Lilie termin sadzenia, przesadzania, głębokość

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Adrianos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 lis 2009, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

A z kad wziąść takie cebulki lilii możeby by z kwiatu gdy sie zakupi w sklepie ciety kwiat i sie wsadzi do ziemi to sie ukorzeni bo coś mi sie zdaje że nie :?: :?:
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Adrianos pisze:A z kad wziąść takie cebulki lilii możeby by z kwiatu gdy sie zakupi w sklepie ciety kwiat i sie wsadzi do ziemi to sie ukorzeni bo coś mi sie zdaje że nie :?: :?:
Dobrze Ci się zdaje.
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Adrianos pisze:A z kad wziąść takie cebulki lilii
Cebulki lilii możesz kupić wiosną i jesienią w sklepach ogrodniczych, w marketach, a w internecie możesz kupić cebulki przez cały rok :wink:
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Jak to jest w końcu? Lilie można sadzić i jesienią i wiosną? Czy to raczej jest tak, że można ich niewykopywać, bo dadzą radę przezimować, ale lepiej przed zimą ich nie sadzić, żeby przezimowały w piwnicy w jakimś torfie. Bo z tego co widzę, cebule kupuje się wiosną, a literatura podaje dość sprzeczne informacje... 8-)
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Literatura nie podaje sprzecznych informacji.
Literatura podaje, że cebule sadzi się jesienią (najlepiej) ale można też sadzić wiosną. W obydwu przypadkach lilie zakwitną.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Zuważyłem dość nefrasobliwe posługiwanie się nazwami-Lilia henrego,Lilium henryi,
to lilia okazała.Lilia wspaniała,Lilium speciosum,to też lilia okazała.Conc D, Or to orienpetpet,nie orientalna.
Awatar użytkownika
Edyś
500p
500p
Posty: 706
Od: 28 cze 2008, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Witam serdecznie :)
Właśnie wczoraj zauważyłam, że kiełkują mi lilie w donicy (azjatycka Orange Pixie). W zeszłym roku kupiłam 5 cebulek, wsadziłam w donicę i kwitły pięknie na balkonie. Przetrzymały zimę mimo, że ich nie okrywałam ani nic nie robiłam, nawet nie ucinałam kwiatów. Już znalazłam 10 kiełków. Tylko nie wiem czy teraz jak zaczęły kiełkować to nie jest jeszcze na to za zimno i czy lepiej je okrywać na noc czy zostawić samym sobie?
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Czytam o ściółkowaniu i zgłupiałem trochę...
Zostawić gołą ziemię na rabatce (będą tam łaziły i **ały koty) czy wyściółkować np. drobnomieloną korą?
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Witam, kupiłam właśnie cebule lilii. Czy mogę je już wsadzić do ziemi? Czy też lepiej poczekać? Czy może wsadzić je do donic, żey ruszyły i potem przesadzić?
Bożena
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Wsadzić do ziemi.
Awatar użytkownika
nata133
100p
100p
Posty: 106
Od: 1 lut 2009, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Witam! Może ktoś ma zdjęcia cebulek lilii ? Bardzo będę wdzięczna.

Czy cebulki lili są po pomnożeniu złączone ( jak by to powiedzieć ) w poziomy rząd ?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Niektóre cebule lilii są rozdzielane wyrastającym pędem,pęd wyrasta ze środka cebuli
i rozrywa ją na dwie części.Tak często dzieje się przy liliach azjatyckich.Stara karpa
składa sie z wielu słabo zrośniętych cebulek.Nie wszystkie tak się zachowują,czasem
pęd wyrasta trochę z boku,a cebula przez kilka lat rośnie bez dzielenia się.
Awatar użytkownika
Edyś
500p
500p
Posty: 706
Od: 28 cze 2008, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak sadzić lilie?

Post »

Mam pytanie do mirzan. Na zdjęciach są moje lilie, które rozsadziłam jakiś miesiąc temu i mam pytanie. Ponieważ te cebulki rosną różnie, jedne są takie niskie, grube i wolniej rosnące a inne są szybciej rosnące, cienkie i wyższe- czy to wszystko zakwitnie w tym roku? Na pierwszym zdjęciu, w samym środku jest jeszcze coś co nie przypomina pozostałych a też było maleńką cebulką lilii. Sa tylko dwa listki i ani myśli rosnąć w górę. Czy z tego będzie cebulka czy mogłam sobie darować?

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”