Cebulowe - czy wykopywać?Kiedy?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eukomis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4134
Od: 13 sty 2008, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post »

Ja wykopuje tylko tulipany reszta cebulowych rośnie jak chce,szafirków nie sadzę bo mają za duże kępy liści ,
pozdrawiam Halina

*spis wątków
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A kiedy dokładnie sadzicie cebulowe? Nakupowałam szafirków, tulipanów i krokusów do donic na balkon i nie wiem kiedy je sadzić. Mam wrażenie że jak posadzę je teraz to mi kurczę zakwitną w listopadzie bo za ciepło im będzie...
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

U mnie jesień jest długa i ciepła a zima raczej deszczowa.
Tulipany, hiacynty, narcyzy sadze w połowie listopada.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Ja mam zamiar posadzić tulipany na przełomie września i października. Wykopuję z reguły co 2 lata. W tym roku zaopatrzyłam się w koszyki o średnicy dna 21cm. Po ile cebul posadzić w takim koszyku? Czy 5 nie będzie za dużo?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

kffiatek pisze:A kiedy dokładnie sadzicie cebulowe? Nakupowałam szafirków, tulipanów i krokusów do donic na balkon i nie wiem kiedy je sadzić. Mam wrażenie że jak posadzę je teraz to mi kurczę zakwitną w listopadzie bo za ciepło im będzie...
Nie sądzę,żeby na balkonie miały za ciepło. Raczej trzeba pomyśleć o osłanianiu donic czy skrzynek przed mrozem. Sadź jak najszybciej, muszą dobrze ukorzenić się przed zimą, nie zapomnij też je podlać,żeby mogły wypuścić korzonki przed zimą, a szafirki też i liście.
Waleria
smoczyca111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 15 kwie 2009, o 11:20
Lokalizacja: pabianice

Post »

Witam serdecznie,

Mam takie pytanie, czy jeśli teraz posadzę rośliny cebulowe w donicach i chciałabym żeby zakwitły mi jak najprędzej w domu to można tak zrobić. To znaczy gdzie powinnam je trzymać w piwnicy czy od razu w domu i czy wsadzając je teraz do ziemi do donicy mam je od razu podlewać czy zostawić. Proszę o rady gdyż nie zależy mi na kwitnieniu wiosną tylko zimą :-)
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Jeśli można to odpisze Ci na przykładzie tulipanów ;)

- jeżeli chcesz wsadzić cebulki już teraz to zrób to tak aby nie dotykały one zarówno ścianek jak i siebie nawzajem (powinno się zmieścić ok 5 cebulek);
- przysyp cebulki lekką warstwą ziemi i umieść w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu o temp. około 4-5 st C
- po około 6 tygodniach (pojawią się liście) przenieś rośliny do pomieszczenia o temperaturze nieco wyższej 10-12 st C
- po pojawieniu się paków przenieś tulipany (lub inne) na miejsce docelowe
- po przekwitnięciu odetnij łodygi pozostawiając liście
- gdy liście zaschną wykop cebulki i osusz
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Post »

Priam, a czy to chłodne miejsce to może być lodówka?? Wydaje mi się, ze taka właśnie mniej więcej temperatura jest w tym miejscu.
Z wielkim zainteresowaniem śledzę Twoje rady! A i ogród Twój robi wrażenie....
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
smoczyca111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 15 kwie 2009, o 11:20
Lokalizacja: pabianice

Post »

Bardzo dziękuję za rady. Oczywiście postaram się zastosować do twoich rad jednakże ze znalezieniem o tej porze miejsca 4-5 stopni (oprócz lodówki) to nie mam raczej szans. Postaram się zostawić je po prostu na dworze, chyba tam będzie najchłodniej lub gdzieś w garażu.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Andziu - cieszę się, że na coś się przydaję. A z lodówka nie miałem do czynienia, ale wiem, że inne Forumki tak robiły i wszystko być ok! W końcu zimą tez temperatura tak nisko spada.

Smoczyco -
proszę bardzo i polecam się na przyszłość.

Ważne!

Zanim włożycie cebulki z pojemnikiem do lodówki, najpierw dajcie im czas na ukorzenienie się! W przeciwnym wypadku możecie osłabić roślinę.
rossi33
200p
200p
Posty: 205
Od: 6 mar 2007, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

behemot666 pisze:Co prawda nie robiłam jeszcze koszyczka na cebule, ale dziury odpływowe w doniczkach plastikowych robię wiertarką z duuuużym wiertłem. Nie jest to mordercza robota, a i nie śmierdzi tak jak przy wypalaniu dziur. Może to by się sprawdziło, jako metoda produkcji koszyczków?
Mozna dziury robić podgrzanym nożem lub grubym prętem. :)
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Post »

Właśnie wczoraj bawiłam się w wycinanki... z koszyczków po pomidorach i borówce, świetnie nadają sie do tego zwykłe nożyczki, bo plastik jest bardzo cienki. Mam nadzieje, że norcie obejdą się smakiem :lol:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Ja również mam pytanie odnośnie koszyczków do cebul. Gdzieś czytałam, że nie wszystkie cebule są przysmakiem dla nornic, zdaje mi się że nie lubią np narcyzów ale nie pamiętam jakie jeszcze inne cebule były wymienione w tym artykule. Może ktoś z was wie? Ja cebule sadzę np w takich koszach w których w sklepach są pieczarki :D, koszyczek ok 30x40 cm kosztuje mnie na targu jakieś 2zł. I są nieco głębsze od tych typowych na cebule w sklepach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”