Hiacynt - wszystko o uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Ja dziś byłam na działce i jeden z moich hiacyntów już pokazał "główkę" :cry:
Reszta cebulowych też pokazała pierwsze oznaki życia. Czy to normalne o tej porze roku?
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

No właśnie Aniu nie wiem czy nie za wcześnie. Mnie to martwi. Ale u mnie dzisiaj w nocy napruszyło troszkę śniegui jest prawie -2 stopnie więc może nic im nie będzie -śnieg je okrył i mam nadzieję ze są bezpieczne.
Pozdrawiam - Iwona
Mój mały ogródek
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

piękne hiacynty, ja mam jeszcze małe i nie wszystkie kwitły. Dzisiaj kupiłem w kwiaciarni nową odmianę do ogrodu (bordowe i białe) na pewno będą ładnie kontrastować z niebieskimi :P:P:P:P:P
Pozdrawiam Filip
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Hiacynt w donicy, w domu,na balkonie

Post »

Zachorowałam na hiacynty i zakupiłam sporo cebulek. Wydawało mi sie, ze wystarczy poczytać parę uwag jak sadzić i pielęgnować i będzie OK. Ale zadziwiło mnie jedno i może ktoś pomoże mi to wyjaśnić. Dlaczego w wielu artykułach pisze - jako uwaga - żeby sadzić je piętka do dołu. Czym jest ta piętka?? Gdyby nie było słowa Uwaga, pewnie nie zwróciłabym na to uwagi i zasadziła tak, jak to - według mnie - jest oczywiste - czyli jak zwykła cebule. Tylko czemu ta uwaga??

Przy okazji proszę o rade - czy doniczkę z hiacyntami mogę zostawić na zimę na balkonie, tylko ja owinąć np agrowłókniną? I czy owinąć ja w całości, czy zostawić trochę luzu, żeby "oddychała"?


Proszę używaj polskie znaki. Teraz poprawiłem za Ciebie. Xipe
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Pięta to miejsce, z którego wyrastają korzenie. Korzenie wykazują geotropizm dodatni czyli rosną do środka ziemi. Trzeba sadzić rośliny zgodnie z ich fizjologią "zielonym do góry".

Doniczki z posadzonymi cebulami najlepiej zadołować w gruncie.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja też w tym roku trochę hiacyntów posadziłam do doniczek na balkonie i właśnie myślę, jak je zabezpieczyć przed mrozem. Mam trochę folii bąbelkowej, więc owinę. Trzeba też zadbać o to,żeby od dołu nie zmarzły, więc kawałki styropianu, no i trzeba postawić przy ścianie,żeby coś trochę im było cieplej. Z góry nie mam zamiaru niczym przykrywać, w gruncie też nie przykrywam.
Waleria
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Sadziłam w zeszłym sezonie do donic takich zwykłych szkółkarskich z dużymi otworami i dołowałam w ogrodzie.Wiosną włożyłam do ceramicznej i stały na tarasie.Teraz jednak posadzę do gruntu, jak dla mnie za dużo zachodu, krótko kwitną, a potem trzeba podlewać te zasychające i o nich pamiętać kiedy już w głowie pelargonie i inne.Do końca czerwca zasychały w donicach. Liście nie mogą uschnąć (odżywiają cebulę), ale zżółknąć i zaschnąć w sposób naturalny, ziemia musi być zawsze nieco wilgotna.
Na balkonie nie mogą zimować, ziemia nie może w donicach zmarznąć, trzeba wynieść do chłodnej piwnicy.
Katarzynka
500p
500p
Posty: 696
Od: 23 mar 2007, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko pomorskie

Post »

Tylko nie piwnica !!!
Balkon i tak jak pisała Waleria zabezpieczyć przed mrozem.
Pamietać nalezy aby nie przesuszyć podłoża, wiec warto na górze położyć gałązki świerkowe.
Kiedyś bawiłam się w to aby hiacynty kwitły w grudniu w domu.
Pozdrawiam Kasia
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Muszę przyznać, że zawsze można na Was liczyć. Doniczki na zimę porządnie okryję, ale zadołowac w ziemi nie mogę, bo jej nie posiadam. :) Myśle, że się uda. Mam raczej więcej szczęścia, niż doświadczenia i ciągle mi się coś udaje. Może rośliny lubią, kiedy czują rękę "właściciela" - nawet niewprawną. :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja też sie parę lat temu bawiłam w to samo, i nic mi z tego nie wyszło. :( Piwnica, czarne kapturki i ...klapa. Teraz spróbuję z balkonem.
Może napisze ktoś, kto ma pozytywne doświadczenia z balkonem?
Waleria
Katarzynka
500p
500p
Posty: 696
Od: 23 mar 2007, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko pomorskie

Post »

Obecnie w sklepach cała gama kolorowych hiacyntów, proponuję zakup kilku dodatkowych cebul, włożenie ich do papierowej torebki i do dolnej szuflady w lodówce. Koniec grudnia, początek stycznia do doniczki z ziemią na głębokość tak aby przykryć je ok 3cm. i na parapetr. Żadnych dodatkowych zabiegów, tylko podlewanie.
Mi się udało i hiacynty kwitły w domku , a jaki zapach był kiedy za oknem śnieg.
Próbowałam tylko z hiacyntami.
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Świetny pomysł. Właśnie posadziłam cebulki na balkonie, ale ponieważ trochę przesadziłam - jak zwykle - z ilością, odłożyłam kilka z tą właśnie myślą - że sprobuję posadzić w domu. I teraz miałam szukać informacji na ten temat, a tutaj odpowiedź już na mnie czeka. Będę próbować. 8)
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Jeszcze jedno mam pytanie. Jak podlewac hiacynty w doniczkach na balkonie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”