Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Kilka postów wcześniej napisałam, że stokrotka przezimowała mi w gruncie. Otóż nie :wink: , okazała się być przetacznikiem ;:oj .
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Ktoś wysiał/wysiewa/zamierza wysiać?
Mam nasiona Le...ko Lux Mieszanka. Ma ktoś doświadczenie, co z tego może wyrosnąć?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Mój niewielki osteospermum przycięty po przymrozkach jesiennych został wniesiony na okno południowe w zimnym pomieszczeniu ok 10*C. Pomimo że. w chłodzie to cały czas rośnie i zawiązał bardzo dużo pączków kwiatowych. Parę gałązek wsadziłam w tą samą doniczkę i widzę że się chyba przyjęły bo nie straciły wigoru gdy, tymczasem w wodzie wyglądają jak by miały w niej uschnąć. Aby do wiosny i szybko zakwitną :D
Obrazek
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Jowita37 pisze:Ktoś wysiał/wysiewa/zamierza wysiać?
Mam nasiona Le...ko Lux Mieszanka. Ma ktoś doświadczenie, co z tego może wyrosnąć?
Ja wysiewałam w ubiegłym roku te nasiona - całe opakowanie i nie wzeszła mi ani jedna sztuka. Być może, że coś zrobiłam źle, bo siane z nasion kupionych w Lidlu na całe opakowanie miałam o ile dobrze pamiętam chyba 6 szt. Ponieważ nasiona lux legut. mam jeszcze jedno opakowanie to będę je siała - w ubiegłym roku kupiłam 2 opak. bezpośrednio z ich strony - ogólnie kupiłam od nich sporo innych nasion i ładnie wschodziły, więc to pewnie ja popełniłam jakiś błąd. A tak kwitły te z lidla (niestety mój aparat robi kiepskie zdjęcia):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

kwitły do października i miały jeszcze bardzo dużo pąków, ale niestety słońce w tym miejscu ogródka nie dochodzi jesienią, bo zasłania go cień drzew od sąsiada i już się nie rozwinęły - szkoda mi było je wyrywać no ale cóż - mamy trochę za krótkie lato.
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12456
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

A to moja ubiegłoroczna -przepiękna odmiana

Obrazek
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Ninia widzę, że z mieszanki wyrosły ci rzeczywiście różne kolory. Też na to liczę.
Wysiałam pół paczki nasion i wyrosło mi ponad 40 roślinek, znacznie więcej niż liczyłam i niż mam miejsca na parapetach.
Nasiona kupowałam w tym roku w Auchan.

Obrazek

Dorcia prześliczna, ale taka odmiana jest do uzyskania chyba tylko z gotowych sadzonek?
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12456
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Tak,kupiłam sadzonkę- to Margarita White Spoon
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Jowita37 - ale super Ci powschodziły. W czwartek byłam w Auchanie i miałam kupić te nasiona, ale stwierdziłam, że dam szansę najpierw tym z ubiegłego roku i mam jeszcze jedno opakowanie z ubiegłego roku z Lidla - też bym chciała by mi tak powschodziły - ile dni wschodziły te Twoje? Czy wcześniej moczyłaś nasionka w wodzie? Czy przysypywałaś ziemią nasionka i jaką warstwą?
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Ninia nasiona wysiałam 22 stycznia. Do plastikowego pojemnika nasypałam ziemię, rozłożyłam nasiona, przysypałam mniej niż 1 cm warstwą ziemi, podlałam, owinęłam folią spożywczą, zrobiłam w niej dziurki i całość wylądowała na okapie kuchennym. Ziemia Sterlux -
Hollas do wysiewów. Nie odwijałam folii, nie wietrzyłam. W domu mam ustawioną temperaturę na 21,5 stopnia, ale jak się gotuje, to nad okapem jest cieplej. Po kilku dniach, nie pamiętam 4-5, pierwsze roślinki pojawiły się nad ziemią i wtedy je przeniosłam na parapet i zdjęłam folię, żeby miały dostęp do światła i miejsce na liścienie. Zdjęcie było zrobione od góry, trochę się wyciągają, niestety.
Zrób szybki test z nasionami, które już masz, masz jeszcze czas, żeby kupić i wysiać nowe. :uszy
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Właśnie wczoraj wieczorem posiałam (do jednego pojemnika te "lux" do drugiego z Lidla) - jeśli nic nie wykiełkuje to tak jak mówisz - kupię nowe. Robiłam tak jak Ty - tylko, że pojemniki ustawiałam na ciepłym kaloryferze - może właśnie tego nie lubią??? - ale tak kiełkują mi wszystkie roślinki i jest ok. (w ubiegłym roku jak nie wschodziły to kombinowałam na różne sposoby: w cieple (22 stopnie), w większym cieple (26 stopni), w chłodzie (18 stopni), moczyłam, nie moczyłam, przysypywałam, nie przysypywałam, przysypywałam tylko piaskiem takim ze sklepu zoologicznego i nic - poza tymi 6 szt. z Lidla, no chyba, że po prostu trafiłam na felerną partię nasion). Nastawiłam się już na cierpliwe czekanie ;:19 .
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Stokrotki rosną powoli, wreszcie będę miała kilka dni wolnego żeby je rozsadzić.

Obrazek
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Pierwsza zakwitła tak, kilka dni temu
Obrazek

Teraz na tej samej roślince rozwinęły się kolejne dwa kwiaty, zakwitła mi też druga. Kilka kolejnych ma pąki. Większość sadzonek rozdałam :roll:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Jowita, bardzo dobrze moim zdaniem się zapowiadają :) Pokaż w połowie lata, jestem bardzo ciekawa jak będą się rozwijać.Bardzo lubię te kwiaty, ale kupne sadzonki po początkowym szale kwitnienia później nagle przestają, albo kwitną bardzo słabo.Może w przyszłym roku sama wysieję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”