Wilec ziemniaczany ( batat )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Dlaczego już wykopujecie bataty? Chyba im dłużej w ziemi, tym większa szansa, że lepiej zniosą zimowanie - jak dalie - czyż nie?
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Myślę, że jeszcze powinny być w ziemi, jeszcze mogą urosnąć. Zauważyłam też, że lepiej rosną w lekkiej i pulchnej ziemi, z dużą ilością kompostu czy obornika.
Robię już sadzonki na przyszły sezon, zobaczę czy ten eksperyment się powiedzie.
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Ja w tym sezonie nie uprawiałam spożywczych. Te ozdobne jeszcze w donicach w kompozycjach roślinnych.
Wygrzebię, gdy nadejdą większe przymrozki. Sadzonek nie planuję robić, za mało parapetów :(
Pozdrawiam, Feliksa
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Ja mam niestety tylko jedną odmianę ale na wiosnę na pewno kupie więcej. Sadzonki też będę robić na wiosnę, ponieważ 10 doniczek które mam zrobiłam z jednej przez odcinanie pędów. Tak więc rozpocznę produkcję sadzonek na początku kwietnia i myślę, że na połowę maja będę mieć wystarczająco dużo sadzonek, pod warunkiem, że urosła mi chociaż jedna duża bulwa. Ale też wstawię też 2 duże donice do garażu bez wykopywania i może odbiją wiosną...
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
aluin
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 paź 2015, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Witam wszystkich.
Od roku eksperymentowałam z batatami. Wyhodowałam batat sklepowy. Już po wykopkach. Plony piękne, już częściowo skonsumowane.
Smaczne bez porównania ze sklepowymi. Hodowałam również cztery odmiany batatów ozdobnych, oprócz tricolor.
Przepięknie dekorowały kompozycje, kwitły a teraz mam bulwy które zamierzam posadzić. Zebrałam również sadzonki zielone i dalej będę eksperymentować. Pozdrawiam serdecznie ;:7
...a po nocy przychodzi dzień Pozdrawiam Hania
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Gratuluję i zazdroszczę. Jakiej wielkości urosły te spożywcze? Jakie warunki uprawy im zapewniłaś?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Mróz już ściął mojego bordowego pierzastego batata. Wysypałam zawartość donicy i zdziwiłam się rozmiarem korzonków.
Spróbuję przezimować na leżąco zasypane mieszanką trocin, torfu i piasku.

Obrazek
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
aluin
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 paź 2015, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Ullak Oto moje zbiory.
Obrazek
Ten największy to matka .Takich kupek miałam trzy Tu jeszcze w ziemi

Obrazek
W przyszłym sezonie będzie więcej. Te są bez chemii więc łatwiej się ukorzenią. Są świetną rośliną zadarniającą.Po zimnej Zośce do gruntu Pełne słońce W tym roku była susza U mnie z wodą krucho.Podejrzewam ,że gdyby miały więcej wilgoci byłyby jeszcze większe.
Hodowane pataty ozdobne miały wody tyle im było potrzeba w koszach i na takie małe sadzonki jakie miałam to bulwy urosły duże.Stąd moja sugestia odnośnie wody.
Pozdrawiam serdecznie
...a po nocy przychodzi dzień Pozdrawiam Hania
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Odcięłam kilka sadzonek z mojego batata, w szklance z wodą wyrosły już 0,5 cm korzonki, a bulwa wypuszcza następne :)
Awatar użytkownika
aluin
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 paź 2015, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Aria a jakiego batata hodujesz ? Ozdobny czy te z marketu?
...a po nocy przychodzi dzień Pozdrawiam Hania
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Jadalnego z marketu.
gracia1
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2010, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kilcock. Irlandia

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

No wlasnie szukam wilca tego ozdobnego zielony i ciemny. Potrzebuje do kompozycji za oknem. Podobno lubi cien, wiec mam ochote na taka kompozycje. wilce w skrzynce u mnie ciagle na parapecie przysiadaja sobie koty, moze skrzynki je powstrzymaja.
Joanna
perla76
200p
200p
Posty: 229
Od: 18 lis 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

aria- i jak tam Twoje bataty?

Z moimi sadzonkami jednak kiepsko- jesienią od matecznika pobrałam 10 sztuk a pozostała mi już tylko 1 roślinka przy życiu, choć i ona ledwie zipie. W piwnicy mam jeszcze bulwy i też planuje je do szklaneczki/słoika z wodą wstawić ale właśnie zastanawia mnie czy sadzonki potem dadzą radę.
Pozdrawiam Bożena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”