Kleome ciernista

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Kleome ciernista

Post »

Niestety nie umiem znaleźć informacji na forum na temat kleome. Mam pytanie czy mogę ją wysiać od razu do gruntu czy sobie darować, bo na opakowaniu każą robić rozsadę? Jakie macie doświadczenia z tą roślinką?
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Tutaj jest trochę informacji.
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Na stronie podanej przez flowers mówi się o wysiewie pod osłonami,
ale ja 2 lata temu siałam bezpośrednio w ogrodzie ,chyba w kwietniu ,tak myślę,bo wówczas było już bardzo ciepło nawet w marcu,wtedy tez miałam kilka dobrych wysiewów m.innymi cleome i burgmansia metalica.
Wzeszła dość dobrze,potem prawie w środku lata , przenosiłam ją w inne miejsca.
Było ok.Miałam kolor biały i różowy .
W ubiegłym roku wysiałam również ale nasiona zebrane ze swoich roślin.
Niestety nie wzeszły wcale. :)
Kiedy zastanawiałam się dlaczego ...doszłam do wniosku,że moje nasiona były niedojrzałe
lub źle przechowane przez zimę. Trzymałam je w strąkach przez całą zimę do wiosny .
W tym roku kupiłam nasiona w sklepie ..wysiałam 2 dni temu.
Liczę oczywiście ,że wzejdzie jest taka delikatna ,filigranowa i piękna im więcej ich w grupie tym piękniej wyglądają... już marzę hihihi
Klusko siej w ogrodzie ,w razie czego przykryj gazetami lub włokniną.
Pozdrawiam ...K.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Wielkie dzięki, jutro sieję, mam nadzieje, ze przymrozków już nie będzie, ale włókninę jakby co przygotuję :)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Romik
50p
50p
Posty: 55
Od: 23 lut 2011, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kleoma ciernista

Post »

Witam. Bardzo mnie zainteresowała ta roślina. Wygląda niezwykle egzotycznie. :D
Jest co nieco o niej w internecie, ale chciałbym zasięgnąć opinij Was, forumowiczów, bo wiadomo że Wasza widza jest nieoceniona :wink:
Jak ta roślina rośnie w gruncie, czy nie sprawia problemów hodowlanych? :) . Zamierzam lada dzień posiać i postawić na parapet.
Może macie jakieś zdjęcia cleome w swoich ogrodach?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Kleoma ciernista

Post »

Uprawiałam ją kiedyś w donicy, 2 lata temu próbowałam wysiać do ziemi, ale nie wyrosła. Niesamowity kwiat, ale pamiętam, że ma też wielkie kolce ( :!: ) i potrzebuje dużo miejsca.
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Kleoma ciernista

Post »

Cudowna, długo kwitnąca, nadająca strukturę na rabacie ;-) siać, siać i jeszcze raz siać :-) U mnie wysiewy do gruntu nie powiodły siedwa lata temu, rok temu zrobiłam rozsadę na parapecie i miałam mnóstwo pięknych roślinek. Ważna uwaga - przy wysiewie w domu nie warto się spieszyć, spokojnie można poczekać do końca marca - siewki kleomy rosną dosć szybko i zajmują po jakimś czasie sporo miejsca.
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Romik
50p
50p
Posty: 55
Od: 23 lut 2011, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kleoma ciernista

Post »

Hej. Dziękuje za odpowiedź. Dopiero dziś mogę odpisać (urlop :D ). Jednak zastanawia mnie jedna rzecz. Zaprzyjaźnona pani w ogrodniczym powiedziała że są to rośliny "niespecjalne". Jak to ujęła takie patyki a na czubku niepozorny kwiat :D . W necie jest trochę zdjęć, ale sam nie wiem już co mam myśleć. Czy one rozgałęziają się trochę i na prawdę kwitną od czerwca do października jak podają na opakowaniu??
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
stokrotka-77
200p
200p
Posty: 380
Od: 21 lut 2011, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska
Kontakt:

Re: Kleoma ciernista

Post »

A ja się martwię bo z dwóch paczek nasion wzeszła mi jedna siewka. Siałam 3 tygodnie temu nie wiem co jest jak myślicie warto jeszcze czekać?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kleoma ciernista

Post »

Ja kleomy nie miałem, ale pracując w OB i widząc 180cm rośliny z pięknymi kwiatami, kwitnącymi całe lato, postanowiłem zadomowić je u siebie, ciekawe czy wykiełkują, choć z siewem poczekam do kwietnia.
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Kleoma ciernista

Post »

Romik pisze:Hej. Dziękuje za odpowiedź. Dopiero dziś mogę odpisać (urlop :D ). Jednak zastanawia mnie jedna rzecz. Zaprzyjaźnona pani w ogrodniczym powiedziała że są to rośliny "niespecjalne". Jak to ujęła takie patyki a na czubku niepozorny kwiat :D . W necie jest trochę zdjęć, ale sam nie wiem już co mam myśleć. Czy one rozgałęziają się trochę i na prawdę kwitną od czerwca do października jak podają na opakowaniu??
Pozdrawiam.
Myślę, że to rzecz gustu ;-)
Jeśli chcesz mieć wielkie pełne kwiaty, które z daleka rażą wyrazistymi kolorami, to od razu zapomnij o kleomach. Jeżeli natomiast chcesz mieć oryginalną, wysoką roslinę, która nadaje rabacie strukturę i naprawdędługo kwitnie (czy aż tak długo, jak piszesz - chyba nie aż tak, ta długosć kwitnienia wynika pewnie z tego, że rośliny zakwitają w róznym czasie) - to warto zainwestować troche czasu.

To moje zeszłoroczne, niestety, nie mam lepszego zdjecia:

Obrazek Obrazek
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Kleoma ciernista

Post »

Znam tą roślinę bardzo dobrze...rosła u mnie kilka lat. Kleome tylko raz wysiałam, później na wiosnę siewki pojawiały się w różnych miejscach...strąki się otwierały i nasiona same wypadały. Pikowałam potem bo za gęsto siedziały...potrzebują sporo miejsca, wtedy są najpiękniejsze...rozkrzewiają się i mają dużo kwiatów. Rosnące za ciasno maja jeden pęd i zauważyłam że strąki z nasionami słabo się wykształcają a nasiona są nie wykształcone, zielone i małe. Z nich na pewno nie wyrośnie nowa sadzonka. Kolor niestety miałam tylko jeden...w tym roku nie liczę na sadzonki....przez obfity deszcze w tamtym roku wszystko sparciało...taki kolorek miałam.
Trzeba też uważać na ciernie...podczas usuwania na jesieni uschniętej rośliny trzeba czymś podważyć, rękę można rozciąć. Pęd jest zdrewniały i twardy, szczególnie uczulam jeśli ktoś ma małe dzieci ....czytałam że pojawiła się odmiana bezkolcowa ;:108
Rewelacyjnie wyglądają w grupie.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kleoma ciernista

Post »

Postanowiłem sprawdzić czy moje nasiona są dojrzałe dałem ją na wilgotną watę i trzymam na kaloryferze i na razie nic :roll: jak długo kiełkuje ta roślina? sprawdziłem środek nasionka i jest biały czyli chyba ok... :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”