Lilie - choroby i szkodniki

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
washi
200p
200p
Posty: 208
Od: 5 lut 2012, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lilie - choroby

Post »

To objawy żerowania larw poskrzypki liliowej. Można je zbierać ręcznie i niszczyć, można opryskać jakimiś środkami chemicznymi. Podobno te o działaniu systemicznym są bardzo skuteczne.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Lilie - choroby i szkodniki

Post »

Moim liliom opadają pąki kwiatowe. Wyglądają na przegniłe :roll: Na niektórych z siedmiu pąków zostały dwa. Łodygi i liście sprawiają wrażenie zdrowych, w każdym razie nie zauważyłam nic szczególnego. U nas jest straszna susza, więc podlewam zielnik (lilie tam właśnie rosną), lecz wodę leję nisko, nie spryskuję pąków. Co to może być?
Awatar użytkownika
wasyl_13
50p
50p
Posty: 78
Od: 25 paź 2008, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Lilie - choroby i szkodniki

Post »

Jeżeli poza opadającymi pąkami, masz jeszcze kwiaty lilii z uszkodzonymi pylnikami i słupkiem to Ostępka lilianka zaatakowała twoje lilie. Ostępka to mała muszka , która składa jaja w pąkach lilii (na paku widoczne czarne kropki) a larwy (żółte robaczki długości ok 4-5 mm) uszkadzają pąk, który jest też często atakowany przez szarą pleśń. U mnie pomimo 3 oprysków ok 80% pąków zniszczonych :twisted: . Zbieraj i niszcz uszkodzone pąki, są brązowe u nasady i łatwo odchodzą, a będzie mniej ostępki w przyszłym roku
Pozdrawiam Mariusz
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Lilie - choroby i szkodniki

Post »

Wasyl, dzięki. :) Zgadza się! Pąki łatwo odpadają, są na nich czarne kropki, a kiedy rozdłubałam kilka, znalazłam w środku malutkie, żółte larwy.
Gorzej, że te czarne kropki widzę też na pąkach, które na razie wyglądają całkiem ładnie. :evil:
Trzykrotny oprysk i 80% pąków straconych? Przygnębiające, ale możesz napisać, czym pryskałeś? W przyszłym roku bym spróbowała.
Pąki niszczę, już wcześniej zaczęłam to robić. A to pech, niektóre lilie miały zakwitnąć w tym roku pierwszy raz...
Awatar użytkownika
wasyl_13
50p
50p
Posty: 78
Od: 25 paź 2008, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Lilie - choroby i szkodniki

Post »

W tym roku pryskałem Actellic, Mospilan, Actellic. W poprzednich latach używałem Confidor bo systemiczny, ale już wycofany. Sprzedawczyni w ogrodniczym mówiła że jest systemiczny środek od Substrala , niestety już go wyprzedała. Nowe nabytki na ogół mają dużo mniej pąków od lilii uprawianych dłużej a czasem tylko jeden a jak on zostanie uszkodzony to na kwiat czekamy do przyszłego sezonu. U mnie podobnie jak u Ciebie nie zobaczę kwiatów kilku odmian kupionych wiosną, a także ubiegłorocznych siewek.
Pozdrawiam Mariusz
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Moje lilie objadła sobie poskrzypka.Nie uratuję ich już w tym roku.Wiem ,że muszę im zmienić miejsce bo wybrałam zbyt zacienione.
Kiedy i jak to zrobić ? Jesienią ? Gdzie przemieszkuje poskrzypka z sezonu na sezon w ziemi czy gdzieś w cebulach ? Jak się przed nią zabezpieczyć ? Jak to zrobić bez chemii ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Lilie - choroby i szkodniki

Post »

Też miałem tą paskudną poskrzypkę i nie wiedziałem co to, teraz już wiem dzięki forum ;:180 muszę z tym walczyć w tym roku.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Lilie - choroby i szkodniki

Post »

Po przymrozkach lilie św. Antoniego wyglądają źle. Jak je ratować?
Obrazek Obrazek Obrazek
Agata-M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 maja 2017, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Prośba o pomoc!!!

Post »

Witam serdecznie,
Na moich liliach pojawiły się takie oto szkodniki...Jest ich dość sporo i nie mogę się ich w żadne sposób pozbyć.
Bardzo proszę o poradę czy mogę jakoś te rośliny odratować?
Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Prośba o pomoc!!!

Post »

A jak próbowałaś?
U mnie jeden oprysk, chyba Calypso, wystarczył...
Witaj na forum!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Prośba o pomoc!!!

Post »

Agata-M pisze:Witam serdecznie,
Na moich liliach pojawiły się takie oto szkodniki...Jest ich dość sporo i nie mogę się ich w żadne sposób pozbyć.
Bardzo proszę o poradę czy mogę jakoś te rośliny odratować?
Obrazek
Witaj, to poskrzypka, najlepiej jest ją zbierać z rana albo pod wieczór, bo wtedy żeruje, środkami może być ją ciężko wykurzyć :) a zbierając ograniczysz jej występowanie niestety jest to paskudztwo, które zżera nasze piękne lilie :cry:
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lilie - choroby i szkodniki

Post »

Ja mam tyle poskrzypki, że w zasadzie kończąc ją zbierać z ostatniej lilii mogłabym już przejść do pierwszej, a lilii mam ok 20 nie setki :) Oprysk Calypso tylko je lekko zdenerwował, chyba muszę powtórzyć. :evil:
Pozdrawiam
Magda
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - choroby i szkodniki

Post »

Pierwszy raz zakwitła mi ta lilia.
Te maziaje w środku to wirus, czy taka jej uroda ?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”