Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa. Cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Czy to te ., które mogą kwitnąć w słońcu?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Nie, do miejsc bardziej nasłonecznionych nadaje się odmiana niecierpka nowogwinejskiego 'Sunpatiens', wpisz w gogla i zobacz jak wygląda.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

kaja_krys pisze:Dawno nie udzielałam się na forum (ciągły brak czasu). Zobaczyłam w necie ogród niecierpkowy i zauroczył mnie, zobaczcie sami https://www.facebook.com/search/top/?q= ... SEARCH_BOX i chciałabym mieć niecierpki,ale pełne niecierpki waleriana.W sklepach są nasiona, ale nigdzie w opisach nie ma określenia czy kwiaty są pełne. Czy ktoś siał sklepowe niecierpki i czy były one pełne? które z nasion sklepowych mają kwiaty pełne?
Uprawiam niecierpki z nasion od lat, ale nigdy nie spotkałam w sklepach nasion odmian pełnokwiatowych.Te rozmnaża się wegetatywnie i najłatwiej kupić w maju wyrośniętą roślinę i robić sadzonki.Jednak pełnokwiatowe są bardziej chimeryczne, słabiej kwitną, do gruntu się nie nadają, bo po deszczu wyglądają żałośnie, a często zrzucają nierozwinięte pąki.Najlepiej uprawiać je w donicach w miejscu zadaszonym.
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Serdeczne dzięki za odpowiedzi.Z tego co wyczytałam zrozumiałam, że niecierpki walleriana rozmnaża się z nasion, ale okazuje się że nie wszystkie. Część niecierpków walleriana jako nowogwinejskie rozmnażana jest wegetatywnie i te pełne niecierpki rozmnażane są wegetatywnie, znalazłam nawet producenta (miejscowość w okolicach Oświęcimia) ale szkopuł w tym, że można kupić ilości hurtowe min. 100 szt (paleta). A ten pełny niecierpek to
Obrazek

Taka ilość to trochę za dużo musiałabym znaleźć wspólników, spróbuję wiosną na targu popatrzeć może babki będą sprzedawać w doniczkach.
Pozdrawiam Krystyna
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Te niecierpki o pojedynczych kwiatach też można rozmnożyć wegetatywnie (jesienią oderwałam kilka pędów, po tygodniu czy dwóch ukorzeniły się w wodzie bez problemu i wsadziłam w doniczkę) - niestety stały na parapecie w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem i zapomniałam podlać przed wyjazdem (teściowa miała zakaz podlewania czegokolwiek, bo wydawało mi się, że wszystko podlałam) i chyba się zasuszyły.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Tak, niecierpki Walleriana o kwiatach pojedynczych też można rozmnażać wegetatywnie.Odmiany o kwiatach pełnych można trafić na okolicznych targach ogrodniczych, w sklepach bywają rzadko, ale wszystko się zmienia, producenci też obserwują zbyt.Jakiś czas temu trudno było kupić zwykłe walleriana, bo producenci oferowali głównie nowogwinejski.
W mojej okolicy łatwo można je od kilku lat kupić w szerokiej gamie kolorów.Jednak uprawa z nasion jest łatwa i sprawia frajdę, więc pewnie znów wysieję i zawsze coś później dokupuję.
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Moje walerianki powschodziły:

Obrazek

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
agataz102
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 lut 2019, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Moje też. Jeszcze tydzień i będę pikować.
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Dziś już popikowane:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

:lol:
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
WerSa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 sty 2019, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Hej, dopiero zaczynam moją przygodę z niecierpkami. Zasiałam je w sumie trochę późno, bardzo długo też wschodziły. Na próbę, do jednej doniczki jakoś 2tyg. temu zasiałam niecierpki nie przykrywając ich ziemią i już dogoniły o 3tyg starsze :wink: (więc za rok pewnie będę je już siać ta metodą).
Nasion nie przykrywalam żadną folią i nie doswietlałam, jedynie od góry codziennie spryskiwałam wodą. Okna w mieszkaniu mam tylko północne więc słońca nie ma prawie wcale, a temperatura to 19-20 stopni. Zobaczymy co z tego wyjdzie :wink:

Nie wiem czy brać się już za pikowanie czy jeszcze mogę spokojnie poczekać?

(Obok niecierpkow te dłuższe to jakieś gratisy od myfrienda :D, a te dwie doniczki to małe heliotropy, jakoś za dużo ich nie wyszło, ale w sumie nasion też było mniej niż niecierpkow).
Obrazek
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Ładnie wzeszly, ale jeszcze chwilkę poczekaj. Niech wytworzą pierwsze listki właściwe będą mocniejsze i lepiej zniosą pikowanie.

Moje już kombinują z produkowaniem pąków:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Kilka tygodni temu pobrane sadzonki niecierpków.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Zakwitły pierwsze niecierpki "Suger Elfin XP Lilac"

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”