Wilec purpurowy ( Ipomoea purpurea )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Wilec

Post »

To dziwne, bo jak ja swoje wilce wysiewałem to się bez żadnego uszczykiwania same już przy samej ziemi mocno rozgałęziały, a im były starsze, tym bardziej były rozkrzewione. A im bardziej były rozkrzewione, tym więcej kwiatów wypuszczały. Efekt był taki, że późnym latem miałem zamiast siatki istną ścianę kwiatów. Tylko, że ja miałem wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) - mieszankę kolorów. Może Ty masz jakiś inny gatunek wilca, który się tak mocno nie rozgałęzia?

A jeśli na dole łodygi opadają liście, to zawsze można skierować tam trochę bocznych pędów, żeby zakryły puste miejsca.
Awatar użytkownika
Tunia-mar
200p
200p
Posty: 206
Od: 18 lut 2010, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wilec

Post »

mateo ja tez miałam taka mieszankę kolorów-ale u mnie nic się samo nie rozkrzewia:) nie wiem o co chodzi...wszyscy piszą że tunbergia krzewi się jak oszalała-moja nie i pomimo że urywam jej czubek juz 4 raz to nadal wypuszcza tylko jeden-już zrezygnowałam może potem się rozrośnie.

A wilec z czasem tez puszczał boczne odrosty na których było pełno kwiatów w takich skupiskach...ale to było na wysokości 1-1,5m, a dół??? Pożal się Boże jeden badylek:)
Awatar użytkownika
Tunia-mar
200p
200p
Posty: 206
Od: 18 lut 2010, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wilec

Post »

A może inaczej rosna kwiaty w skrzynkach (nawet głębokich) na balkonie a inaczej w gruncie, na pewno w gruncie im lepiej i dłużej sa piękne i zielone???/ Sama nie wiem, ale wilec jest tak uroczy że nawet jeden badylek rozkrzewiony wyżej bardzo mnie cieszył rano i wieczorem:)
Awatar użytkownika
Tunia-mar
200p
200p
Posty: 206
Od: 18 lut 2010, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wilec

Post »

Czy wilcowi temperatura w nocy 3-4st C zaszkodzi? Zabierać na noc donice z balkonu?
Awatar użytkownika
zieloonomi
50p
50p
Posty: 82
Od: 6 lut 2010, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec

Post »

Skoro łysieje na dole, to co można dosiać/ dosadzić do donicy?
Co ma wzejść, to wzejdzie ;-)

Serdeczności, Magda
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Wilec

Post »

Tunia-mar pisze:Czy wilcowi temperatura w nocy 3-4st C zaszkodzi? Zabierać na noc donice z balkonu?
Chyba nie zaszkodzi, ale przymrozki pewnie mogą im zaszkodzić. Nie wiem jak siewki, ale jesienią po pierwszym przymrozku wszystkie wilce były zmarznięte. Więc jeśli masz je w gruncie, to w razie przymrozków przykryj je czymś przynajmniej na noc.
Ja bym w każdym razie zaczekał z wyniesieniem donic na zewnątrz do maja.
Też miałem kiedyś wilce rosnące w skrzynkach na balkonie.
Awatar użytkownika
nuska89
200p
200p
Posty: 485
Od: 29 cze 2009, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lübeck

Re: Wilec

Post »

Wzeszły i moje ;:138 Jest ich cała masa - myślałam, że mniej wykiełkuje, a tu proszę, lada dzień będę musiała je pikować do skrzynek i niedługo wystawię je na balkon :heja
Obrazek
Anna S.
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wilec

Post »

Ja posiałam swoje do skrzynek na balkonie razem z grochem. Cały groch już wykiełkował a wilców ani widu ani słychu- a siałam w marcu :(

Myślicie że jest jeszcze szansa, czy wysiać resztę w domu i poprzesadzać? U mnie jest dość zimno na balkonie- jest od północy i nie przygrzewa tam słońce....
Awatar użytkownika
nuska89
200p
200p
Posty: 485
Od: 29 cze 2009, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lübeck

Re: Wilec

Post »

Może wzejdą, bo na balkonie chłodno. Ale nie chcę nic sugerować bo to mój pierwszy raz z wilcami, więc niech się wypowiedzą znawcy. Ale ja bym chyba nie wytrzymała i wysiała raz jeszcze w domu i popikowała. Te na foto mają 9 dni od siewu, czyli bardzo szybko urosły.
Anna S.
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wilec

Post »

No wiem właśnie że szybko im idzie- w zeszłym roku siałam w domu w marcu i w maju były już wielgaśne... Ale nie mam już miejsca na podłogach i parapetach więc zaryzykowałam siew bezpośrednio do skrzynek :(
Awatar użytkownika
Tunia-mar
200p
200p
Posty: 206
Od: 18 lut 2010, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wilec

Post »

kffiatek mi wilce wzeszły piorunem i w tym i w tamtym roku-4dni im to zajęło-więc na Twoim miejscu bym dosiała wilca.Ja w tamtym roku dosiewałam, bo wrzuciłam do każdego dołka około 4 ziarenek w odstępach jakichś 10-15cm i w jednym dołku wyszły wszystkie w innym jeden-to tam gdzie był jeden czy dwa to dosiałam i rosły już do końca w skupiskach po około 3-4 sztuki-pięknie rosły, pięknie kwitły :) w skrzynce balkonowej tylko takiej ciut głębszej niz zwykle.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Wilec

Post »

Pikowanie wilców? nie chcę krakać, ale one tego nie znoszą :shock: ja swoje do skrzynek zawsze wysiewałam punktowo i nie ruszałam. Nawet przesadzenie do gruntu nadmiaru ze skrzynek marnie się powiodło... to tak jakby chcieć pikować FASOLĘ!
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
nuska89
200p
200p
Posty: 485
Od: 29 cze 2009, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lübeck

Re: Wilec

Post »

Każdy uczy się na swoich błędach.. Zobaczymy co z tego będzie. Bez sensu, żeby rosły w takim pudełeczku..
Nie mam prawie w ogóle doświadczenia w balkonowych, dopiero zaczynam, więc i proszę o wyrozumiałość.
Anna S.
Moje kwiatki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”