Frezja

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Frezja

Post »

Hmmm :roll: A mogą najpierw leżeć w chłodzie a póżniej w cieple? ;:219 Mam nadzieję, że zakwitną ;:224 Dzięki za wyjaśnienie ;:215 ;:180
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Frezja

Post »

Szukane na szybko:

"Zupełne różnicowanie się kwiatów (w cebuli) wymaga 6-9 tygodni w 12-15 st.C zależnie od warunków i uznaje się za nieodwracalne po 4 tygodniach w 13 st.C. Temperatura powyżej 21 st. C nie wywołuje zmian. Temperatura wpływa także na charakterystykę budowy kwiatostanu. Tworzenie pąków przerywa wysoka temperatura (powyżej 16 st C), po czym występują nieprawidłowości takie jak wykształcanie się kwiatów poniżej pozostałych na kwiatostanie.

Po wykształceniu zawiązków rozwój kwiatów przyspiesza temperatura powyżej 16 st. C a zwalnia w niższej. W uprawach komercyjnych, rośliny są pędzone w temp. 12-15 st. C celem osiągnięcia szybkiego rozwoju kwiatów i polepszenia jakości."

Jednym słowem pozostaje Ci być dobrej myśli i odżywiać je dobrze żeby za rok ładnie kwitły.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Frezja

Post »

Dzięki :D Czyli mam je odpowiednio zasilać, jesienią wyciągnąć z donic, wysuszyć w ciepłym pomieszczeniu i je tam przechować, później do chłodniejszego pomieszczenia i dopiero posadzić :?:
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Frezja

Post »

Zawsze suszę latem bo tak się wycwaniły i zasychają. Potem jesień spędzają już w ziemi w chłodzie, jak sadzę to część ma już zwykle kiełki.

PS jak ktoś miałby warunki to mógłby preparować bulwy i mieć frezje w rzutach przez cały rok, a że zimą miło jak coś kwitnie to mi nie przeszkadza taka uprawa.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Frezja

Post »

Sadziłbym tak jak Ty sadzisz, ale nie mam miejsca w domu, by mieć je zimą ;:174 Dlatego sadzę pod koniec marca/początek kwietnia i kwitną wtedy latem :D
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Frezja

Post »

Zawsze możesz spróbować wygrzać je na grzejniku zimą, jak dymkę, a potem przechłodzić na wiosnę.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Frezja

Post »

Ciekawe czy moje zakwitną. na razie mają kiełki wysokości 7cm.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Frezja

Post »

Haha, po kilku miesiącach moje frezje pokazały pierwsze kłosy. 2-3 są pękate ale póki co małe. kolejnych 3-5 jest jeszcze małych i nie wiem czy nie będą po prostu puste. :/ Ogólnie posadziłem ok 18 cebulek w 2 donicach. Niedługo zamieszczę zdjęcie. :) Byłbym szczęśliwy gdyby zakwitło choć kilka...
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezja

Post »

Moje jeszcze nie posadzone do ziemi.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Frezja

Post »

Witam moje frezje powoli kończą kwitnienie. Część listków wyschła niczym siano na polu. Nie wiem czy coś się z cebulami stało. W każdym razie frezje ładnie pachną, kwiaty również są ładne - osobiście polecam jednak pojedyncze niż pełne. Pełne szybciej opadają, są mniejsze i mniej pachną. Z ok 15 cebulek zakwitło z 6-7 co i tak uważam za sukces. :wink: Ostatnie chwile frezje spędzą w małym szklanym wazonie - a obie doniczki ze straszącymi liśćmi idą do pomieszczenia roboczego. Kwiaty frezji pojedynczej osiągnęły u mnie 6 cm średnicy (pod kwiatem ledwo widoczna linijka :P )

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezja

Post »

Cebulki zaczynają puszczać kiełki, chyba trzeba je będzie już posadzić do ziemi.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Frezja

Post »

:wit mam cebulki frezji. Mogę je teraz posadzić do doniczki, a potem gdy miną przymrozki posadzić do gruntu? Czy lepiej niech rosną w doniczce?
Pozdrawiam :D
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Frezja

Post »

Jak podpędzisz w doniczce to dłużej będą rosły i lepiej na tym wyjdą. Plus doniczkowe lubią być bardziej "rozlazłe" niż gruntowe. Na upartego możesz wkopać razem z donicą po przymrozkach, oszczędzisz czasu przy wykopkach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”