Szczawik purpurowy ( Oxalis regnellii 'Atropurpurea' )- ogród czy dom

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
marin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 lip 2006, o 16:25

Szczawik purpurowy ( Oxalis regnellii 'Atropurpurea' )- ogród czy dom

Post »

Witam
Dostałam ozdobną fioletowo-bordową koniczynkę, nie wiem o niej nic.
Czy jest to bylina, czy jednoroczny kwiatek?
Jak się nazywa, jakie ma wymagania?
Mam nadzieję że jest to roślinka do ogrodu , a nie domowy kwiatek.
Proszę pomóżcie mi.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, :D
Oxalis regenelli "Atropurpurea"= Oxalis triangularis
Jest wdzięczną rośliną,atrakcyjną tak dla liści,koloru i kwiatów.
Dla tych purpurowych kolor kwiatów= stonowny róż.
W odmianie biało kwitnącej,chyba bardziej rzadka, liście są nieco mniejsze i zielone.
Tą roślinę też posiadam :lol: .
Całą wiosnę i lato spędzają na ogrodzie,jednak traktuję :P jako doniczkowe kwiaty.
Są ozdobą rabaty"ciekawych kwiatów".Maskuję ich ustawianie,tym bardziej,że potrzebują
dużo wilgoci i umiarkowanego słońca.Stoja w dodatkowych pojemniczkach .
Są roślinami ,które swój system korzeniowy mają podobny do wszystkich bulwiastych bylin.Miejsce wyrastania liści to bulwa /jak szyszeczka/.Ale jak wszelkie bulwiaste,przechodzi okres spoczynku.I to od nas zależy ,kiedy nastąpi ich wzrost.Ale odpoczac musza,zgubią liście,trzeba zasuszyć na 2-4 m-ce.
Ponowne wsadzenie do świeżej i lekko wilgotnej ziemi,pobudza je do wzrostu.
Ja ten okres ustawiam tak aby rosły,zdobiły i kwitły właśnie latem.

pozdrawiam
Jovanka ;:3
marin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 lip 2006, o 16:25

Post »

wielkie dzięki :D
już wiem co mam, proszę powiedz mi jeszcze w jaki sposób mam ją przezimować, bo nie bardzo zrozumiałam :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,jasne,że powiem :D

W pewnym momencie roślina zaczyna marnieć tzn.liście ulegają zwiotczeniu,sa długie pokładające sie,część z nich traci kolor,łodyżki liści jakby schły,cieniały :roll: .Po próbie wyciągania tych padniętych
łatwo urywają się.Gdy jest to większe zjwisko, to dla mnie jest to sygnał kończącej się wegetacji.
Może to nastąpić nawet w końcu sierpnia.Do końca września może stać jeszcze na dworze.
W tym okresie daję roślinę w miejsce ustronne :P ,tak aby spokojnie ,bez opadów weszła w stan spoczynkowy.Nie podlewam,nie nawoże,całość usycha.
W okresie zimowym doniczkę wraz z całą zawartością przetrzymuję na sucho w temp.ok.10-15 stop.
W styczniu.można wcześniej troszkę wysypuję bulwki-szyszeczki i sadzę w nową, dobrą ziemię na gl.ok.3 cm czyli płytko.
Od czasu do czasu spryskuję.Młode listki powinny pokazać się w okresie 1 m-ca.
Szeroko opisałam,w praktyce jest to znacznie łatwiejsze.

Pozdrawiam
Jovanka ;:3
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

No więc ja tez mam ta roślinkę, dostałam ją od mamy i pięknie mi kwitnie! Jest po prostu mniami.
Najlepsze jest to, że moja teściowa ma taki sam i właśnie zaczął jej przekwitać - mój jest bujny, ma mnóstwo kwiatów, w ogóle szaleje ze wzrostem - zaś jej leży i wygląda okropnie- i pewnego dnia przyszłam i powiedziałam: Jeju, a co to z tym kwiatkiem się dzieje?!?!?! Rany, ale musi miec sucho! Na to teściowa spłonęła cała, mówiąc, że właśnie, że go podlewa i nie wie co się z nim dzieje... He hehehe, teraz po przeczytaniu postów, wiem, że tak ma być, i że teściowej nieźle palnęłam, i że pewnie mój też tak niedługo będzie wyglądał!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ale jaja!

