Hiacynt - wszystko o uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

A ja dwa dni temu dostałam od męża 8 szt w doniczkach , jak na wiosnę i już są na parapecie kuchni :).
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

A ja wczoraj zobaczyłam,że moje hiacynty również wykiełkowały, zastanawiam się ,czy jak bym wykopała donicę i wstawiła do domu czy nie przyśpieszę kwitnienia i będzie ładnie. Proszę poradżcie, wyglądają tak
Obrazek
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Obawiam się, że mogłoby to dobić roślinę. skoro już przyzwyczaiła się do zimna to kiedy przyniósł byś ją do domu to by szybko ruszyła w górę, ale jeśli by zakwitła to prawdopodobnie szybko przekwitnie. Musiałbyś od początku pędzić ją w domu aby temperatura była stała.
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dzięki, to ją pozostawię niech cieszy oczy wiosną.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Myślę, że to najlepsze rozwiązanie :) Przez zimę nie powinno nic się z nimi dziać :wink:
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Post »

Vivir przeczytaj cały wątek uważnie,znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania. (nie musi się ale powinno) .Kaśka
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

vivir pisze:Mam pytanie czy Hiacynty naprawdę trzeba koniecznie co roku wykopywać ? :) i czzy trzeba obcinać zwiędłe pędy ?
Nie trzeba co roku wykopywać cebul. Ja jednak robię to co roku - rozdzialam wówczas kolony i mam ładniejsze kwiaty. Jeżeli chcesz możesz wykopywac co 2-3 lata ale muszą być na stanowisku przepuszczalnym, gdyż zbyt duże opady latem mogą im zaszkodzić.

Odnośnie pędów to po kwitnieniu obcinam część z kwiatostanem - wiązanie nasion osłabia cebulki.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Hiacynty namnażają się same. Na glebach piaszczystych i jednocześnie zasobnych w próchnicę bardzo szybko. Na glebach gliniastych wolno.
W celu przyspieszenia narastania cebul można nacinąć piętkę w okresie spoczynku. Wtedy na ranach tworzą się małe cebulki wielkości ziaren pszenicy - fasoli.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Moje hiacynty nie przesadzane od paru lat , nie było na to czasu . Musi im wystarczyć solidne nawożenie , jak wszystkie cebulowe hiacynty to lubią .

Obrazek

Swiątecznie ... kozula .
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

vivir pisze:Mam pytanie czy Hiacynty naprawdę trzeba koniecznie co roku wykopywać ? :) i czzy trzeba obcinać zwiędłe pędy ?
Nie ma takiej potrzeby. moje hiacynty pozostają w tym samym miejscu przez ok. 3 lata.

Wykopywanie co roku chroni rośliny przed chorobami, które często spowodowane są zbyt mokrymi latami (ostatnio bywa z tym różnie).
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Owszem cebulka wytwarza korzenie kurczliwe, które wciągają ją głębiej. Problem leży w tym, że cebulki narastają i robi się tłoczno. Cebulki w klonie drobnieją i stąd brak kwiatów.
Mushka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 lip 2008, o 20:16
Lokalizacja: Niemcy/Baden-Baden/

Post »

kupilam hiacynty ktore cieszyly moje oczy przez pare dni w kuchni na parapecie niestety jak to bywa przekwitly i nie wiem co zrobic dlatego mam pytanie...co zrobic z cebulami ktore po nich pozostaly wyrzucic czy wkopac i co z nich bedzie ?
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Mushka , nie wyrzucaj ,tylko wiosną posadź je w ogródku. A do tego czasu postaw je w zimnym pomieszczeniu (jeśli takim dysponujesz) i nie podlewaj - niech przejdą stan spoczynku i zregenerują siły przed kolejnym kwitnięciem....
Pozdrawiam,Małgorzata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”