie kolory posiałeś Przemku? Widziałam ostatnio nasionka różowego, ale miałam już posiany niebieski i stwierdziłam że co za dużo to niezdrowo - szczególnie że mam tylko balkon :oops:
Awatar użytkownika
mamciax2
200p
200p
Posty: 321
Od: 23 lut 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Żeniszek

Post »

kffiatek ile juz maja na foto twoje zeniszki? bo moje wysialam w kilku turach i efekty sa mizerne. Pierwszy zeniszek modrofioletowy wysialam 13 lutego, 26 lutego zaniszek bialy i 6 marca kolejny raz modrofioletowy. Cos co ma byc zeniszkiem widac tuz nad ziemia , ma tyci tyci dwa listki. Daleko mi do ich pikowania.
Co moglam zle wykonac siejac je, wysiane nasionka przykrylam cienka warstwa ziemi, na doniczki dalam folie.

A na przyszlosc to po ile sadzi sie sadzonek zeniszka w doniczce lub zagonku?
Pozdrawiam Dana :)
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żeniszek

Post »

Ja nie miałam pojęcia ile czasu taki żeniszek rośnie i posiałam w ostatnim tygodniu stycznia bo mnie korciło :wink:

Pierwszy raz sieję, mam nadzieję że będą ładnie kwitły na balkonie, nie tylko moim ale i siostry a także u rodziców w ogrodzie :) Jako posiadacz najszerszych parapetów i sporej ilości wolnego czasu jestem "wykorzystywana" jako ogrodnik :wink:
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Żeniszek

Post »

Jeśli chodzi o produkcję rozsady żeniszka to warto wiedzieć, że trwa ona ok. 10 tygodni. Nasiona wysiewa się przeważnie w marcu lub w kwietniu(czasami nawet w połowie lutego) a rośliny wysadza się pod koniec maja lub na początku czerwca. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania 2-4 lata. W temperaturze 12-15 stopni C wschody pojawiają się po upływie 10 dni (u mnie pierwsze wschody w temp. ok.20 stopni C pojawiły się po 4 dniach). Po wschodach temperatura powinna wynosić 18-20C. Gdy rośliny mają 1-3 liście należy je przepikować (przeważnie 3-4 tygodnie od siewu). Można je przesadzić do tunelu gdy osiągną 4-5cm wysokości. Ponieważ nie byłem pewien czy nasiona do kiełkowania potrzebują światła nasion nie przykrywałem tylko delikatnie przy pomocy łyżeczki wcisnąłem je w podłoże. Wyszło im to na dobre.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Żeniszek

Post »

Obrazek

Moje żeniszki w 3 tygodnie od wysiewu.
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żeniszek

Post »

Matko kochana , Przemku!Ty masz chyba anielską jednak cierpliwość! Kto by mi kazał to pikować? Chodzący Anioł .... :;230 Lata praktyki w szkole teraz procentują... :;230
Pozdrawiam,Małgorzata
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Żeniszek

Post »

Jak widzisz Małgoniu wcale się na razie za pikowanie nie biorę. Ale jakbyś sobie miała wyobrazić, że z każdej takiej maleńkiej roślinki wyrośnie np. wspaniała lilia to byś się sama rzuciła do pikowania i nie trzeba by było Ciebie do tego nakłaniać. Ważna jest motywacja(czasem wystarczy dobry bajer).
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żeniszek

Post »

No , wiesz Przemku, muszę przyznać ,że masz rację...Gdyby to miały być lilie - pikowała bym z radością. :;230 Nie ma co , przejrzałeś mnie...
Pozdrawiam,Małgorzata
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żeniszek

Post »

Przemku, mam pytanko- czy można im uszczykiwać liście żeby się rozkrzewiły? moje mają już po trzy pary liści właściwych i tak się zastanawiam czy można czy lepiej zostawić je w spokoju?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Żeniszek

Post »

Proponowałbym pozostawić sadzonki w spokoju. Żeniszki to, bez przycinania rośliny niskie i o zwartym pokroju. Zaleca się przycięcie roślin, ale dopiero po pierwszym kwitnieniu.Szybko wtedy odrastają, silniej rozkrzewiają się i kwitną ponownie. Rozstawa w gruncie powinna wynosić 15x20cm. Jeżeli planujesz dużą rabatę a masz mało roślin i będziesz je sadzić rzadziej wtedy może warto przycinać już sadzonki. Ja swoich sadzonek na pewno nie będę przycinał.
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żeniszek

Post »

Wysiałam żeniszki 1 lutego i mogę pochwalić się, że pierwszy zaczyna kwitnąć. Martwi mnie to pisaliście powyżej, że żeniszka wysadza się dopiero pod koniec maja lub na początku czerwca. Czy naprawdę jest tak wrażliwy na chłód? Pierwszy raz uprawiam te rośliny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”