Frezja

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Frezja

Post »

Czy ja wiem czy takie trudne w uprawie ;:224 ;:173 :?: Żle nie jest :D Może dlatego,że sadzę je w donicach :?: Nie wiem... ;:306 Życzę Ci sukcesów w uprawie i łanów kwiecia ;:108
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Frezja

Post »

Dzięki :wit pierwszy raz będe je sadził...oby się udało ;:333
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Frezja

Post »

Witam co u waszych frezji ? Podpędzacie je już ?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Frezja

Post »

U moich frezji na razie nic ciekawego się nie dzieje :D leżą sobie i odpoczywają (cebulki) :) Muszę jeszcze dokupić ;:131 Ja nigdy nie podpędzałem frezji... zawsze sadzę koniec marca -początek kwietnia w donice w folii 8-) Zeszły rok (jak już pisałem) nie był dobrym rokiem dla frezji, ponieważ było zimno, brakowało gorącego słońca. W końcu frezje pochodzą z Afryki :lol:
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Frezja

Post »

Witam czy posadzone frezje muszą przebywać w chłodnym pomieszczeniu czy w ciepłym ?
Awatar użytkownika
oliwia1974
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lut 2018, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezja

Post »

Umieszczone na jas­nym parapecie okiennym, w temperaturze nie wy­ższej niż 15°C, zakwitną w mieszkaniu w maju lub czerwcu. Takie coś wyczytałam na pewnym forum.
Pozdrawiam Oliwia

Trzeba myśleć pozytywnie by dojść do celu...
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Frezja

Post »

U mnie frezje posadzone już nie wiem.... 3-4 miesiące temu do doniczek w domu są przy oknie południowym. Żyją choć niektórym schną pojedyncze listki. Pędów kwiatowych na razie nie ma i przypuszczam, że cebulki chyba się przepoczwarzają zamiast wydać kwiat no ale zobaczę co będzie za kilka(naście) tygodni. Niebawem zacznę troszkę podlewać plantonem w małej dawce. Zastanawiam się też może kupię kilka sztuk i posadzę nowe również do donic wiosną.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Frezja

Post »

Ja tam nie rozumiem o co chodzi z tym całym przepoczwarzaniem ;:219 Chodzi o to, by cebulka wytworzyła nad sobą kolejną? ;:131 Moje już sobie odpoczywają o do ziemi pójdą może pod koniec marca 8-)
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Frezja

Post »

Zabarykadowałem się w dziale warzywnym a to tutaj pilnować trzeba. :lol:

Frezja żeby zakwitnąć musi przejść po zaschnięciu 3-4 miesiące w temperaturze powyżej 20 stopni, potem w 9-12 stopniach. Ja załatwiam to tak że wykopane bulwy suszę i trzymam w pokoju, sadzę jesienią do doniczek i trzymam w chłodnym garażu. Rosną same i zwykle w lutym-marcu kwitną. Gdy wyrosną zaczynam nawozić niewielkimi dawkami nawozów z podlewaniem bo frezja jest wrażliwa na zasolenie podłoża. Trzeba je palikować bo nawet rosnąc w chłodzie są wiotkie i mają długie liście. Jedyny problem, czasem robią sobie przerwę na rok a w następnym ich potomstwo już kwitnie normalnie.

Gdy cebule nie przejdą tego okresu dwóch spoczynków to zamiast zakwitnąć wytwarzają tylko bulwy, zazwyczaj mniejsze od matecznej. Czyli zachodzi przepoczwarczenie.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Frezja

Post »

Hmmm :roll: A mogą najpierw leżeć w chłodzie a póżniej w cieple? ;:219 Mam nadzieję, że zakwitną ;:224 Dzięki za wyjaśnienie ;:215 ;:180
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Frezja

Post »

Szukane na szybko:

"Zupełne różnicowanie się kwiatów (w cebuli) wymaga 6-9 tygodni w 12-15 st.C zależnie od warunków i uznaje się za nieodwracalne po 4 tygodniach w 13 st.C. Temperatura powyżej 21 st. C nie wywołuje zmian. Temperatura wpływa także na charakterystykę budowy kwiatostanu. Tworzenie pąków przerywa wysoka temperatura (powyżej 16 st C), po czym występują nieprawidłowości takie jak wykształcanie się kwiatów poniżej pozostałych na kwiatostanie.

Po wykształceniu zawiązków rozwój kwiatów przyspiesza temperatura powyżej 16 st. C a zwalnia w niższej. W uprawach komercyjnych, rośliny są pędzone w temp. 12-15 st. C celem osiągnięcia szybkiego rozwoju kwiatów i polepszenia jakości."

Jednym słowem pozostaje Ci być dobrej myśli i odżywiać je dobrze żeby za rok ładnie kwitły.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Frezja

Post »

Dzięki :D Czyli mam je odpowiednio zasilać, jesienią wyciągnąć z donic, wysuszyć w ciepłym pomieszczeniu i je tam przechować, później do chłodniejszego pomieszczenia i dopiero posadzić :?:
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Frezja

Post »

Zawsze suszę latem bo tak się wycwaniły i zasychają. Potem jesień spędzają już w ziemi w chłodzie, jak sadzę to część ma już zwykle kiełki.

PS jak ktoś miałby warunki to mógłby preparować bulwy i mieć frezje w rzutach przez cały rok, a że zimą miło jak coś kwitnie to mi nie przeszkadza taka uprawa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”