Dzięki Jovanka za rozjaśnienie! ;:128 a ja musze pocieszyć teściową zaraz ;:224 ;:224 ;:225
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Onaczku,faktycznie numer :D

ale nie ma sie co przejmować,zawsze z nowościami ,naszymi nigdy nie wiadomo
co zacz?? dopóki nie przećwiczymy.Kolezanka obdarowana takim oxaliskiem,wyrzuciłą go gdy marniał.
I nie pomogły moje wcześniejsze tłumaczenia.On po prostu wg niej wykończył się.Ot.co.

A prawda z kwitnieniem jest taka,że najbardziej istotny jest moment pierwszego podlewania po przerwie zimowej,z uśpienia ;:17 =sygnał dla rośliny,że czas popracować :P .
I stąd są różnice w kwitnieniu,żywotności?Ja mam je od 3 -4 lat.W każdym roku inaczej się zachowują,więc wiem,że ten moment przebudzenia decyduje.Jak pędzeniu cebulowatych!!!
Inna rzecz,to podłoże i ono też wprowadzi różnicę,podlewanie,stanowisko.

;:26 ojjjjjj,czasami miło ,gdy pomożemy sobie
pozdrawiam Jovanka ;:23
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Szczawik- czemu pochylają się listki

Post »

Witam,

Tydzień temu zakupiłam malutki szczawik. Od razu został przesadzony, ale zauważyłam, że od jakiś dwóch dni bardzo mu się pochylają listki. Proszę o pomoc w ustaleniu co może być przyczyną takiego stanu rzeczy (tzn; szczawika)

Obrazek
Pozdrawiam
Asikk :)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Może ma za sucho lub za mokro. Wodę wlewaj do podstawki. Ziemia musi być lekko wilgotna.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ze zdjecia wnioskuję,że ma za mokro.
Przesadziłaś być może do niewłaściwej ziemi - winna być z dużą domieszką torfu lub ma niewłąściwą ekspozycję,gdyz jest to roślina zaroślowa.
Jest rośliną kwasolubną, cieniolubną i przystosowaną do środowiska wilgotnego ale nie może być zalewana.
Moze zmień jej szybko warunki....
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Post »

Szczawika wsadziłam do ziemi dla roślin doniczkowych. W takim razie zmieniam dziś ziemię i dodam sporo torfu, tylko czy:
- przy przesadzaniu mocno otrzepać z ziemi?
- czy podlewać tylko do podstawka?
- czy podlewać wodą przegotowaną?
Pozdrawiam
Asikk :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Nie musisz mocno otrzepywać ,myślę,że te pokładające się listki po prostu...odpadną ,a cały cykl uprawy rozpoczniesz na nowo oczekując ich nowego wzejścia. Ziemia musi całkowicie przeschnąć zanim podlejesz znowu .
Podlewanie wodą przegotowaną nie jest konieczne jeśli dołożysz kwaśnego torfu .
Piszę to z własnego doświadczenia z tym,że ja uprawiam szczawiki w donicach ale zakopanych w ogrodzie na rabacie.
Podlewam co drugi -trzeci dzień podczas polewania ogrodu - żadnych specjalnych zabiegów nie wykonuję ,nawet zasilony jest nawozem do róż tak jak i one czyli 1xm-c.
W chwili obecnej moje bulwki bordowego szczawika dopiero budzą się do życia wypuszczają pojedyncze pierwsze liście
podczas gdy zielono-bordowy jest już bujnieszy i ma nawet 1 (jeden!) kwiatek.



Obrazek
Zdjęcie z 25.05
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
JUSTI
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 sty 2007, o 12:48
Lokalizacja: TYCHY

Szczawik purpurowy ( Oxalis regnelli 'Atropurpurea' )

Post »

Teściowa dała mi kwiatek, ale nie mam pojęcia co to jest. Wymaga on jakiś szczególnych względów?
Obrazek
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Justi, to szczawik, czyli Oxalis regnellii :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”