Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Kurkuma

Post »

Witajcie. Mam taki problem z moją kurkumą. Pomieszały się jej pory roku. Kupiam kłącze Curcuma longa jakieś 5 lat temu na eBayu i posadziłam wiosną w doniczce. Początki, podobnie jak u niektórych z Was, były ciężkie. Nic nie rosło przez długi czas. W końcu postawiłam na niej krzyżyk i do tej samej doniczki wsadziłam coś innego (chyba jakieś zioła, majeranek albo cząber). Latem wysadziłam całą zawartość doniczki do gruntu. Ziółka pięknie rosły. Jesienią ku mojemy zdziwieniu kurkuma wypuściła pierwsze liście. Oczywiście nie zdążyła już zakwitnąć. Na zimę przeniosłam ją do domu, gdzie sobie ładnie rosła, po czym liście zaschły i weszła w spoczynek zimowy... aż do następnej jesieni. I tak w kółko od 5 lat. W tym roku nie inaczej. Na początku września pojawiły się pierwsze liście. Czyba jej się coś pokręciło. I to na dobre.
Pozdrawiam,
Iwona
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Kurkuma

Post »

Próbowałaś przerywać wiosną spoczynek moczeniem w ciepłej wodzie?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Kurkuma

Post »

A jaki odczyn podłoża proponują fachowcy? W tym wątku nikt o tym nie wspomina ani słowem. Póki co szukam kurkumy w kwiaciarniach. Myślę, że z dorosłym egzemplarzem lepiej sobie poradzę niż z malutkim kawałkiem kłącza.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Kurkuma

Post »

Jeśli szukasz czegoś innego niż gatunek Curcuma longa to jest do dobry pomysł, można się też rozejrzeć na wiosnę, widziałem raz w Auchan kłącza jakiejś różowokwiatowej formy ozdobnej.
Ziemia przepuszczalna, piaszczysta i próchniczna, pH 5-7,5. żródło
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Kurkuma

Post »

Dobrze,że nie ma kaprysów co do gleby, że zwykła ogrodowa jej wystarczy.Nie znam gatunków tej rośliny. Z obrazków się orientuję,że się różnią. Ale czy tylko kolorem kwiatu,czy i właściwościami leczniczymi. Bo do leczenia potrzebuję. Drako, wiesz może coś o takiej, jej nazwę?
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Kurkuma

Post »

Ta przyprawowa to właśnie C. longa. Nie wiem czy skoro potrzeba jej więcej to czy nie opłaca się rozejrzeć w sklepach za kłączami na wagę, nie zapomnij dodać pieprzu czarnego żeby polepszyć wchłanianie kurkuminy. :)
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Kurkuma

Post »

Chyba masz rację. Zacznę od sklepów, ale i kwiaciarni nie ominę. Wzbogaciłeś moją wiedzę o pieprzu. Cenna rada.Dzięki.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kurkuma

Post »

Zachwyciło mnie to cudo w sklepie ogrodniczym. Pojęcia nie miałam o tym, z jakiej rośliny pozyskuje się przyprawę i że jest tak urodziwa. Do jesieni kwitła pięknie, a kiedy w grudniu zaczęła żółknąć to wyjęłam kłącza z doniczki jakieś 3 tygodnie temu, owinęłam papierem i położyłam na parapecie zimnego pomieszczenia. Ciekawe czy uda mi się ponownie uzyskać tak pięknie kwitnącą roślinę. ;:3

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kurkuma

Post »

Ja przechowywałem ją w inny sposób, po prostu przestawałem podlewać i zostawiałem ją w doniczce. Przechowywałem w ciemnej i zimnej komórce, a na wiosnę przenosiłem na parapet i podlewałem.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Kurkuma

Post »

Senior, kwitła Ci powtórnie?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kurkuma

Post »

O takim sposobie też czytałam, nie wiedziałam który wybrać. Teraz już pewnie nie ma co robić zamieszania i wkładać ją z powrotem do doniczki.. Czy Twój sposób doprowadził do kwitnienia w kolejnych sezonach?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kurkuma

Post »

Będzie ci kwitnąć przez wiele lat. Jeżeli kłącze się rozrośnie to możesz mieć więcej kwiatostanów niż jeden.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kurkuma

Post »

Byłoby fantastycznie! Narobiłeś mi nadziei :wink:
Muszę jeszcze więcej doczytać w różnych źródłach o warunkach uprawy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”