Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
dr Ed
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 kwie 2017, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Witajcie!
Jak sobie przeczytałam cały wątek, to już wiem, dlaczego kupione sadzonki zawsze mi zmarnieją prędzej czy później.
W przyszłym roku zamierzam wysiać.
Czy ktoś z was kupował nasiona w Chinach na aliex? Ja zaryzykuję i zamówię zimą, żeby do lutego doszły. Kosztują mało i darmowa wysyłka. Duży wybór. Choć nie wiadomo, co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Na Alie...s nie polecam zakupu tych nasion. zmoderowano/K
Wg mnie ,, stokrotkę" po zakupie należy od razu przesadzić w ziemię ogrodową i dużą donicę lub bezpośrednio do gruntu.Jest pijusem i żarłokiem :D Mi udało się przezimować moją. W czasie zimy zawiązała pąki pomimo przechowywania w zimnym miejscu. Od kwietnia bez przerwy kwitnie.Teraz zastanawiam się kiedy ją znów przyciąć bo bardzo się rozrosła
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Upały i gliniasta mokra ziemia jej służą. Kwitnie bez przerwy aż żal że się już płoży i nie ma jak przyciąć.

Obrazek
silver
50p
50p
Posty: 83
Od: 1 maja 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

osteospermum

Post »

Witam,
czy ktoś wie co dolega temu osteospermum? Zamiast przekwitać, starsze kwiaty więdną tak że łodyżka się przewęża i kwiat zwisa.
utrapienie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2019, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

U mnie niestety to samo. Kupiłam w dwóch różnych źródłach i na początku super. Przesiałam od razu do podłużnych doniczek na bardzo słonecznym balkonie i niestety też zmarniały. Kwiatki poprzekwitały, nie ma nowych, a z roślinek zrobiły się małe krzaczki, które do tego schną od środka. Jeżeli chodzi o podlewanie, to w czasie upałów podlewam dwa razy dziennie: rano i wieczorem. W dni takie około 25 st. jeden raz dziennie. Tak gdzieś z pół litra wody jednorazowo na doniczkę 30 cm., w której mam dwie roślinki.
Może ktoś poradził sobie z podobnym problemem?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Gdy pierwsze kwitniecie przejdzie to można jej delikatnie przyciąć gałązki, bardziej się rozkrzewi.Po jakimś czasie powinna powtórnie zakwitnąć. Nie pamiętam ile tej przerwy ma. Jeśli kwiatki ,,klapną" to wg mnie złapała jakąś chorobę lub ją zaparzyło, powycinać je bo inaczej zadomowi się szara pleśń. Dobrze jest wtedy powycinać do zdrowych liści, trochę ,,przewietrzyć ją".Jeśli z zwiędniętymi kwiatami nic się nie dzieje to można pokusić się do pozostawienia ich na nasionka. Ma ich 1-2 szt. Ziemię lubi wilgotną i nawiezioną. Jak już wspominałam, jest żarłoczna.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Podczas długotrwałych upałów może przestać kwitnąć. Dzieje się tak dlatego, że roślina ta najlepiej tworzy pąki kwiatowe podczas chłodnych nocy, więc w najgorętszym okresie ma niekorzystne warunki. Zazwyczaj pod koniec lata znów wytwarza masę kiatów i przedłuża kwitnienie do jesieni.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Dziękuję , za tą informację :D .
Nie wiedziałam że lubi chłodne noce do zawiązania kwiatków. Teraz wiem dlaczego w zimie zawiązuje pąki i czeka na cieplejszą porę.
utrapienie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2019, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Dziękuję bardzo, spróbuję ją poprzycinać.

(Usunięto nie na temat. Iwona)
Saito
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2020, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Osteo Osteospermum choroby

Post »

Ratujcie.. coś dopadło moje osteo, w skrzynce rosną 2, problem ma tylko jeden z nich. Jak na zdjęciu, plamy na liściach jakby schły, i kwiaty przestały rozkwitać. To samo lub coś podobnego na goździki i dalii :wit
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Może deszcz zalewa, osteospermum, dalia i goździki nie znoszą zbyt mokrej ziemi, szczególnie po posadzeniu.Jeśli to możliwe to chować donice przed silnym, albo długotrwałym deszczem.
korni84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 lip 2018, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Obrazek
kwitnie nieprzerwanie od kwietnia :D
ooooooooooo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lip 2021, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Stokrotka afrykańska, a czarne robaki

Post »

Dzień dobry

Potrzebuje pomocy
Obrazek

Cos takiego zaatakowało moje stokrotki afrykańskie, które stoją na balkonie. Na jednej stokrotce siedzi nawet az po 10 sztuk i wędrują albo siedzą pod liśćmi. Co to jest ? Co z tym zrobić? Bardzo proszę o poradę, nie mogę znaleźć informacji w Googlach

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”