Rośliny cebulowe, jednoroczne - problemy,porady

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Minnetaki16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 cze 2018, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne, pomarszczone liście - różne rośłiny balkonowe

Post »

Czyli myślisz, że mam nie panikować na razie..? Zmartwiłam się, bo kilka takich liści z sundavilli odpadło, no a potem wilec zaczął wypuszczać prawie same takie poskręcane młode listki... Właśnie, tego nie napisałam, to są zmiany praktycznie tylko na młodych liściach. Milion bells martwią mnie najmniej, bo rosną jak szalone, więc te kilka listków oberwałam i już :)
Co do podlewania, południowy balkon, więc ostatnio podkreślam dużo, bo straszny upał, ale drenaż mają i zalać chyba nie zalałam...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dziwne, pomarszczone liście - różne rośłiny balkonowe

Post »

Na południowych balkonach rośliny niestety nie są zbyt szczęśliwe, bo mocne podlewanie, wilgotna ziemia i silne nagrzanie donic powoduje efekt 'gotowania się' korzeni. Szare liściaste np. plektrantus to wytrzymują, kwitnące gorzej.Z tego powodu mogą być te fizjologiczne zaburzenia i marszczenie się liści.Na takich balkonach rośliny ustawiać pod barierką ocieniającą nieco.
billy21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 lip 2018, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z Daliami i Gazaniami

Post »

Witam szukam pomocy od ekspertów :wit w dwóch kwestiach mianowicie:

1. Na liściach moich Dalii pojawiają się takie dziwne plamy, niektóre liście zaczynają usychać czy ktoś może wiec co to może być i czym to zwalczyć
Foto:
Obrazek Obrazek

2. Młode pąki kwiatowe w mojej gazania usychają i wyglądają tak, jaka może być przyczyna( raz byłą przelana przez deszcz ale ziemia została osuszona, liście są zdrowe)
Foto:
https://imagizer.imageshack.com/v2/1024 ... pIyZih.jpg
https://imagizer.imageshack.com/v2/1024 ... U2FZv8.jpg
Za duże zdjęcia(regulamin), zamieniłam na linki. Iwona

3. Czy to normalne że płatki kwiatowe Dalii usychają od dołu, pytam bo nie znam się na tych kwiatach :P czy może to wina upałów i przekwitają zbyt szybko pomimo poprawnego podlewania?
Foto:
Obrazek

Z góry dziękuje za odpowiedź.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z Daliami i Gazaniami

Post »

Szara pleśń.Poszukaj w sieci czym zwalczać.Gazania jeśli była zalana, to niestety zahamowało jej wzrost/tworzenie pąków kwiatowych.Wystaw na pełne, całodniowe słońce, może odżyje.Podwiędłe kwiaty dalii trzeba niezwłocznie usuwać, oprócz przekwitania też mogą znajdować się tam patogeny chorobowe (jeśli to te same ) szarej pleśni i dlatego zasychają od spodu.Mają albo niewłaściwe stanowisko, albo stale zbyt mokrą ziemię.
Teoria, teorią, można pryskać, ale z doświadczenia powiem, że często trudno taką sezonową roślinę skutecznie wyleczyć z choroby grzybowej, by jeszcze zdążyła być ozdobą i do końca sezonu cieszyć się kwiatami.
Zrobisz jak zechcesz, ale ja chore rośliny wyrzucam, bo pieniądze wolę wydać na nowe rośliny niż wcale nie tanią chemię.
Awatar użytkownika
ariael
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 31 lip 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rośliny jednoroczne, których nie lubią ćmy, motyle, a przede wszystkich ich gąsienice.

Post »

Rozczarowana obecnym sezonem balkonowym, chciałabym dużo wcześniej przygotować się i wybrać kwiaty, które lepiej spełniłyby moje oczekiwania.
Sezon obecny był olbrzymią plagą żerowania gąsienic (głównie tych zielonych, które składają ćmy). Upodobały sobie pelargonie rabatowe, rzadkie odmiany lobelii, które sama wysiałam, i którym poświęciłam dużo troski, następnie pożarta została diaskia, calibrachoa, heliotrop - trudno było zapanować nad wyeliminowaniem, bądź ograniczeniem tych szkodników. :roll:
Na dodatek, wyżarte tkanki na liściach pelargonii, przyciągnęły choroby grzybowe, które nie rokują najlepiej. Podlałam je rozcieńczonym Previcur'em w dawce wskazanej przez producenta, ale to nie pomogło, bo rośliny jeszcze bardziej zmarniały.

Przyszły sezon chciałabym zacząć z innymi roślinami. Stąd moje pytanie: jakie kwiaty wybrać do doniczek, których nie lubią ćmy i motyle?
Wiem, że teraz jest trend na eko i wszyscy kochają owady, ja też je lubię, ale niech lecą sobie na większe przestrzenie. Nie jest dobrze, kiedy niewielki balkon staje się miejscem żerowania wielkiej plagi gąsienic.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Rośliny jednoroczne, których nie lubią ćmy, motyle, a przede wszystkich ich gąsienice.

Post »

Może aksamitki albo kocanka włoska...
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
ariael
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 31 lip 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny jednoroczne, których nie lubią ćmy, motyle, a przede wszystkich ich gąsienice.

Post »

Corazonbianco, dziękuję. :) Kocanka włoska to dobra sugestia dla mnie. Nigdy jej nie miałam, ale poczytałam o niej w sieci i okazuje się być rośliną, którą chętnie widziałabym na swoim balkonie. Lubię srebrzyste ulistnienie roślin stąd często miałam te bardziej powszechne odmiany kocanek, ale one trochę mnie już znużyły, więc ta włoska byłaby ciekawą nowością w mojej uprawie.
Może ktoś jeszcze ma jakieś sugestie? ;:24
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rośliny cebulowe, jednoroczne - problemy,porady

Post »

W tym roku jesienią zaszalałam i nakupiłam duże ilości cebul (tulipany, narcyzy. iryski itp). Posadziłam na początku października. Obrazki włoskie i iryski wyszły już na kilka-kilkanaście cm , tulipany zaczynają wychodzić :( W 16-dniowej pogodzie nadal podają ciepło. Czy coś będzie z tych cebul , czy mogę je spisać na straty?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Rośliny cebulowe, jednoroczne - problemy,porady

Post »

Dokładnie to samo się zrobiło z moimi cebulowymi. Wyszły trąbki na kilkanaście cm.
Nie wiem co z tym zrobić, obciąć, zostawić...
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Rośliny cebulowe, jednoroczne - problemy,porady

Post »

U mnie na nieszczęście też wychodzą... :roll:
Obrazek
kusa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 1 lis 2016, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny cebulowe, jednoroczne - problemy,porady

Post »

Cześć :)

Mam na balkonie dużą donicę z cebulowymi (krokusy, tulipany, narcyzy) i kilka dni temu zaczęły kiełkować jak szalone. Donica jest otulona styropianem i agrowłókniną, kiedy radzicie to zdjąć?

Pozdrawiam!
DomiNaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 lip 2019, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kropki na liściach roślin balkonowych

Post »

Witam! Od pewnego czasu na moich roślinach (meczennica, powój, papryczka), pojawiają się jasne plamki. Róże też jakieś marne. Czy ktoś ma pomysł co to jest i jak z tym walczyć? Pozdrawiam!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kropki na liściach roślin balkonowych

Post »

Skoczki liściowe, skoczek różany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”